PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
2007

Zodiak

Kryminał, Dramat , Thriller, USA, 157 min
plakat: Zodiak
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: James Vaderbilt
Premiera PL: 15 czerwiec 2007
Opis filmu
David Fincher, reżyser filmów "Siedem" i "Podziemny krąg", nakręcił thriller Zodiak na podstawie autentycznej historii seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz w czterech okręgach swoimi szyframi i listami. Polowanie na myśliwego stało się obsesją czterech ludzi, przez którą stali się widmami samych siebie sprzed sprawy, a koleje życia wytaczał im i niszczył nieskończony trop wskazówek mordercy.
Spośród tej czwórki asem w rękawie okazał się Robert Graysmith.

Nieśmiały rysownik Graysmith nie miał ani prestiżu, ani wiedzy swojego doświadczonego i cynicznego kolegi Paula Avery’ego, znanego dziennikarza z rubryki kryminalnej San Francisco Chronicle. W przeciwieństwie do Avery'ego nie miał kontaktów ze słynnym ambitnym inspektorem wydziału zabójstw policji San Francisco Davidem Toschim oraz jego powściągliwym i skrupulatnym partnerem Williamem Armstrongiem. Jedynym, czym dysponował, była wiedza, której nikt się nie spodziewał. Po raz pierwszy można się było o tym przekonać 1 sierpnia 1969 r. W codziennej porcji poczty nadszedł niestarannie napisany list do redakcji. Treść jednego z trzech listów, napisanego do Chronicle, San Francisco Examiner i Vallejo Times-Herald, zelektryzowała redakcje informacyjne. „Szanowny Panie Redaktorze! To ja, morderca...” Davida Faradaya i Betty Lou Jensen zastrzelonych 20 grudnia 1968 r. przy Lake Herman Road w hrabstwie Solano oraz postrzelonej ze skutkiem śmiertelnym Darlene Ferrin, a także sprawca usiłowania zabójstwa Mike’a Mageau na parkingu klubu golfowego Blue Rock Springs w Vallejo. Nie podał ich imion i nazwisk, ale wykaz szczegółów, o których wiedzieć mogła tylko policja. Na każdej kartce znajdowała się część szyfru, który po odczytaniu miał rzekomo ujawnić jego tożsamość. Towarzyszyła mu groźba – jeśli szyfr nie zostanie opublikowany, zginie jeszcze więcej osób. Żaden morderca od czasów Kuby Rozpruwacza nie pisał do prasy i nie drażnił policji wskazówkami co do swojej tożsamości. Zodiak podniósł poprzeczkę dla morderców-psychopatów w Stanach Zjednoczonych. Pewne małżeństwo z Salinas odczytało zaszyfrowaną wiadomość. Jednak to Graysmith, wielbiciel szyfrów, odczytał ukryty zamiar – nawiązanie do filmu z 1932 r. zatytułowanego The Most Dangerous Game. Potem zaczęły nadchodzić kolejne listy i pogróżki. 27 września 1969 r. Zodiak uderzył ponownie, zakapturzony i uzbrojony w pistolet oraz nóż, którym zadźgał na śmierć Cecilię Ann Shepard i zostawił na pewną śmierć Bryana Hartnella, gdy młodzi urządzili sobie piknik nad jeziorem Berryessa w hrabstwie Napa. Miesiąc później, 11 października, zabójca pojawił się w San Francisco. Taksówkarz Paul Lee Stine został zabity strzałem w tył głowy w eleganckiej dzielnicy Presidio Heights. Trzy dni później nadszedł piąty list, najbardziej złowieszczy ze wszystkich: Zodiak powiedział policji, że tamtej nocy mogli go złapać. Co gorsza, w zasięgu jego celownika były dzieci wracające ze szkoły. Mierzył do nich, gdy wysiadały ze szkolnego autobusu. San Francisco ogarnęła panika.

W jednej chwili Zodiak mimowolnie zamienił detektywów Toschiego i Armstronga oraz reportera Avery’ego w gwiazdy. Postacie filmowe, których pierwowzorem był Toschi, okazały się przełomowymi rolami dla ich odtwórców. Graysmith pozostał na swym stanowisku, badając sprawę z boku i dokładając swoje trzy grosze, gdy pozwalał na to Avery. Zodiak był zawsze o krok przed nimi, zacierał ślady, przyprawiając swoje drwiące listy kolejnymi groźbami. Aż w końcu przybrały one charakter osobisty.

opis dystrybutora
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
2007
KRAJ PRODUKCJI:
USA
JĘZYK PRODUKCJI:
angielski
RODZAJ / GATUNEK:
Kryminał, Dramat , Thriller
PREMIERA POLSKA:
15 czerwiec 2007
PREMIERA ŚWIAT:
02 marzec 2007
TYTUŁ ORYGINALNY:
Zodiac
BUDŻET:
65 000 000 dolar
PRODUKCJA:
Paramount Pictures, Warner Bros. Pictures, Phoenix Pictures
DYSTRYBUTOR PL:
Warner Bros
Dane techniczne
CZAS:
157 min
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
DŹWIĘK
Dolby stereo DIGITAL
Nagrody i nominacje
2007
...
Nominacja: Najlepszy film
Cannes
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll