PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.05.2012
Artystyczne efekty polskich filmowców pracujących za granicą tradycyjnie prezentuje sekcja  Polonica. W  tym roku zobaczymy produkcje między innymi z Andrzejem Chyrą, Agnieszką Grochowską i Joanną Kulig 

Intrygująco zapowiada się najnowszy film Pawła Pawlikowskiego. „Kobieta z piątej dzielnicy” to historia amerykańskiego pisarza Toma, który wyjeżdża do Paryża i przyjmuje tam posadę nocnego stróża, ale zamiast skupiać się na pisaniu kolejnej powieści, wplątuje się w ognisty romans z ekscentryczną kobietą. Czy grający Toma Ethan Hawke znajdzie wspólny język z brytyjską aktorką od lat pracującą i mieszkającą we Francji, Kristin Scott Thomas? Nie ma co do tego wątpliwości, bo Pawlikowski ceni sobie nietypowe zestawienia i rzadko swata niewłaściwe pary. Fascynują go też niepokorne kobiety. W jego „Lecie miłości” z 2004 roku niezapomnianą kreację stworzyła Emily Blunt. W „Kobiecie…” szansę od reżysera dostała Joanna Kulig. Jedna z najbardziej utalentowanych młodych aktorek gra u Pawlikowskiego drugoplanową rolę polskiej emigrantki, która zaprzyjaźnia się z  Tomem.

"Kobieta z piątej dzielnicy" fot. materiały prasowe

Autorem zdjęć do filmu jest operator Ryszard Lenczewski, który pracował już z Pawlikowskim przy „Lecie miłości”, za co zresztą otrzymał nagrodę BAFTA . W sekcji Polonica zobaczymy jeszcze jeden film ze zdjęciami polskiego operatora - jest to  "Margaret" w reżyserii Kennetha Lonergana, historia dziewczyny obwiniającej się o spowodowanie tragicznego wypadku. Co ciekawe, projekt ma za sobą pięć lat post-produkcji. Czy dopracowana przez montażystów i producentów wersja ostateczna otrze się o doskonałość?


"Margaret", fot. materiały prasowe

O doskonałości nie myśli zwykle Harmony Korine, którego magnetyzujące filmy zawsze noszą znamiona niechlujstwa. Najnowsze dzieło kultowego, niezależnego artysty to nowelowa produkcja „The Fourth Dimention”. Gdzie tu trop polski? Autorami dwóch z trzech pozostałych segmentów są Rosjanin Aleksei Fedorczenko oraz Polak Jan Kwieciński. Ten ostatni ukończył warszawską Akademię Teatralną oraz  London Film School.   „The Fourth Dimention”, to projekt wyprodukowany przez magazyn „Vice” i Grolsch Film Works. Trzej reżyserzy interpretują tu znaczenie tytułowej frazy (czyli „czwarty wymiar”) i eksplorują nadświadomość.
Na wyżyny kreacji wznoszą się też twórcy „Magicznego fortepianu”, wyreżyserowanej przez Martina Clappa baśniowej opowieści o dwójce dzieci, latających na tytułowym instrumencie nad najpiękniejszymi europejskimi stolicami. Za sekwencje animowane w filmie jest odpowiedzialny Marek Skrobecki,  który pracował jako scenograf oraz drugi reżyser przy nagrodzonym Oskarem w 2007 roku krótkometrażowej animacji "Piotruś i wilk". „Magiczny fortepian” to animowana część „Latającej maszyny Chopina 3D”, międzynarodowej koprodukcji pięciu krajów, pokazywanej także w polskich kinach.

Z pięknej stolicy Francji przyjechał do Polski reżyser Jerome Dassier. Na planie pokazywanego w sekcji Polonica  thrillera „Kierowcy” zgromadził między innymi Agnieszkę  Glińską, Christophera Lamberta i Agnieszkę Grochowską. Inny polski aktor, Andrzej Chyra trafił w tym czasie na plan fabularnego debiutu izraelskiej reżyserki Michale Boganim, „Znieważona ziemia”, który powstał w piętnastą rocznicę awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu.  Film o mieszkańcach Prypeci – miasteczka znajdującego się nieopodal elektrowni – to historia o ludziach, którzy nie chcą opuścić swoich domów. Nie wierzą w zmiany, nie umieją zaczynać na nowo i gdzieś indziej. Film Boganim jest ciekawym kontrapunktem do pozostałych produkcji pokazywanych w sekcji, które gloryfikują artystyczną i życiową mobilność.


Anna Bielak
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  20.06.2012
Zobacz również
Festiwal polskich filmów przenosi się na Brooklyn
Barejada: Zgłoszenia filmów do 31 lipca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll