Polska zadymka kulturalna w Hanowerze 4-6 listopada

Wydarzenie odbywa się w ramach 9. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego "Filmland Polen 2011" z okazji roku Czesława Miłosza oraz Polskiej Prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Festiwal "Filmland Polen 2011", podobnie jak w latach ubiegłych, odbywa się od marca do grudnia w kinach komunalnych Hanoweru, Hamburga, Lubeki i Bremy. W tym okresie zostanie zaprezentowanych ok. 45 filmów fabularnych, krótkometrażowych i dokumentalnych. W programie znalazł się  - obok "Różyczki", która wygrała plebiscyt publiczności w poprzednim roku - jeden z najciekawszych debiutów 2010 roku - "Erratum"Marka Lechkiego.


Kadr z filmu "Erratum Marka Lechkiego, fot. Best Film

Motywem przewodnim większości pokazów festiwalowych są przeszłe i przyszłe pokolenia Polaków... młode pokolenie w wędrówce do siebie i świata. Wśród nich: Tomaszek, mały chłopiec znad doliny Issy, zagubiony chłopiec w wojennym świecie w  "Wenecji"Jana Jakuba Kolskiego, wyrostek - buntownik  i jego ferajna w "Made in Poland" Przemysława Wojcieszka, dwaj przerażeni i zagubieni bracia w "Matce Teresie od kotów" Pawła Sali, trzech podróżujących na gapę Rosji do Polski rosyjskich chłopców w "Jutro będzie lepiej"Doroty Kędzierzawskiej,  potomek przypadkowego związku w "Jestem Twój" Mariusza Grzegorzka i wreszcie grupka przyjaciół w świecie bajki z "Magicznego drzewa" Macieja Wojtyszki.
 
Jednocześnie widzowie zobaczą filmy dokumentarne młodych twórców  – u progu zawodu – laureatów z różnych krajów Europy - zwycięzców 3. Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkich pt. Przekraczenie Granic.

Szczegółowy program "Polskiej zadymki kulturalnej"

04.11. Piątek - godz. 20.15

Miejsce: Kommunales Kino, Hanower

Uroczyste otwarcie projektu przy udziale Konsula Generalnego RP z Hamburga, Pana Andrzeja Osiaka

JA WAM TO ZAGRAM   /I’LL PLAY IT FOR YOU/ Pl-D, 2008, 90’. Reż. Maciej Białobrzeski, Christine Jezior. Dokument o skrzypaczce Wandzie Wiłkomirskiej. - Cała jest muzyką, drogowskazem, jedną z najwybitniejszych skrzypaczek. Gra genialnie. To fascynująca, barwna osobowość i szczery przyjaciel. Postać legendarna. Prawdziwe żywe srebro, porywający temperament. Coś promiennego. Wielki człowiek - tak o Wandzie Wiłkomirskiej mówią jej przyjaciele i znajomi, rodzina i studenci, polscy i zagraniczni artyści..
 
Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką Christine Jezior i bohaterką filmu Wandą Wiłkomirską

05.11. Sobota - godz. 20.15

Miejsce: Kommunales Kino, Hanower

DWAJ LUDZIE Z SZAFĄ,  reż. Roman Polański / PL,1958, 15'
Etiuda szkolna Romana Polańskiego zrealizowana na Wydziale Operatorskim PWSTiF z muzyką Krzysztofa Komedy.  Pierwsza muzyka filmowa w karierze Krzysztofa Komedy, napisana na zaproszenie i zamówienie Romana Polańskiego w 1957 roku. Dwa wyjściowe tematy zostały poddane wielokrotnej, niezwykle pomysłowej aranżacji, budując niepowtarzalną aurę tego arcydzieła krótkiej formy filmowej.

KOMEDA - MUZYCZNE ŚCIEŻKI ŻYCIA,  reż. Claudia Buthenhoff-Duffy  / D-PL, 2009/ 52' (dokument - biografia Krzysztofa Komedy)Filmowy esej na temat życia i twórczości wybitnego pianisty jazzowego i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Artysta jest autorem kompozycji do filmów Romana Polańskiego (m.in. "Nóż w wodzie", "Matnia", "Dziecko Rosemary"), Andrzeja Wajdy ("Niewinni czarodzieje") czy Janusza Morgensterna ("Do widzenia, do jutra").

Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserką Claudią Buthenhoff-Duffy.

06.11. Niedziela - godz. 15.00

Miejsce: Eisfabrik Hannover, Weiße Halle

Otwarcie wystawy
KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI. ŚLADY I PAMIĘĆ 
Biograficzna wystawa z Muzeum Kinematografii w Łodzi. (W języku angielskim i niemieckim). Wystawa: 6-20 listopada. Godziny otwarcia: Piątek 16.00-20.00, Sobota 15.00-20.00, Niedziela 14.00-18.00.

STILL ALIVE – FILM O KRZYSZTOFIE KIEŚLOWSKIM,  reż. Maria Zmarz-Koczanowicz (Wyświetlany przez caly czas trwania wystawy) PL, 2005, 81’. Dokument ten to filmowy portret tego artysty. Autorka podjęła w nim próbę wielostronnego pokazania swego bohatera z możliwie szerokiej perspektywy. Film bogato ilustrowany archiwaliami oraz filmami dokumentalnymi i fabularnymi Krzysztofa Kieślowskiego.

06.11. Niedziela

Miejsce: Commedia Futura, Theater in der Eisfabrik Hannover

godz. 16.30

CZARODZIEJSKA GÓRA. AMERYKAŃSKI PORTRET CZESŁAWA MIŁOSZA reż.Maria Zmarz-Koczanowicz , PL, 2000, 60', dokument o Czesławie Miłoszu.

Pokazuje noblistę w jego amerykańskim środowisku. Realizatorzy przedstawiają proces wtapiania się polskiego poety w obcy kontynent przez serię współczenych zdjęć Czesława i Carol Miłoszów oraz wywiady z amerykańskimi studentami, przyjaciółmi i znajomymi noblisty.

godz. 18.00

CHWILA POEZJI
Poezję Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej czyta Peter Piontek, w tle nagrania archiwalne.

godz. 18.45

CZASAMI ŻYCIE BYWA ZNOŚNE , scenariusz i reżyseria: Katarzyna Kolenda-Zaleska PL, 2009, 74' 
To charakterystyka światowej sławy poetki Wisławy Szymborskiej, osoby fascynującej a jednocześnie zaskakująco skromnej i nieśmiałej wobec kamer. Najbliżsi przyjaciele artystki opowiadają o prywatnych aspektach jej życia: miłości, skutkach wygrania Nagrody Nobla, a także o wpływie, jaki wywarła na nich jej twórczość.

godz.  20.30

KLUB POLSKICH NIEUDACZNIKÓW  - „Keine angst vor den Polen! Sie wollen nur spielen!“

Club der polnischen Versager (Klub Polskich Nieudaczników) to popularna polsko-niemiecka instytucja kulturalna w Berlinie. Założyła ją w 2001 r. grupa polskich artystów mieszkających w stolicy Niemiec. Nazwa klubu charakteryzuje jego ideologię – nie chce on bowiem być częścią powszechnej propagandy sukcesu, lecz przekonywać, że niepowodzenia mają swoje dobre strony i czasem warto ich doświadczać.

Adresy:
Kommunales Kino (Künstlerhaus) - Sophienstraße 2 - 30159 Hannover
Tel.: 0511 168 455 22

Commedia Futura / Eisfabrik 7 Seilerstraße 15F / 30171 Hannover
Tel.: 0511 81 63 53
Weiße Halle, Eisfabrik
Godziny otwarcia: piątek 16.00 – 20.00, sobota 15.00 – 20.00, niedziela 14.00 – 18.00

Filmowe spotkania w ramach Festiwalu Nowego Filmu Polskiego – FILMLAND POLEN – są od roku 2004 organizowane przez  Deutsch-Polnisches FilmForum e.V. w Hanowerze przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Hamburgu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF) oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich (SFP). Honorowy patronat nad projektem objęli: Jego Ekscelencji Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej Pan dr. Marek Prawda, Dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w Warszawie, Pani Agnieszka Odorowicz oraz Konsul Generalny RP w Hamburgu, Pan Andrzej Osiak.
 
Projekt  Filmland Polen promuje polską kinematografię na terenie Niemiec już od 14 lat i jest najstarszym całorocznym festiwalem (pokazy raz w miesiącu w 4 miastach)  - świętem polskiego filmu oraz jej twórców. Festiwal odbywa się w czterech miastach północno-niemieckich krajów związkowych: w Hanowerze w Dolnej Saksonii, w Lubece w Szlezwiku-Holsztynie i miastach - krajach związkowych: Hamburgu i Bremie.

Od 4 lat filmy pokazywane są w polskiej wersji językowej, z napisami niemieckimi. Więcej informacji o projekcie i festiwalu znajduje się na stronach internetowych: http://www.filmlandpolen.de/.


 

KS / Filmland Polen  4 listopada 2011 16:41
Scroll