Aktualności
„Marek Edelman ...i była miłość w Getcie”
fot. Otter Films
„Marek Edelman ...i była miłość w Getcie” w Canal+
Najnowszy film Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman ...i była miłość w Getcie” miał wejść do kin 17 kwietnia 2020 kwietnia. Z racji epidemii koronawirusa postanowiono jednak wyemitować film w Canal+ Dokument. Producenci mają jeszcze nadzieję, że film jednak trafi do kin.
Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje? - mówił przed śmiercią Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą dokumencie, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a którego fabularyzowane sceny współreżyserował Andrzej Wajda.

Film fabularyzowanym dokumentem w koprodukcji polsko-niemieckiej. Producentami są Anna Wydra z Otter Films oraz Thanassis Karathanos i Martin Hampel. Zdjęcia do filmu wykonali Jolanta Dylewska i Jakub Kijowski. W scenach aktorskich zagrali m.in. Aleksandra Popławska, Marek Kalita, Maria Maj, Michalina Olszańska czy Piotr Żurawski.

Obraz zdobył już Wyróżnienie Jury za „wdzięczne przesłanie, że miłość zawsze zwycięża"”  podczas Millennium Docs Against Gravity. Złotą Żabę Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych "Camerimage" za zdjęcia otrzymali Jolanta Dylewska i Jakub Kijowski (w kategorii najlepszy dokument fabularyzowany). Obraz był też nominowany do Orłów w kategorii Najlepszy film dokumentalny.

„Marek Edelman ...i była miłość w Getcie” zostanie wyemitowany 11 kwietnia 2020 roku o 20.30 w Canal+ Dokument (powtórka 13 kwietnia o 21.25).
AK / Otter Films/Canal+  9 kwietnia 2020 11:20
Scroll