PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  1.04.2016
Tegorocznym motywem przewodnim festiwalu, który odbędzie się w stołecznym kinie Iluzjon, jest miłość. Ze szczególnym uwzględnieniem tej nieszczęśliwej…
Filmoteka Narodowa po raz trzynasty zaprasza na swą flagową imprezę: Święto Niemego Kina – pokazy filmowe z muzyką na żywo. Na ekranie przyjrzymy się (nie tylko filmowym) związkom gwiazd. W Iluzjonie zagoszczą m.in.: Pola Negri,Rudolf Valentino, Halina Bruczówna i Buster Keaton. Zbadamy także relację Sienkiewicz vs kino.

Święto Niemego Kina rozpocznie pokaz filmu "Bartek Zwycięzca", do której zagra Rafał Rozmus z orkiestrą. Film Edwarda Puchalskiego z 1923 roku jest wierną adaptacją noweli Henryka Sienkiewicza pod tym samym tytułem. Jego bohaterem jest chłop z Wielkopolski, który zostaje wcielony do armii pruskiej i wyróżnia się w walkach na froncie we Francji w 1870 roku. Po powrocie do domu, przekonany, że jego zasługi zostaną docenione, gorzko się rozczarowuje. Doświadcza bezwzględności zaborcy i staje się ofiarą cynicznych metod germanizacyjnych. W roli tytułowej wystąpił słynny polski zapaśnik Władysław Pytlasiński.  

Kolejną pozycją sienkiewiczowską jaką znajdziemy w programie jest z kolei film „Quo vadis?”, wysokobudżetowa produkcja i trzecia z kolei adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza w okresie kina niemego. Mimo ogromnych nakładów finansowych, zaangażowania międzynarodowej ekipy i legendarnego Emila Janningsa do roli Nerona, publiczność wciąż miała w pamięci doskonałą ekranizację Enrica Guazzoniego z 1912 roku, niemniej i tym razem doceniano stronę wizualną dzieła, szczególnie w drugiej części filmu –  w scenach pożaru Rzymu i męczeństwa chrześcijan na arenie cyrku Nerona. Chwalono również Andree Habay za rolę Petroniusza oraz Alphonsa Frylanda jako Winicjusza.
W programie także: „Krew na piasku”, „Bestia” czy „Ludzie bez jutra”. Liczymy na to, że widz stołecznego Iluzjonu wspólnie z bohaterami będzie przeżywał miłosne rozterki, rozczulał się podczas romantycznych scen albo współczuł zdradzonym. W końcu „nie ma miłości bez zazdrości”!

MZ
Filmoteka Narodowa
Ostatnia aktualizacja:  1.04.2016
Zobacz również
Rekonstrukcje cyfrowe: szlifowanie diamentów
Dokument "Koniec świata" nagrodzony na Ukrainie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll