PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Czy można być eko w dobie konsumpcjonizmu? Komu ufać, gdy wszyscy dookoła określają się jako eco-friendly, mimo że ich działania wskazują na coś zupełnie innego? Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest nie lada wyzwaniem. Zarówno twórcy prezentowanych filmów na BNP Paribas Green Film Festival, jak i festiwalowi goście odważnie zdecydowali się na podjęcie tematu greenwashingu.
Pierwszy z festiwalowych filmów na BNP Paribas Green Film Festival pt. "Mamy moc" w reżyserii Davida Garretta Byarsa zobrazował wizję świata, w którym władzę nad systemem energetycznym sprawują mieszkańcy danych społeczności. W wymowny sposób została podważona funkcjonalność i opłacalność obecnego systemu, gdzie energią zarządzają gigantyczne koncerny, niedbające o środowiskowy dobrobyt.

Również reżyserka Sandrine Rigaud postawiła na krytykę polityki klimatycznej w korporacjach, tworząc dokument "Operacja Plastyczna: ukryta prawda o Coca-Coli", przestawiający działalność koncernu. Słodki napój nadaje życiu mieszkańców Kenii intensywnego posmaku goryczy, gdyż jak się okazuje, światowy gigant nie dotrzymuje deklarowanych obietnic dotyczących przetworzenia opakowań. Jak bardzo plastik stanowi zagrożenie dla klimatu? Dyskutowali o tym goście festiwalu.


Dr hab. Jacek Wasilewski, Mateusz Galica i Marta Marczuk, partnerzy zarządzający w agencji zielonych transformacji Lata Dwudzieste, podzielili się interesującym raportem. "Ziemianie atakują" to jeden z największych polskich projektów badawczych ostatnich lat, który zgrabnie uświadamia Polakom, że zrezygnowanie z plastikowych słomek jest nieco za małym krokiem w stronę polepszenia sytuacji klimatycznej. Lektura obowiązkowa!

Odpowiednia edukacja to podstawa, niezbędna do zweryfikowania szkodliwych teorii głoszonych przez ekościemniaczy. Mads Ellesøe w "Kłamcach klimatycznych" skupił się na używanych przez nich retorycznych środkach, mających skłonić niezorientowanych odbiorców do odrzucenia nauk o czekającej nas klimatycznej zagładzie. Tak jak kiedyś koncerny tytoniowe przekonywały społeczeństwo, że palenie jest nieszkodliwe, tak dziś koncerny naftowe przekonują, że ich działania nie przyczyniają się do efektu cieplarnianego.

Jak pomóc środowisku? Dobre pytanie. Przede wszystkim musimy postawić na edukację. Im więcej wiemy, tym sprawniej działamy. Pokazał to Michał Mikołajczyk z firmy Rekpol, który za swój upór w działaniu, konsekwencję oraz dbanie o ekologię został wyróżniony przez partnera BNP Paribas Green Film Festival, czyli United Nations Global Compact. Nagrodę Green Heroes otrzymał „za działania na rzecz walki z korupcją i walki o klimat”. Gratulujemy jeszcze raz!

Więcej informacji na stronie www.greenfestival.pl

LK
BNP Paribas Green Film Festival
Ostatnia aktualizacja:  17.08.2021
Zobacz również
Nowe Horyzonty: Piotr Stasik o swoim debiucie fabularnym "Ćmy"
"Polański, Horowitz. Hometown" w kinach od 20 sierpnia
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll