Trzy polskie tytuły powalczą na MiradasDoc
Aż trzy polskie filmy dokumentalne zakwalifikowały się do dwóch konkursów na prestiżowym hiszpańskim festiwalu dokumentów MiradasDoc.
W konkursie pełnych metraży wśród 10 tytułów o główną nagrodę walczy film „Bukolika” Karola Pałki. Wśród 12 krótkich metraży znalazły się: „Lata świetlne” Moniki Proby ze Studia Munka SFP oraz „Koncert balkonowy” Diany Kadłubowskiej i Krzysztofa Kadłubowskiego.


MiradasDoc to festiwal filmów dokumentalnych, którego historia sięga 2006 roku. Wtedy to w mieście Guía de Isora na Teneryfie odbyła się pierwsza edycja festiwalu, którego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Urząd Miasta Guía de Isora. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 4-12 marca 2022.

"Lata świetlne", fot. Studio Munka SFP

Lata świetlne” Moniki Proby,  produkcja Studia Munka SFP i SQUARE Film Studio, miały swoją  premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymały Wyróżnienie Jury w Konkursie Polskim za „film wyjątkowo światłoczuły, tyleż subtelnie co odważnie współ-czujący z szaleństwem miłości”. Film otrzymał wyróżnienie na Młodzi i Film, brał również udział w konkursie w Lipsku.

Monika Proba przygląda się historii Witalija – absolwenta prawosławnego seminarium duchownego w Warszawie, który nie czuje się gotowy, by dźwignąć brzemię powołania. Zamiast wrócić jako ksiądz na rodzinną białoruską wieś, Witalij decyduje się zamieszkać z przyjacielem, z którym tworzy prywatny mikrokosmos na przecięciu tego, co duchowe i co świeckie.


"Koncert balkonowy", fot. KFF

„Koncert balkonowy”to tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu. Mieszkańcy pewnej kamienicy – każdy zamknięty w swoim mieszkaniu – przystosowują się do nowej sytuacji. Większość z nich zostaje w domach, a kontakt ze światem zewnętrznym dają im… balkon oraz wspólne podwórko. Izolacja i dystans gwałtownie ograniczyły liczbę kontaktów społecznych, ale dały możliwość obserwacji sąsiedzkiego życia. Wytworem tej podwórkowej kultury jest Koncert balkonowy – historia pewnej pary butów oraz jednego z najbardziej osobliwych wykonań piosenki „What a Wonderful World”.

Film prezentowany był w konkursie 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, w Valladolid i na FIPADOC. Producentem filmu jest Studio Filmowe Plus TV.

"Bukolika", fot. Robert Pałka

  Pełnometrażowy dokument „Bukolika” Karola Pałki miał premierę w konkursie Festiwalu Filmowego w Locarno, a następnie otrzymał Srebrnego Gołębia w Lipsku. Na Millenium Docs Against Gravity otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego.

Bohaterki filmu, Danusia i jej córka Basia żyją gdzieś na obrzeżach świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. Bukolika to przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Film powstał w Wajda Studio, koproducentami są EC1 w Łodzi i FiNA. Wszystkie trzy tytuły zostały dofinansowane przez PISF.

WRÓB / artykuł redakcyjny / PolishDocs / MiradasDoc  3 lutego 2022 21:44
Scroll