"Broad Peak", reż. Leszek Dawid
fot. Dariusz Załuski
„Broad Peak”: Plan filmowy na zboczach ośmiotysięcznika w Karakorum
Jak się kręci film fabularny na wysokości 5600 m n.p.m.? Jednym z niewielu reżyserów znających odpowiedź na to pytanie jest Leszek Dawid, który w górach Karakorum realizował pierwszą część zdjęć do filmu pt. „Broad Peak”. Kolejny etap prac nad opowieścią o polskim himalaiście, Macieju Berbece, ruszył z początkiem września.
Reżyser „Jesteś Bogiem” znów sięga po prawdziwą historię, tym razem przedstawiając zmagania Macieja Berbeki z masywem Broad Peak. W 1988 roku polski himalaista jako pierwszy przekroczył zimą granicę 8 tysięcy metrów w Karakorum. W 2013 roku powrócił na „Szeroki Szczyt”, by spełnić marzenie i zdobyć wierzchołek potężnej góry.

- Opowieść o tamtych zdarzeniach jest pełna napięcia i emocji, dlatego cieszę się, że producenci zaprosili mnie do współpracy przy tym projekcie. Osobiście chciałbym tym filmem opowiedzieć o pewnym paradoksie - mówi Leszek Dawid. - Paradoks polega na tym, że siła, która napędza cię do życia, jednocześnie cię niszczy. Nie możesz przed tym uciec, jeśli chcesz iść za głosem swojej pasji. Ta siła nas wzmacnia i nadaje sens naszemu życiu.

fot. Leszek Dawid.

W rolę ambitnego wspinacza wciela się Ireneusz Czop, znany m.in. z filmów „Pokłosie”, „Jack Strong” i licznych ról teatralnych. - Historia Macieja Berbeki  jest jedną z najbardziej poruszających i niezwykłych w historii polskiego i światowego himalaizmu, dlatego bardzo się cieszę, że biorę udział w tym projekcie. Zwłaszcza, że „Broad Peak” to przede wszystkim film o wielkiej pasji, a to w ludziach gór najbardziej mnie fascynuje - podkreśla Ireneusz Czop.

Żonę himalaisty, Ewę Dyakowską-Berbekę zagra Maja Ostaszewska, od lat związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, której popularność przyniosły m.in. role w filmach „Body/Ciało”, czy „Pitbull. Niebezpieczne kobiety”. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika (Adam Bielecki), Łukasza Simlata (Krzysztof Wielicki), Piotra Głowackiego (Aleksander Lwow), Tomasza Sapryka (Andrzej Zawada), Macieja Raniszewskiego (Tomasz Kowalski) i Macieja Kuliga (Artur Małek).

fot. Leszek Dawid.

Nie sposób szczerze opowiadać o Berbece, nie pokazując prawdziwego Broad Peak. Decyzja o zdjęciach w Karakorum zapadła na wczesnym etapie developmentu, choć ze względów bezpieczeństwa nie była dotąd ogłaszana w mediach. - Byliśmy przekonani, że zdjęcia do filmu muszą być zrealizowane w miejscach, w których toczyła się ta historia - wspomina Dawid Janicki, jeden z producentów. - Wyprawa była bardzo trudna, jednak to, że część ekipy przebywała przez dłuższy czas na wysokości 5 tys. m n.p.m., doda autentyczności naszemu filmowi. Cieszę się, że daliśmy radę, pokonaliśmy własne słabości i przynajmniej w części poczuliśmy się jak himalaiści, o których opowiadamy - dodaje.

fot. Leszek Dawid.

Do Karakorum z Warszawy wyruszyło 21 członków ekipy (poza reżyserem m.in. autor zdjęć Łukasz Gutt i odtwórca głównej roli Ireneusz Czop), w Pakistanie dołączyło do nich 250 tragarzy, kucharzy i pomocników. Dzięki nim udało się przetransportować na plan ponad 3 tony bagażu. Wyprawę zabezpieczało ośmiu himalaistów, w tym Jacek Jawień i Dariusz Załuski (obaj brali udział w wyprawach na Broad Peak) oraz dwóch lekarzy GOPR. W przekonaniu o słuszności wyprawy utwierdziło producentów wsparcie rodziny wspinacza. - Mamy nadzieję, i taką żywiła też nasza mama, że historia naszej rodziny pomoże zrozumieć innym niełatwe decyzje, przed którymi stoją himalaiści i ich bliscy. Cieszymy się, że twórcy filmu konsultują z nami wszystkie ważne decyzje dotyczące tej produkcji i są otwarci na nasze sugestie. Trzymamy kciuki i wspólnie z braćmi nie możemy się doczekać premiery - mówi Krzysztof, najstarszy syn Macieja Berbeki.

fot. Leszek Dawid.

Scenariusz filmu napisał Łukasz Ludkowski. Scenografię projektuje Janusz Mazurczak, a kostiumy Agata Culak. „Broad Peak” to pełnometrażowy debiut East Studio, warszawskiego studia produkcyjnego. Inicjatorami powstania filmu jest trójka producentów - Maciej Rzączyński, Dawid Janicki i Krzysztof Rzączyński, którzy zaprosili do współpracy już na wstępnym etapie developmentu reżysera, Leszka Dawida. Kooproducentami są TVN S.A. i CANAL+ . Film otrzymał dofinansowanie z Regionalnego Funduszu Filmowego w Krakowie i jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za dystrybucję odpowiada Kino Świat.

Pierwsze spotkanie twórców z publicznością odbędzie się 22 września br. podczas XXIII Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Z początkiem września ruszyła kolejna transza zdjęć - w Warszawie, Radomiu i Zakopanem. Premiera planowana jest na marzec 2020 roku.

AK / East Studio  11 września 2018 12:03
Scroll