Aktualności
Henryk Schoenker
fot. Zoyda Art Production
Zmarł Henryk Schoenker, bohater „Dotknięcia anioła”
W nocy z 15 na 16 stycznia 2019 roku zmarł w Tel Avivie Henryk Schoenker, bohater filmu "Dotknięcie Anioła". Miał 87 lat.
Henryk Schoenker był synem ostatniego przywódcy Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu Leona Schoenkera, który na początku wojny założył w Oświęcimiu Biuro Emigracji Żydów do Palestyny, dzięki czemu istniała szansa uratowania tysięcy Żydów polskich., Gdyby ta emigracja udała się, być może historia Holocaustu mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej.

Henryk Schoenker spisał swoje wspomnienia pod tytułem "Dotknięcie anioła", wydane przez Ośrodek Karta, za które otrzymał Nagrodę Historyczną „Polityki”. Opowiedział też swoją historię w filmie dokumentalnym pod tym samym tytułem "Dotknięcie anioła", który był polskim kandydatem do dokumentalnego Oscara i zdobył aż 42 międzynarodowe nagrody. W ponad 300 pokazach na całym świecie, 87 konkursowych festiwalach Henryk Schoenker szerzył swoje bezcenne świadectwo o Polakach, którzy uratowali jego rodzinę:

- Każdy polski Żyd, który uratował się podczas wojny, nie uratowałby się, gdyby gdzieś, kiedyś, w jakiejś sytuacji Polak mu nie pomógł. Jesteśmy tym ludziom, którzy nas ratowali nie tylko wdzięczni do grobowej deski. Ci ludzie – to jest światło ludzkości. To byli cisi bohaterowie tej wojny – pisał Schoenker.

Film "Dotknięcie Anioła" będzie można zobaczyć na antenie TVP 1 21 stycznia 2019 o północy.
AK / Zoyda Art Production  18 stycznia 2019 15:22
Scroll