PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  9.03.2015
Powieść Zofii Kossak-Szczuckiej pt. „Błogosławiona wina” doczekała się ekranizacji w formie fabularyzowanego dokumentu. Historia cudownego obrazu Matki Boskiej i jego szalonych perypetii powstaje na Podlasiu.
- To będzie film, który wypromuje południowe Podlasie – opowiada dla „Dziennika Wschodniego” Grzegorz Bierecki, senator PiS, który prywatnie finansuje produkcję.

O fabule pisze Jolanta Krasnowska-Dyńska na portalu www.opoka.org.pl: „Film będzie opowiadał o Mikołaju Sapiesze, o kontekście historycznym czasów sapieżyńskich Polesia Lubelskiego, zuchwałej kradzieży obrazu z kaplicy papieskiej w Rzymie, a następnie sprowadzeniu do Kodnia Madonny Gregoriańskiej, zwanej dzisiaj Matką Bożą Kodeńską, o dziejach sanktuarium. Producenci chcą też ukazać, że mimo upływu 400 lat od przybycia cudownego wizerunku, procesu zeświecczenia społeczeństwa i propagandy o rzekomym spadku znaczenia życia religijnego, do Kodnia każdego roku przybywają tysiące pielgrzymów.”

Ogromne rzesze ludzi przybywające do Kodnia zostały zarejestrowane w czasie głównego odpustu, który odbył się 14 i 15 sierpnia 2014 roku. Zdjęcia powstawały również w Białej Podlasce, na zamku krzyżackim w Gniewie i w Rzymie.


Pomysł nakręcenia filmu wyszedł od Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, kustoszy kodeńskiego sanktuarium. - Wszyscy ojcowie bardzo dobrze znają treść tej książki i są pełni podziwu dla swady, z jaką autorka ją napisała. Od dawana byliśmy przekonani, że dzieło może być podstawą niezłego scenariusza filmowego. W przeszłości podejmowano już próby znalezienia producenta, ale zwykle rozbijały się one albo o brak przekonania co do idei nakręcenia filmu religijnego, który mało kto zechce obejrzeć, albo o brak funduszy - tłumaczy o. Mirosław Skrzydło OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium.

– Nasz film nie będzie dokładną ekranizacją książki. Rozbudujemy go m.in. o sceny batalistyczne. Pokażemy Polskę XVII-wieczną – tłumaczy dla „Dziennika Wschodniego” reżyser filmu Przemysław Häuser. – To produkcja dynamiczna, robiona z rozmachem i pieczołowitością. Zależy nam by trafić do młodych widzów. To będzie film o największej kradzieży w historii Watykanu, ale też o nawróceniu księcia Mikołaja Sapiehy.

Główną rolę, postać kasztelana zamku w Gniewie i husarskiego porucznika, odtwarza naturszczyk Jarosław Struczyński. W filmie zagrali również Joanna Domańska, Henryk Dąbrowski, Marcin Korbas i Jakub Lasota. Za scenariusz odpowiadał Wojciech Darda-Ledzion z Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

Premiera planowana jest na wrzesień 2015 roku. Film pokaże Telewizja Polska.

AK
Dziennik Wschodni/ Opoka
Ostatnia aktualizacja:  9.03.2015
Zobacz również
Dokument Hanny Polak doceniony w Chorwacji
Spółki medialne w 2014 roku - zestawienie
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll