Aktualności
Katarzyna Trzaska
fot. Jacek Czerwiński/SFP
Pokaz dokumentu „Wieś pływających krów”
W kinie Kultura odbył się specjalny pokaz dokumentu „Wieś pływających krów” w reżyserii Katarzyny Trzaski. Film trafi do polskich kin 5 października.
Trójka uduchowionych i ekologicznie świadomych młodych Berlińczyków – Elle, Mario i Jon, w ramach wakacyjnej wyprawy, a także poszukiwań miejsc, gdzie ludzie żyją w zgodzie z naturą, zwiedza wschód Polski i trafia na malutką podlaską wieś, gdzie wynajmują stary drewniany dom bez żadnych wygód od miejscowego gospodarza, zajmującego się hodowlą krów i produkcją mleka - pana Stanisława. Przybysze z Berlina medytują, modlą się do księżyca, kapią nago przy studni, jedzą warzywa wygrzebane ze śmietnika, w ramach oszczędzania pożywienia na ziemi. Dla miejscowych są bardziej egzotyczni, niż jakiekolwiek osoby znane im z telewizji. Czy mimo bariery komunikacyjnej i kulturowej przepaści jest możliwe porozumienie pomiędzy dzisiejszym neo-hipisami i rolnikami z Podlasia?


Film w zabawny sposób opowiada o poszukiwaniu utopijnej jedności z naturą i przygląda się modnym obecnie trendom na tzw.: „zdrowe życie w zgodzie z naturą”. Czy poszukiwania zdrowego i ekologicznie świadomego pożywienia nie jest tylko modą zamożnych mieszkańców dużych miast? Co się wydarzy gdy bardzo szczytne poglądy młodych Berlińczyków zderzą się z twardą prozą wiejskiego życia? Reżyserka bez prób oceniania przygląda się bohaterom z wydawałoby się, przeciwnych obozów. Nowa wizja ekologicznej przyszłości kontra stara podlaska tradycja, a w tle ludzkie radości i dramaty oraz dużo humoru i piękna strona wizualna.

fot. Jacek Czerwiński/SFP.

Film miał swoją premierę na tegorocznym Festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu w sekcji "Odkrycia" i został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i krytykę. Kolejne pokazy konkursowe odbędą się na festiwalach Toffifest w Toruniu i Provinziale Ebelswalde w Niemczech. Na specjalnym seansie film będą mogli również zobaczyć uczestnicy festiwalu Camerimage w Bydgoszczy.

Pokaz w kinie Kultura, organizowany przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, odbył się 27 września 2018 roku. Po seansie z autorką rozmawiała Anna Serdiukow.

"Wieś pływających krów" pojawi się na ekranach polskich kin 5 października 2018 roku. Dystrybutorem filmu jest Solopan.

"Wieś pływających krów", fot. Solopan.

***

Katarzyna Trzaska
Urodzona w Toruniu, absolwentka filologii angielskiej UMK w Toruniu; studiowała reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Autorka nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych „10 lat do Nashville” oraz „Maksimum przyjemności”. Autorka scenariuszy i reżyserka programów telewizyjnych (m.in. „Polacy z wyboru” dla stacji Canal + Discovery). Reżyserka teatru TV pt.: „Humani” oraz sztuki teatralnej na podstawie filmu „Mulholland Drive” Davida Lyncha w Teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Mieszkanka Warszawy; jej ojciec urodził się we wsi Brzostowo nad Biebrzą, obecnie na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego – stąd zainteresowanie tymi terenami.
AK / Solopan  28 września 2018 10:53
Scroll