PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Krakowski Festiwal Filmowy to jeden z najstarszych i najważniejszych na świecie festiwali poświęconych filmom dokumentalnym i krótkometrażowym. Międzynarodowe konkursy, filmy z całego świata, kilkuset zagranicznych gości reżyserów, producentów i dziennikarzy oraz mocna reprezentacja rodzimych produkcji, wśród których w tym roku wyjątkowa sekcja towarzysząca - Filmoteka Małopolska.

Filmoteka Małopolska to program, którego celem jest utrwalanie w formie filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i postaci związanych z regionem. Jury, w którego skład wchodzą przedstawiciele samorządu województwa oraz eksperci z branży filmowej, wybiera projekty w dwóch kategoriach: „Małopolska dawniej” oraz „Małopolska dziś”.

 

W przeddzień rozpoczęcia 58. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, we współpracy z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, wieloletnim organizatorem programu Filmoteka Małopolska, zaprezentowane zostaną produkcje, powstałe w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu. W programie znajdzie się 16 premierowych tytułów, które zostaną pokazane w dniach 25 i 26 maja w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

 

"Jak to ujarzmiłem smoka”, reż. Piotr Augustynek, fot. KFF


Konkurs Filmoteka Małopolska realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego, które przeznaczyło w 2017 roku kwotę 650 000 złotych na rzecz finansowego wsparcia filmów i notacji.

 

W programie Festiwalu znajdą się też inni krakowscy twórcy. Najnowszy film zaprezentuje Grzegorz Zariczny, twórca nagrodzonego na festiwalu Sundance filmu “Gwizdek”. Tym razem reżyser przedstawia licealistów z klasy maturalnej XVI LO w Nowej Hucie. “Ostatnia lekcja” zostanie zaprezentowana w konkursach międzynarodowym i polskim.

 

Na uwagę zasługuje też dokument “Radwan” krakowskiej reżyserki Teresy Czepiec, która obserwuje przy pracy Stanisława Radwana -  jednego z najbardziej oryginalnych polskich kompozytorów muzyki dla kina i teatru. Ten dokument zmierzy się o nagrodę Złotego Lajkonika w konkursie polskim z bardzo oczekiwanym zakopiańskim filmem Stanisława Berbeki “Dreamland”, w którym autor zmaga się z traumą po śmierci ojca himalaisty.

 

W konkursie polskim znalazły się także trzy filmy animowane zrealizowane na Akademii Sztuk Pięknych, wszystkie przez kobiety. “Masterclass” autorstwa Ewy Drzewickiej, Dominiki Fedko, Weroniki Kuc, Małgorzaty Jachny, Małgorzata Jędrzejec, Aleksandry Rylewicz i Grażyny Treli jest metaforyczną refleksją na temat twórczości Romana Polańskiego, “Smakosz” Darii Godyń to animowana podróż w głąb duszy, a “Chrystus Narodu” Ewy Drzewickiej jest ostrą satyrą na współczesną poróżnioną i poranioną Polskę.

 

Z kolei w filmie “Dni przemiany” prezentowanym w sekcji Polska panorama reżyser Tomasz Jurkiewicz ukazuje kilka dni z życia szkolnego konserwatora z niewielkiej wsi nieopodal Wadowic, który na czas Światowych Dni Młodzieży staje na czele miejscowego komitetu organizacyjnego. W tej samej sekcji znajdzie się wyprodukowany przez MOCAK dokument “Kichka. Life is a Cartoon” Delfiny Jałowik, w którym wojenne przeżycia ojca stają się dziedzictwem syna, znanego rysownika oraz jedyna fabuła, wyprodukowana wprawdzie w Katowicach, ale z udziałem sporej części obsady krakowskiego Starego Teatru - “U cioci Leoni” MIchała Ciechomskiego, inspirowana arcydziełem Marcela Prousta.

MR
Krakowski Festiwal Filmowy
Ostatnia aktualizacja:  18.05.2018
Zobacz również
fot. KFF
2. Festiwal Filmów Piłkarskich w warszawskiej Kinotece
Kasia Adamik i Sandra Buchta z wyróżnieniem ScripTeast
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll