PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Sentymentalny terkot projektora Elmo, taśmy 16 mm i znakomite kino tajwańskiej nowej fali – to jedna z propozycji nadchodzącego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków (24-30.10.2012), który po raz kolejny zabierze swoich widzów w podróż na Tajwan.

Ubiegłoroczna edycja Pięciu Smaków dedykowana była Tajwanowi. W bogatej retrospektywie zaprezentowano przegląd filmów Hou Hsiao-hsiena, najciekawsze produkcje ostatnich lat oraz wybrane tytuły tajwańskiej nowej fali. Obecna, szósta edycja festiwalu powraca z kinem Tajwanu w sposób wyjątkowy. Wraz z projekcjami na taśmie 16 mm, które odbędą się w klubie festiwalowym Południk Zero, widzowie przeniosą się do czasu sprzed cyfryzacji kina i jeszcze głębiej będą mogli się poddać czarowi obrazów mistrzów tajwańskiej nowej fali.


"Wojownicy tęczy: Seediq Bale", reż. Wei Te-Sheng

Nagrodzony na festiwalu w Tokyo "Księżycowy chłopiec" w reżyserii Yu Wei-yena to historia chłopca i jego matki, którzy nie wiedzą o tym, że mają w mieszkaniu tajemniczego lokatora."Miłość jest słodka" Zhou Yan-zi jest obrazem zmieniającego się w latach 70-tych Tajwanu, a także unikalnym filmowym portretem grupy etnicznej Hakka. Natomiast wyreżyserowana przez Tan Chou "Historia Pe-li" jest opowieścią o próbie zmierzenia się z popełnionymi błędami. Uczestnicy unikalnej podróży w przeszłość z nową falą Tajwanu obejrzą również "Róż" autorstwa Wan Jena opowiadający o rozdarciu pomiędzy nowoczesnością a tradycją oraz "Tropikalną rybę" Chen Yu-hsuna – historię porwania licealisty.

Przed projekcjami w klimat filmów wprowadzą widzów wykłady prowadzone przez znawczynię kina tajwańskiego, sinolożkę i doktorantkę na uniwersytecie w Sorbonie – Wafę Ghermani, która do Polski przyjeżdża specjalnie na zaproszenie Pięciu Smaków.

Wstęp na projekcje będzie bezpłatny.
 
To nie koniec propozycji dla amatorów kina Tajwanu. W konkursowej sekcji Nowe Kino Azji widzowie obejrzą nominowany do Złotego Lwa podczas ubiegłorocznego festiwalu w Wenecji, epicki, oparty na faktach film "Wojownicy tęczy: Seediq Bale" w reżyserii Wei Te-Shenga. To zrealizowana z niebywałym rozmachem historia tajwańskich aborygenów, którzy podejmują heroiczną, z góry skazaną na niepowodzenie, walkę z okupującymi wyspę Japończykami. Wyprodukowany przez Johna Woo film, w swojej pełnej, oryginalnej wersji trwał 4,5 godziny i podzielony był na dwie części. Na potrzeby międzynarodowej widowni przygotowano wersję 2,5 godzinną.

Filmem zamknięcia festiwalu, prezentowanym również w konkursie, będzie "Czwarty portret" reż. Chung Mong-Honga - refleksyjna, poetycko sfilmowana opowieść o samotności. Po śmierci ojca, 10-cio letnim Xiangiem zajmuje się woźny pracujący w szkole chłopca. Surowy, zamknięty w sobie mężczyzna, pomaga mu odnaleźć matkę, która opuściła męża wiele lat wcześniej. Xiang rozpoczyna życie z nową rodziną, w nowym miejscu. Jednak smutek nie zostaje zastąpiony radością, tajemnice wychodzące na jaw przerażają, a nowe przyjaźnie przynoszą rozczarowanie...

Obydwa filmy tajwańskie w sekcji Nowe Kino Azji pokazywane będą w Polsce premierowo.

Nowością szóstej edycji Pięciu Smaków jest, organizowana wraz z Instytutem Lecha Wałęsy, sekcja Wolność w Azji, w której organizatorzy zebrali filmy zaangażowane społecznie. "Powrót do Birmy" autorstwa Midiego Z, to pierwszy film, który został oficjalnie zrealizowany w Birmie i prezentowany był na międzynarodowych festiwalach. Wang Xing-hong pracuje na Tajwanie. Jest jednym z birmańskich robotników, którzy po pierwszych wyborach prezydenckich kończących wieloletni wojskowy reżim w kraju, zdecydowali się powrócić z emigracji. Birma oglądana jego oczami nie ma zbyt wiele wspólnego z obrazem znanym z mnie walczą z biedą. Pomimo obcości, którą odczuwa, bohater zdeterminowany jest aby zostać. Jego historia oediów. To kraj oddalonej od miejskich konfliktów, problemów i walk o wolność, wsi, w której ludzie codzienparta jest na życiu reżysera. Midi Z, będąc na emigracji, odwiedzał Birmę dwukrotnie. Po raz pierwszy w 2008 roku, po 10-cio letniej nieobecności. Po raz drugi pojechał po prezydenckich wyborach i tym razem zabrał ze sobą kamerę. Powrót do Birmy to paradokument, zawodowym aktorom towarzyszyli na planie naturszczycy. Wang Xing-hong, użyczający bohaterowi własnego nazwiska, będzie gościem Pięciu Smaków.
 
Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się w Warszawie w dniach 24-30 października 2012 w kinach Muranów i Praha. Wrocławska odsłona wydarzenia będzie miała miejsce od 27 do 30 października w kinie Helios Nowe Horyzonty.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym festiwalu.


GU
informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  27.09.2012
Zobacz również
65 LAT POLSKIEJ ANIMACJI - wystawa i spotkanie z twórcami
Będzie polski kanał dziecięcy?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll