fot. materiały prasowe
Przedstawiamy laureatów 13. edycji Żubroffki
Zakończył się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA – pięciodniowe wydarzenie pełne różnych gatunkowo i tematycznie filmów, koncertów, warsztatów, wystaw, paneli dyskusyjnych i spotkań. „Sztangista” Dmytro Sukholytkyy-Sobchuka, wyprodukowany przez Studio Munka, działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, otrzymał Grand Prix Festiwalu ŻUBROFFKA 2018.
W tym roku na festiwal przyjechało prawie 200 gości (twórców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli branży filmowej) z całego świata – z Austrii, Azerbejdżanu, Białorusi, Belgii, Chorwacji, Czech, Egiptu, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Izraela, Litwy, Meksyku, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Szwecji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Wenezueli i Włoch.


O nagrody w ośmiu konkursach walczyło 109 filmów, wybranych spośród ponad dwóch tysięcy zgłoszeń. Międzynarodowe Jury w składzie: Marc James Roels, Monika Pawluczuk, Jacqueline Lentzou, Hana Jušić Lukas V. Rinner przyznało następujące nagrody:


GRAND PRIX Festiwalu ŻUBROFFKA 2018 – Nagrodę Dyrektora Białostockiego Ośrodka Kultury (8.000 zł) otrzymał film


Штангіст/Sztangista/Weightlifter
reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, Polska 2018

Uzasadnienie Jury: Za odważne i wyjątkowe przedstawienie bezwzględnej wewnętrznej walki.„Sztangista” jest opowieścią o tym, jaką cenę za zwycięstwo ponoszą sportowcy. Reżyser filmu,Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, urodził się w 1983 r. w Humaniu. Absolwent Czerniowieckiego Technikum Politechicznego, specjalność - architektura. Dyplom licencjata na Wydziale Filozofii i Teologii Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego. Pracował jako malarz w kinie, operator w telewizji, spiker radiowy. Skończył Kijowski Uniwersytet Narodowy Teatru, Kina i Telewizji im. Karpenki-Karego, kierunek - reżyseria filmu fabularnego, pracownia Mychajła Illenki. Podczas studiów uniwersyteckich nagrał kilka krótkich filmów, z którymi uczestniczył i zwyciężał w różnych festiwalach międzynarodowych. Film otrzymał wcześniej Grand Prix Konkursu Filmów Krótkometrażowych 34. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

 
I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym OKNO NA WSCHÓD (2.000 zł) otrzymał film

Штангіст/Sztangista/Weightlifter
reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, Polska 2018


Uzasadnienie Jury: Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem.


I Nagrodę w Konkursie Międzynarodowym CAŁY TEN ŚWIAT (2.000 zł) otrzymał film

Min Börda/The Burden
reż. Niki Lindroth von Bahr, Szwecja 2017

Uzasadnienie Jury: Za ujmujący słodko-gorzki humor i wyśmienite rzemiosło.


I Nagrodę w Konkursie Polskim STUDENCI (2.000 zł) otrzymał film

Jak zostać papieżem/How To Become A Pope
reż. Justyna Mytnik, Polska 2017

Uzasadnienie Jury: Przewrotny, a jednocześnie naiwnie ujmujący portret młodzieńczego zapału i ambicji.


I Nagrodę w Konkursie Polskim NIEZALEŻNI (2.000 zł) otrzymał film

Gość/The Guest
reż. Sebastian Weber, Polska 2018

Uzasadnienie Jury: Oddanie i czułość, jaką pokazał reżyser przedstawiając głównego bohatera, przełożyła się na wzruszający film, który zapadł nam w pamięć.Nagrodę za Najlepszy Dokument (2.000 zł) otrzymał film

5 ans apres la guerre/5 years after the war
reż. Samuel Albaric, Martin Wiklund, Ulysse Lefort, Francja 2017

Uzasadnienie Jury: Za wzruszające i wyjątkowe sportretowanie tęsknoty młodego człowieka za więzią.


Nagrodę za Najlepszą Fabułę (2.000 zł) otrzymał film

Amor
reż. Isabel Lamberti, Holandia 2017

Uzasadnienie Jury: Za ciepłe sportretowanie życia nastolatek, dokonane w formalnie interesujący sposób, który utrzymuje nas niekomfortowo zanurzonych w ich nastoletnim niepokoju.Nagrodę za Najlepszą Animację (2.000 zł) otrzymał film

Take Me Please
reż. Olivér Hegyi, Węgry 2018

Uzasadnienie Jury: Za to, że film zaskoczył nas swoją wyrafinowaną wrażliwością w podejściu do egzystencjalnej podróży chłopca ze złamanym sercem i za wykreowanie wysoce steksturalizowanego wszechświata nie tak wcale odległego od nas.


Nagrodę za Najlepsze Zdjęcia (2.000 zł) otrzymał film

Штангіст/Sztangista/Weightlifter
reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, Polska 2018

Uzasadnienie Jury: Odważna fizyczność zdjęć zrobiła na nas wrażenie swoim subtelnym, organicznym a jednocześnie stylizowanym obrazowaniem.


Nagrodę za Najlepszą Muzykę (2.000 zł) otrzymał film

Solar Walk
reż. Réka Bucsi, Dania, Węgry 2017

Uzasadnienie Jury: Za dźwięk prosto z trzewi. Ten film zabrał nas w podróż prosto do gwiazd!Konkurs Międzynarodowy NA SKRAJU (filmy eksperymentalne i video-art)

Jury w składzie: Joanna Rytel, Andrei Tănăsescu oraz Petra Sedláková przyznało następujące nagrody:


I Nagrodę w konkursie NA SKRAJU (2.000 zł) otrzymał film:

Reality Fragment 160921
reż. Qigemu, Wielka Brytania 2017

Uzasadnienie Jury: Uznając świat, w którym życie jest coraz bardziej „kuratorowane” przez nasz proces indywidualizacji poprzez social media i wirtualną komunikację, jak również globalnie wysiedlone zakorzenienie, zostaliśmy oczarowani bardzo osobistym i wymagającym filmem, który przywitał nas intymnym, zmysłowym przearanżowaniem pamięci.Wyróżnienie w konkursie NA SKRAJU otrzymał film:

Hiatus
reż. Vivian Ostrovsky, Stany Zjednoczone, Brazylia 2018

Uzasadnienie Jury: Poetycki film dokumentalny o brazylijskiej pisarce Clarice Lispector, mimo swojego krótkiego formatu potrafi uchwycić i przekazać głębokie, metafizyczne rozumienie tematu oraz jest w stanie urealnić autorski, ambiwalentny i introwertyczny sposób, z którym wszyscy możemy się identyfikować.Konkurs Polski AMATORZY

Jury w składzie: Adam Kruk (Przewodniczący Jury), Bogna Helena Buniowska, Zuzanna Kamińska, Weronika Siemieniuk, Patryk Pilcicki Jakub Jaroszewicz przyznało następującą nagrodę:

I Nagrodę w Konkursie Polskim AMATORZY (2.000 zł) otrzymał film

Dziurawa Skarpeta na Emigracji/The Hole In The Sock Of Emigration
reż. Michał Łebski, Polska 2017

Uzasadnienie Jury: Za zmierzenie się w sposób szczery i odważny z niełatwym tematem oraz za umożliwienie widzom usłyszenia głosu tych, których zazwyczaj wolimy nie słyszeć.Nagrodę NEW EUROPE TALENT AWARD (wyjazd na festiwal filmowy w Berlinie) ufundowaną przez New Europe Film Sales dla najbardziej obiecującego twórcy z Europy Środkowej i Wschodniej otrzymał film

Штангіст/Sztangista/Weightlifter
reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk, Ukraina, Polska 2018


Festiwalowa publiczność tradycyjnie wybrała swój ulubiony film:
NAGRODĘ DZIKIEGO ŻUBRA – Nagrodę Publiczności (5.500 zł), ufundowaną przez firmę DrTusz otrzymał film

Cadoul de Craciun/The Christmas Gift
reż. Bogdan Muresanu, Rumunia 2018MR / ŻUBROFFKA  10 grudnia 2018 10:39
Scroll