PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W miniony weekend ogłoszono zwycięzcę tegorocznej edycji Festiwalu "Zakochani w sztuce" w Sankt Petersburgu. Grand Prix i statuetka "Złotego Stefana" trafiła w ręce reżysera Rafała Małeckiego za film dokumentalny pt. "Rdza", przedstawiający twórczość polskiej artystki rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak-Borcz.
Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w minioną sobotę. Grand Prix festiwalu otrzymał film „Rdza” w reżyserii Rafała Małeckiego. W wywiadzie prasowym reżyser przyznał, że do nakręcenia "Rdzy" zainspirowała go twórczość Andrieja Tarkowskiego, dlatego polski twórca był bardzo szczęśliwy, że film mógł startować w konkursie festiwalu odbywającego się w Rosji.

Film dokumentalny "Rdza" jest filmem obserwacyjnym, przedstawiającym polską artystkę i profesorkę krakowskiej ASP Mariolę Wawrzusiak-Borcz. Widz ma okazję zobaczyć rzeźbiarkę w trakcie pracy, jej warsztat, zaskakujący świat stref poprzemysłowych, po którym się porusza i poznać jej filozofię uprawiania sztuki. W tym obrazie życie przeplata się ze sztuką, a tajemniczy, medytacyjny i post-apokaliptyczny klimat filmu odzwierciedla realne niepokoje panujące w świecie, którym ostatnio zawładnęła pandemia. Do tej pory "Rdza" była pokazywana na ponad 40 festiwalach i otrzymała 8 nagród.

Festiwal "Zakochani w sztuce" (Влюбленные в искусство) prezentuje filmy dokumentalne, fabularne i animowane dotyczące kultury i sztuki oraz takie, które pozwalają przybliżyć sylwetki uznanych i debiutujących artystów z różnych zakątków świata.


Rafał Małecki / fot. mat prasowe

Rafał Małecki jest absolwentem AMA Film Academy oraz Szkoły Wajdy. Studiował także języki obce i tłumaczenie w Amsterdamie, Antwerpii i Krakowie. Scenarzysta, reżyser, montażysta filmów dokumentalnych oraz fabularnych. Interesuje się kinem zaangażowanym społecznie oraz artystycznym. Współzałożyciel i współwłaściciel studia postprodukcyjnego Moviematic.

LK
Polishdocs
Ostatnia aktualizacja:  27.10.2021
Zobacz również
29. EnergaCAMERIMAGE: ogłoszono program
„Figury niemożliwe i inne historie I” Marty Pajek na festiwalu DOK Leipzig
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll