PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  12.09.2011
W numerze 1/2011 „Magazynu Filmowego SFP” zamieściliśmy informację o śmierci Zygmunta Kniaziołuckiego. Poniżej publikujemy notę biograficzną oraz garść wspomnień o wieloletnim dyrektorze WFD i „Poltelu”, a także szefie produkcji ZF „Tor”, który dobrze zapisał się w pamięci i sercach współpracowników.


fot. Archiwum Prywatne Ewy Kniaziołuckiej

Zygmunt Kniaziołucki (1922-2010) rozpoczął pracę w kinematografii w maju 1945 r. w warszawskiej CZOŁÓWCE Filmowej Wojska Polskiego. W latach 1957-1971 był dyrektorem WFD. Następnie objął stanowisko wicedyrektora w PRF „Zespoły Filmowe”. W 1973 r. przeniósł się do TVP, gdzie współorganizował wytwórnię „Poltel”, której był też dyrektorem. Od 1979 r. do 1984 pełnił funkcję szefa produkcji w ZF „Tor”.
Kniaziołucki był kierownikiem produkcji jednego filmu fabularnego, „Domku z kart” Erwina Axera (1953), oraz kilkunastu filmów dokumentalnych z lat 1946-1956, w tym głośnej „Ulicy Brzozowej” Wojciecha Hasa i Stanisława Różewicza (choć jego nazwisko nie figuruje w czołówce filmu). W 1976 r. znalazł się wśród laureatów zespołowej Nagrody Przewodniczącego Komitetu d.s. Radia i Telewizji za serial „Dyrektorzy”.
„Zygmunt był pierwszym dyrektorem w historii WFD, wybranym przez załogę” – przypomina montażystka Agnieszka Bojanowska. I dodaje: „On nie przesiadywał w gabinecie, chodził po Wytwórni i rozmawiał ze współpracownikami. Szanował ich i obdarzał zaufaniem. Nie stwarzał między nimi a sobą dystansu”.
Reżyser Henryk Jantos mówi o Kniaziołuckim: „Umiejętnie pośredniczył w kontaktach między mistrzami dokumentu a początkującymi twórcami. Dzięki takim ludziom jak on, w czasach uprzedzeń i podejrzeń nasza mała republika, WFD, była od nich wolna”.
Krzysztof Zanussi, dyrektor „Toru”, dostrzegł w wieloletnim szefie produkcji cenionego i przewidującego organizatora. „Kniaziołucki pomógł nam przeprowadzić <Tor> przez trudny okres transformacji ustrojowej. W dobie brutalizacji obyczajów, on pozostał człowiekiem niezwykle uprzejmym i grzecznym, takim trochę przedwojennym” – dodaje Zanussi.

Opracował (na podstawie książki Barbary Hollender i Zofii Turowskiej „Zespół TOR”, Warszawa 2000) i notował Andrzej Bukowiecki

Andrzej Bukowiecki
Magazyn Filmowy SFP 2/2011
Ostatnia aktualizacja:  31.12.2013
Zobacz również
Robić filmy dla milionów: Andrzej Konic
Lalki jak żywe: Marian Kiełbaszczak
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll