fot. Ewa Łowżył
Polska kinematografia w Karlowych Warach
52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach wystartował 30 czerwca. W Konkursie Głównym bierze udział film Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”. Prezentujemy polskie filmy i wydarzenia obecne na festiwalu.

Akcja filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.




Kadr z filmu "Ptaki śpiewają w Kigali", fot. materiały prasowe

Za zdjęcia odpowiedzialni byli: Krzysztof Ptak, Wojciech Staroń i Józefina Gocman. W 2016 roku na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno film otrzymał nagrodę First Look (65 000 euro na postprodukcję).

 



Plakat do filmu „Ptaki śpiewają w Kigali” autorstwa Cristiana Loghina powstał na podstawie ilustracji Joanny Karpowicz. Ilustracja startuje w konkursie na najlepszy plakat filmu konkursowego MFF w Karlowych Warach. Głosowanie odbywa się na stronie www.kviff.com/en/best-poster.


W sekcji Out of the past zostanie zaprezentowany  film dokumentalny „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!" Macieja Cuske, Thierry Paladino, Marcina Sautera i Piotra Stasika. To niezwykły zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Film jest jednocześnie najprawdziwszym, osobistym portretem Mistrza Polskiego Kina i laureata Oscara. W tej samej sekcji organizatorzy festiwalu w Karlowych Warach pokażą także „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy.


Kadr z filmu „Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie!", fot. materiały prasowe


 


W sekcji Variety Critics’ Choice zostanie zaprezentowany najnowszy film Grega Zglinskiego „Zwierzęta”. Światowa premiera filmu odbyła się podczas 67. Berlinale. Głównymi bohaterami „Zwierząt” są Anna i Nick, którzy po zderzeniu drogowym z owcą przeżywają serię niecodziennych i tajemniczych wydarzeń.


Kadr z filmu "Zwierzęta", fot. Opus Film


W sekcji Czeskie Filmy 2016–2017 widzowie zobaczą „Pokot”Agnieszki Holland.Film jest polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcją. To adaptacja powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem (Nagroda im. Alfred Bauera) na MFF w Berlinie w 2017 roku.


 

Kadr z filmu "Pokot", fot. Next Film


Do oficjalnej sekcji festiwalu, poza konkursem, zakwalifikowała się estońsko-polsko-holenderska koprodukcja w reżyserii Rainera Sarneta „Listopad”. Polskim koproducentem filmu jest Łukasz Dzięcioł z firmy Opus Film.


 

 

Kadr z filmu "Listopad", fot. Opus Film


W sekcji People next door, która zaprezentuje siedem produkcji poświęconych osobom niewidomym znalazł się film „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Z kolei w sekcji Future Frames’ Mentor: Denis Côté zostanie zaprezentowany film Andrzeja Żuławskiego „Najważniejsze to kochać”.


Do wyboru filmów w sekcji Six Close Encounters organizatorzy festiwalu zaprosili dziennikarkę filmową Barbarę Hollender, przewodniczącą Zarządu Koła Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Barbara Hollender wybrała „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego. Uzasadniając swoją decyzję dziennikarka pisze: „Bardzo za nim tęsknię. Był wyjątkowym artystą, powiedział nam wiele o świecie i nas samych. Dzisiaj jego mądrość, tolerancja i bezgraniczna uczciwość byłyby bardzo ważne”.



W sekcji Variety Critics’ Choice zaprezentowany zostanie "Strawberry Days" szwedzkiego reżysera Wiktor Ericsson z polskimi aktorami w obsadzie. W filmie zagrali m.in. Staszek Cywka, Przemysław Sadowski, Julia Kijowska i Mateusz Król.


Gościem specjalnym festiwalu będzie Wojciech Staroń (Artisans in Focus). Łukasz Maciejewski, krytyk filmowy został zaproszony do grona krytyków FNE Fipresci Critics oceniających filmy w Konkursie Głównym oraz sekcji „East of the West". 

 

W ramach Works in Progress w Karlowych Warach filmy w produkcji zaprezentują Bodo Kox („Człowiek z magicznym pudełkiem”) oraz Jagoda Szelc („Wieża. Jasny dzień”).

 

52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach odbędzie się w dniach 30 czerwca – 8 lipca 2017. Szczegóły na stronie: www.kviff.com.

 



Marcin Radomski / PISF,Kviff.com  30 czerwca 2017 10:45
Scroll