PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
BAZA WIEDZY
FESTIWALE
Ważną cechą Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Jerozolimie jest to, że odbywa się w kraju odnotowującym najwyższy procent chodzących do kina widzów.
Festiwal rozpoczął działalność w maju 1984 roku. Dyrektorka Filmoteki Izraelskiej Lia van Leer rok wcześniej powołana została na jurora festiwalu w Cannes i to obudziło w niej pragnienie zorganizowania podobnej imprezy w Izraelu. Od razu jej inaugurację udało się zaaranżować na dużą skalę, skoro wzięli w niej udział m.in. Jeanne Moreau, Lilian Gish, Warren Beatty i John Schlesinger. Zdecydowano też, że w konkursie będą brać udział filmy jeszcze na innych festiwalach nie pokazywane. Oparcie lokalowe i kadrowe uzyskała Jerozolima w swej Filmotece. Festiwal wykazuje szczególne zainteresowanie filmami, które na całym świecie realizują artyści pochodzenia żydowskiego, albo które zajmują się tematyką żydowską. Stąd zabiega on szczególnie o wszelkie filmowe odniesienia do Holokaustu, a także problematyki antysemityzmu w ogóle. W roku 2013 specjalną nagrodę prezesa Yad Vashem otrzymało "Pokłosie"Władysława Pasikowskiego, nowe słowo w kwestii żydowskiej. Ale coraz liczniej pojawiają się tam również filmy realizowane przez Palestyńczyków, dobrze służące idei porozumienia między dwoma współżyjącymi narodami. Takim jest właśnie film, otwierający festiwal w lipcu 2014 roku, "Tańczący Arabowie", produkcji izraelskiej, ale w reżyserii Palestyńczyka Erana Riklisa.


Plakat tegorocznej edycji festiwalu w Jerozolimie

Pierwsza dyrektor festiwalu jerozolimskiego Lia van Leer ustąpiła dopiero w wieku lat 84, przekazując władzę obecnemu dyrektorowi Ibanowi de Vries. Główna nagroda nosi tu uroczyste miano Ducha Wolności, ale istnieje również wysoka nagroda ufundowana przez amerykańskiego filantropa Jacka Wolgina, przeznaczona dla najlepszego izraelskiego filmu roku. Natomiast międzynarodowa nagroda federacji krytyki FIPRESCI zastrzeżona jest wyłącznie dla debiutanta.

Dodać wypada, że Jerozolima nie jest jedynym w Izraelu festiwalem międzynarodowym. Obok niej poważną renomą cieszy się nadmorska Hajfa, młodsza o dwanaście lat. Ma charakter nieco bardziej międzynarodowy i włącza do konkursu filmy pokazane już na innych festiwalach.

Jeży Płażewski
Magazyn Filmowy SFP, 37/2014
  27.12.2014
fot. Marcin Makowski/Apple Film Production
Historia Festiwali - Sztokholm
Z Domu Technika do Piekiełka
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll