Aktualności
"Uratowane z potopu"
fot. Arkana Studio
„Uratowane z potopu”: Książka i film na DVD
Od 19 września w sklepach będzie dostępna książka Marcina Jamkowskiego i Huberta Kowalskiego „Uratowane z potopu”. Do publikacji będzie dołączony film o tym samym tytule.
„Uratowane z potopu” to historia skarbów zaginionych 350 lat temu i wypraw, które latami ich poszukiwały. Polskę i Szwecję, dwa państwa leżące po dwóch stronach Bałtyku, w XVII wieku łączyła jedna dynastia – Wazów. Szwecji ich panowanie przyniosło spektakularny rozwój, prawdziwy złoty wiek. Polsce – potop szwedzki i bezprzykładny rabunek dóbr kultury. Wystarczyło pięć lat, by Rzeczpospolita, europejska potęga, legła w gruzach. Takiego spustoszenia nie dokonali potem ani naziści, ani Rosjanie podczas II wojny światowej.

Ta książka to historia wielkich ambicji, zdrad i barbarzyńskiej wojny, która zakończyła się gorzkim pojednaniem. Książka "Uratowane z potopu", podobnie jak towarzyszący jej film, to głos w dyskusji o wspólnej historii – trudnej, krwawej, ale pasjonującej. Ale przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o przygodach kilku zapaleńców, którzy postanowili zobaczyć, co zostało po Szwedach w nurtach Wisły.


Film "Uratowane z potopu" w reżyserii Marcina Jamkowskiego i Konstantego Kulika to historia potopu szwedzkiego z zupełnie nieznanej perspektywy. Pokazuje, jak wyglądała XVII-wieczna Warszawa, jej pałace, zamki i dwory tuż przed najazdem. To jednak przede wszystkim przygodowy film dokumentalny o poszukiwaniu skarbów i popularnonaukowe kino o epickim rozmachu. Film miał światową premierę w Nowym Jorku w siedzibie elitarnego The Explorers Club. Narratorem filmu jest Daniel Olbrychski, pamiętny Kmicic z „Potopu” Jerzego Hoffmana.

Producentką filmu jest Dorota Roszkowska (Arkana Studio). Obraz powstał w koprodukcji z TVP 2, Muzeum Warszawy, Mazowieckim Funduszem Filmowym oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Film został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz program Kreatywną Europę (program Media).


AK / Agora/Arkana Studio  12 września 2018 14:40
Scroll