PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Poznańskie TV Studio Filmów Animowanych, miejsce powstania cenionych produkcji dla dzieci, może zostać zlikwidowane. Spółka złożyła w sądzie wniosek o upadłość, decyzja w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie jeszcze we wrześniu.

Jedną z głównych przyczyn obecnych problemów jest wycofanie się Telewizji Polskiej z zamówionej wcześniej realizacji cyklu filmów animowanych dla dzieci "Baśnie i bajki polskie", projektu wielokrotnie nagradzanego na światowych festiwalach. TVP zaś wyjaśnia, że ograniczenie wydatków na produkcję filmów animowanych dla dzieci spowodowane jest trudną sytuacją finansową.


„Jak szukaliśmy Lailonii", fot. TV Studio Filmów Animowanych

- Byliśmy i jesteśmy przekonani, że skoro seria cieszy się uznaniem handlowym i festiwalowym, to warto ją kontynuować, tym bardziej że w ostatnim czasie serii dla dzieci w ogóle nie produkowano w telewizji publicznej. W połowie roku 2011 otrzymaliśmy informację, że władze TVP podjęły decyzję o przedłużeniu serii o kolejne 13 odcinków, a na początku tego roku przedstawiły prośbę o uruchomienie prac literackich i produkcyjnych do serii - mówi Ewa Sobolewska, prezes zarządu spółki. Studio zamówiło scenariusze i projekty plastyczne, które zostały przyjęte przez TVP. Natomiast w marcu spółka otrzymała informację, że Telewizja Polska umowy nie podpisze.

- Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyliśmy w maju. Sąd odroczył rozprawę, co dawało nam szansę na renegocjowanie umowy z Telewizją Polską. TVP jest naszym wspólnikiem, przedstawiliśmy więc program naprawczy, który został przyjęty przez władze TVP. W ramach tego planu miało być produkowanych siedem odcinków, ostatecznie w sierpniu Zarząd Telewizji Polskiej podjął decyzję, że umowy nie podpisze. Nie mogę zrozumieć, jak można przez rok pracować nad umowami i w ostateczności z obu się wycofać - mówi Sobolewska.

W związku z wycofaną umową TV Studio Filmów Animowanych  stało się niewypłacalne, nie może uregulować przekraczających 90 tys. zł kosztów zamówionych prac do serii. Poniosło też straty, utrzymując bazę technologiczną pod realizację tej umowy.

- W obecnej sytuacji finansowej TVP możliwość dalszego kontynuowania produkcji filmów animowanych dla dzieci, których realizacja jest bardzo kosztowna, uzależniona jest od wzrostu wpływów abonamentowych i poprawy sytuacji na rynku reklamy - odpowiada na zarzuty Daniel Jabłoński z Centrum Informacji TVP. Przyznaje jednocześnie, że TVP1, a w ślad za tym Agencja Filmowa TVP, wyraziły pisemne zainteresowanie kontynuacją serii "Baśnie i bajki polskie" z prośbą o podjęcie prac literackich. - Jest to standardowa procedura stosowana do wszystkich produkcji i producentów po to, aby zorientować się i móc ocenić prezentowany projekt, a także by zarząd mógł podjąć decyzję w tej sprawie. Nie jest to jeszcze zaciągnięcie zobowiązania, ale deklaracja współpracy - tłumaczy.

TV Studio Filmów Animowanych powstało w 2001 roku. Zostało przekształcone z Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych, działającego od 1980 roku w ramach Telewizji Polskiej. Stworzone tam produkcje dla dzieci zdobyły ok. 180 nagród w kraju i za granicą. Są wśród nich filmy i serie: "Miś Fantazy", "Baśnie i bajki polskie", seria animacji do utworów muzyki klasycznej oraz "14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego".


GU
PAP
Ostatnia aktualizacja:  6.09.2012
Zobacz również
Abonament, opłata audiowizualna, reklamy. Dyskusja o mediach publicznych
WŁĄCZ TEATR! już dziś - najlepsze spektakle online
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll