PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  30.11.2020
Rafał Marszałek – wybitny krytyk i historyk kina, prozaik, scenarzysta, dyplomata, a także znakomity szachista, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich – 30 listopada 2020 roku obchodzi 80. urodziny.
Mam przyjemność znać osobiście pana Rafała. Poznaliśmy się w Łagowie, gdzie przez wiele lat – razem z Andrzejem Wernerem – prowadził podczas Lubuskiego Lata Filmowego warsztaty z uczestnikami festiwalu poświęcone rodzimemu kinu. I były to spotkania fascynujące, bo pan Rafał to nie tylko wybitny intelektualista, ale także wspaniały gawędziarz. By się o tym przekonać, proszę posłuchać na YouTube jego archiwalnych wykładów wygłoszonych w ramach Akademii Polskiego Filmu.

Marszałek patrzy na kino z kilku punktów widzenia, jako edukator, krytyk, historyk, a także scenarzysta. Obok wspomnianych wykładów, wielu znaczących tekstów na łamach prasy nie tylko filmowej, znakomitych książek, m.in. „Nowy film angielski” (1968), „Powtórka z życia” (1970), „Pamflet na kino codzienne” (1974), „Polska wojna w obcym filmie” (1976), „Kamień w wodę” (1980), „Filmowa pop-historia” (1984), „Kino rzeczy znalezionych” (2006), w jego dorobku znajdziemy scenariusze kilku dokumentów poświęconych rodzimemu filmowi: „Śląsk Kazimierza Kutza” (1997) Janusza Kijowskiego, „Lekcja polskiego kina” (2002) i „Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010) Andrzeja Wajdy – ten ostatni przypominający postać Edwarda Kłosińskiego.

Rafał Marszałek jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem nauk humanistycznych. Przez wiele lat był związany z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk (1973-1990). Jest laureatem wielu prestiżowych laurów, m.in. Nagrody im. Karola Irzykowskiego (w latach 1967, 1972, 1975, 1980), łagowskiego Złotego Grona (wraz z Krzysztofem Mętrakiem i Andrzejem Wernerem), przyznanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich za „obronę autentycznych wartości sztuki filmowej” (1981), Nagrody im. Bolesława Michałka za książkę „Kino rzeczy znalezionych” (2006) oraz Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii krytyka filmowa (2012).

Ale Marszałek to nie tylko znawca i koneser sztuki filmowej, to także wytrawny dyplomata i świetny szachista. W latach 1990-1995 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Polskiego w Moskwie, w latach 1995-1998 – wicedyrektora Departamentu Promocji i Informacji Ministerstwa Spraw Zagranicznych, był także pełnomocnikiem ministra spraw zagranicznych ds. obchodów roku 2000 oraz radcą ambasady RP w Lublanie (2001-2005).

Jest również zapalonym kibicem, nie zapomnę wspólnego oglądania Wimbledonu na ekranie telewizora w stołówce Ośrodka Wypoczynkowego „Leśnik” podczas Lubuskiego Lata Filmowego, lecz nie tylko kibicem, także sportowcem. W 1979 roku uzyskał poziom szachowego mistrza FIDE (Międzynarodowa Federacja Szachowa), trafił do reprezentacji Polski, był mistrzem Warszawy (1973) i ośmiokrotnym złotym medalistą drużynowych mistrzostw kraju. Z doświadczeń szachowych zrodziło się wiele opowiadań publikowanych na łamach „Twórczości”, a zebranych w tomie „Niedoczas” (2020). „Wszelkie podobieństwo do prawdziwych zdarzeń i postaci jest tu zamierzone i nieprzypadkowe” – informuje wydawca.

Gambit – w terminologii szachowej – oznacza otwarcie partii, w której gracz poświęca jedną lub kilka bierek w zamian za uzyskanie lepszej pozycji. Gambit Marszałka polega na tym, że wprawdzie bywał w swym życiu dyplomatą czy urzędnikiem ministerialnym, ale cały czas pozostawał wierny swym dwóm wielkim pasjom – kinu i szachom. „To Marszałek polskiej krytyki filmowej” – mówi o nim jeden z bywalców Lubuskiego Lata Filmowego. Trafne i jakże zasłużone określenie. Z okazji urodzin, Panie Rafale, wielu kolejnych błyskotliwych partii!
Jerzy Armata
SFP
Ostatnia aktualizacja:  6.12.2021
Zobacz również
fot. Akademia Polskiego Filmu
Laureaci 30. Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu
"Harda" - 60 festiwali i kolejne nagrody!
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll