fot. archiwum prywatne
Alicja Albrecht – zatrzymać w kadrze
5 lutego obchodzi urodziny Alicja Albrecht – reżyserka wielu znaczących filmów dokumentalnych, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.
Alicja Albrecht jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Po studiach pracowała w Polskim Radiu, a następnie w Telewizji Polskiej. Współpracowała także z TVN i Polsatem. Przez cztery lata była korespondentką w Indiach. W podziękowaniu za pracę charytatywną po trzęsieniu ziemi w stanie Gudżarat umieszczono jej nazwisko na kamieniu węgielnym w miejscowości Jamnagar.

Ma na swym koncie kilkaset reportaży i filmów dokumentalnych, realizowanych w różnych częściach świata, m.in. „Zwierz jest tylko ciężko ranny…” (1991) w Rosji, „Koło życia” (1993) w Norwegii, „Pomnik tego, który przeżył” (1996) na Węgrzech, „Wyklęci przez bogów” (2003) w Indiach. Jest także autorką fabularyzowanego dokumentu „Maria” (2011), poświęconego Marii Skłodowskiej-Curie, w którym w postać polskiej noblistki wcieliła się Joanna Szczepkowska. Warto dodać, że nakładem Wydawnictwa Drzewo Babel ukazały się „Listy Marii Skłodowskiej-Curie” w wyborze Alicji Albrecht.

Jeden ze swych dokumentów poświęciła postaci i wierszom Jana Twardowskiego. „Skarby ks. Jana” (2006) to portret księdza poety, zbudowany z jego wypowiedzi, jak i jego najbliższych przyjaciół. To on w jednym ze swych wierszy napisał: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą / zostaną po nich buty i telefon głuchy…”.

Udało się jej „zatrzymać w kadrze” także Wojciecha Młynarskiego, którego poznała w latach 90., podczas realizacji dokumentu mu poświęconego „Jeszcze w zielone gram...”. „Intuicja dokumentalistki podpowiedziała mi, że muszę wrócić do tego geniusza jeszcze raz i że mam niewiele czasu. Cieszę się, że mi jeszcze raz zaufał” – wspomina w jednym z wywiadów. Jej pełnometrażowy dokument, wyświetlany także w kinach, zatytułowany „Młynarski. Piosenka finałowa” (2017), został uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na chicagowskim Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce (2017) oraz nominowany do Orłów (2017).
Jerzy Armata / SFP  5 lutego 2022 08:17
Scroll