Aktualności
fot. DAFilms.pl
Tydzień polskiego dokumentu i Dzień Ziemii na DAFilms.pl
DAFilms.pl chcąc pochwalić się najnowszymi premierami online, odblokowują w tym tygodniu dostęp do wybranych polskich dokumentów. Jednocześnie z okazji przypadającego na 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, wybrali najnowsze dokumenty, które niezwykle trafnie diagnozują procesy zachodzące na naszej planecie.
DAFilms dołącza do grona instytucji, które w ramach wspierania zaleceń do pozostawania w domach, udostępniają swoje zbiory za darmo. W ramach akcji „Tydzień polskiego dokumentu” (bit.ly/polskitydzien) każdego dnia odblokowują na 24 godziny dostęp do wybranego tytułu. Film można obejrzeć bezpłatnie po założeniu konta w serwisie DAFilms.pl. W środę 22 kwietnia organizatorzy zapraszają na seans „Turystów” (reż. Mateusz Romaszkan, Marta Wójtowicz-Wcisło), a w kolejnych dniach „Jazdy obowiązkowej” (reż. Ewa Kochańska), „Dziennika z podróży” (reż. Piotr Stasik) oraz „Biegaczy” (reż. Łukasz Borowski). Jednocześnie DAFilms.pl pozostaje platformą płatną, bowiem działa w oparciu o podział zysków, przekazując producentom lub właścicielom praw 60% zysków z wyświetleń – wspierając w ten sposób przemysł filmowy.

W drugim programie kuratorskim, zatytułowanym „Na ratunek planecie”, przygotowanym z okazji Światowego Dnia Ziemi, serwis prezentuje filmy, które w różny sposób odnoszą się do kwestii związanych z ekologią, odpowiedzialnym podróżowaniem i zmianami klimatycznymi. Z katalogu serwisu zostały wybrane m.in. dokument „Znikająca wyspa” (reż. Matthieu Rytz) o położonym na Oceanie Spokojnym Kiribati, które może zniknąć w ciągu najbliższych dziesięcioleci z powodu podnoszenia się poziomu mórz i oceanów. Ponadto DAFilms.pl poleca głośne i nagradzane na wielu festiwalach tytuły: „Kraina miodu”, „Genesis 2.0”, czy „Zjadanie zwierząt”.

W programie DAFilms.pl organizatorzy stawiają silny akcent na filmy polskich twórców, ale nieustanie poszerzają także kolekcję światowego kina dokumentalnego. W kwietniu we współpracy m.in. z Against Gravity zostanie dodanych do katalogu ponad 20 tytułów, w maju planują kolejne premiery, przybliżając filmografię takich mistrzów dokumentu, jak Urlich Seidl, Joshua Oppenheimer czy Anja Salomonowitz. Każdy subskrybent polskojęzycznej wersji serwisu ma także dostęp do strony DAFilms International (https://dafilms.com/), na której jest prezentowany odmienny program, aktualnie pokazując filmy z dwóch europejskich festiwali – Visions du Réel oraz CinéDOC-Tbilisi – zmuszonych zorganizować tegoroczne edycje online. Już wkrótce także w programie DAFilms.pl pojawią się dokumenty z planowanych na ten rok polskich festiwali filmowych.

DAFilms przedłuża 40% zniżkę na roczną subskrypcję do 30 kwietnia.
AK / DAFilms.pl  23 kwietnia 2020 10:36
Scroll