PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
LUDZIE POLSKIEGO FILMU
  7.05.2013
93. urodziny obchodzi dzisiaj Zygmunt Adamski, reżyser i autor zdjęć do licznych polskich dokumentów. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Zygmunt Adamski uczestniczył w realizacji ponad 200 filmów. Urodził się 7 maja 1920 roku w Wieluniu. Uczestniczył w kampanii wrześniowej 1939 roku, był żołnierzem Armii Krajowej. Z kinematografią związał się w 1946 roku, najpierw w Trójmieście (Społeczna Wytwórnia Filmowa "Gromada" i Instytut Filmowy w Łodzi - Oddział w Sopocie), a następnie w Łodzi, jako operator i reżyser związany z Wytwórnią Filmów Oświatowych.


Zygmunt Adamski. Fot. SFP.

W 1954 roku ukończył studia operatorskie na PWSF w Łodzi. W Wytwórni Filmów Oświatowych pracował ponad 30 lat, od 1948 do 1979 roku. Następnie związał się z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych a także ze Studiem Filmowym "Wir", gdzie piastował funkcję zastępcy dyrektora. Realizował także filmy w wytwórniach "Se-ma-for", w "Czołówce" i "Interpress Film".

Był autorem zdjęć do licznych filmów oświatowych, m.in. o tematyce naukowej lub przyrodniczej ("O życie człowieka","Świadkowie lodowej epoki"), kulturalnej lub związanej z historią kultury ("Nałęczowska jesień", "Stanisław Moniuszko", "Stanisław Staszic"). Ma na swym koncie realizację licznych reportaży zrobionych dla WFO z europejskich podróży, m.in. do Grecji, Andory, Francji, Holandii. Również w WFO powstały jego barwne reportaże z Ameryki Południowej, m.in. z Peru i Brazylii. W latach 80-tych dla warszawskiej WFD zrealizował cykl reportaży obrazujących życie i historię najnowszą Afganistanu. Ciekawym epizodem w karierze Adamskiego był film "Metamorfozy" z 1985 roku o plastyce afrykańskiej z Mozambiku.

Osobny nurt twórczości Zygmunta Adamskiego stanowi realizacja filmów dokumentalnych dotyczących najnowszej historii Polski, w tym II Wojny Światowej: "Leśni" (1971) - wyróżnieni w konkursie międzynarodowym festiwalu w Krakowie. Najwięcej filmów o tej tematyce, wypełniających nieopowiedziane dotąd wydarzenia i postaci historii, powstało już po 1989 roku w Studiu Filmowym "Wir". Są to m.in. "I ułan II RP - o Wiesławie Długoszowskim" (1994), "Madonna Kozielska" (1992), "Generał Bór-Komorowski" (1994), "Janusz Piekałkiewicz" (1997), "Od Irkucka do Londynu" (1997). Był aktywny zawodowo aż do końca lat 90-tych, jeszcze w roku 2000 zrealizował film o niezwykłych powojennych losach Polaków: "Piotr i Paweł".

Zygmunt Adamski jest laureatem licznych nagród na festiwalach w kraju i zagranicą, m.in. w Krakowie, Tours, Wenecji. Został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi z mieczami (1944), Srebrnym Krzyżem Zasługi (1976), Krzyżem AK (1982), Krzyżem Partyzanckim (1992), Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego (1993). W 2009 roku otrzymał również Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich za osiągnięcia artystyczne.


MZ
Portalfilmowy.pl/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  7.05.2013
Zobacz również
Urodziny Teresy Gerlach
Szczerość za szczerość: Bodo Kox o festiwalu "Młodzi i Film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll