PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
1985

Rajska jabłoń

Dramat społeczny, Fabularny, Polska,
plakat: Rajska jabłoń
Reżyseria: Barbara Sass
Scenariusz: Barbara Sass
Premiera PL: 14 kwiecień 1986
Opis filmu
Dalsze losy bohaterów filmu Dziewczęta z Nowolipek. Warszawa, początek lat dwudziestych. Kwiryna i Roman są małżeństwem i razem prowadzą sklep. Odwiedza go często młoda, uboga dziewczyna. Roman stara się dopomóc jej materialnie, co powoduje sceny zazdrości ze strony Kwiryny. Amelka prowadzi spokojne, dostatnie życie jako żona aptekarza. Razem z mężem i matką bierze udział w pogrzebie prezydenta Narutowicza. Kwiryna kupuje kamienicę i zapisuje ją wyłącznie na siebie, gdyż boi się rozrzutności męża. Bronka pracuje w Towarzystwie Dobroczynności. Jej zwierzchniczką jest Magdalena Piędzicka, żona Ignasia. Panie działające w Towarzystwie skarżą się, że Bronia bałamuci im mężów. Magdalena zaprasza ją do domu i prosi, aby zmieniła swoje zachowanie. W odpowiedzi dziewczyna składa wymówienie. Opuszczając dom Piędzickich spotyka Ignasia. Amelka zaczyna flirtować z Andrzejem, bratankiem proboszcza. Ciężko przeżywa rozstanie z młodym człowiekiem. Ignaś odwiedza Bronkę. Odżywają pomiędzy nimi dawne uczucia. Roman wybiera się z Kwiryną do nocnego lokalu. Wśród fordanserek spostrzega ubogą dziewczynę, która dokonywała zakupów w sklepie. Czyni żonie wyrzuty, że w swoim czasie nie pomogli jej finansowo. Rozgoryczona Kwiryna opuszcza lokal. Romans Ignasia i Bronki wchodzi w fazę kryzysu. Piędzicki nie chce porzucić żony, wobec czego Bronka zaczyna spotykać się z innymi mężczyznami. Amelka ma problemy ze zdrowiem. Prowizor przyjęty do pracy w aptece męża mówi jej, że przyczyną tych niedomagań jest brak zmysłowej miłości. Wkrótce sam zostaje kochankiem Amelki.
W kamienicy Kwiryny runęła oficyna. Kwiryna z narażeniem życia ratuje z gruzów dziecko. Robi wyrzuty Romanowi, że nie pozwolił jej wcześniej zburzyć części budynku, ponieważ mieszkali w niej najbiedniejsi lokatorzy. Okazuje się, że Roman jest chory na białaczkę. Śmierć męża staje się dla Kwiryny ogromnym ciosem. Pewnego wieczoru Amelka wyznaje aptekarzowi prawdę o swoim romansie. Gdy ten, zdenerwowany, prosi żonę o tabletkę weronalu, Amelka wsypuje mu do szklanki całą zawartość fiolki. Aptekarz umiera we śnie. Policja otrzymuje donos, że Amelka zdradzała męża. Podejrzana o trucicielstwo, zasiada na ławie oskarżonych. Ignacy zamieszkuje z Bronką. Zaczyna robić karierę polityczną. Bronię rażą poglądy Ignasia, przestaje idealizować kochanka i wreszcie go opuszcza. W procesie Amelki zapada wyrok uniewinniający. Po powrocie do domu dowiaduje się, że prowizor żeni się z inną. Nadchodzą święta wielkanocne. Kwiryna zaprasza Amelkę i Bronkę na święcone. Ale nastrój spotkania jest wyjątkowo przykry. Po wyjściu od Kwiryny Bronka popełnia samobójstwo, rzucając się pod samochód.
W tym samym czasie Amelka nie wytrzymuje napięcia psychicznego i wyznaje służącej, że zabiła męża. W finale filmu słychać jej rozpaczliwy krzyk.
J.P.
opis redakcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1985
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Dramat społeczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
14 kwiecień 1986
TYTUŁ ORYGINALNY:
Rajska jabłoń
PRODUKCJA:
Telewizja Polska, Studio Filmowe KADR
Dane techniczne
OBRAZ:
kolor
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll