Bogdan Dziworski
fot. KFF
54. KFF: Bogdan Dziworski ze Smokiem Smoków
Do grona laureatów Smoka Smoków dołączył 27 maja wybitny polski operator, reżyser, profesor zwyczajny sztuki filmowej i fotografiki. W Krakowie wystartowały również sesje Dragon Forum.

 Statuetką przyznawaną od 1998 roku przez Radę Programową Krakowskiej Fundacji Filmowej jako wyraz uznania za wkład w rozwój światowej kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego i animowanego wcześniej uhonorowani zostali: Kazimierz Karabasz, Bohdan Kosiński, Allan King, Albert Maysles, Werner Herzog, Jonas Mekas, Helena Trestíková, Stephen i Timothy Quay, Raoul Servais, Jerzy Kucia czy Paul Driessen. Teraz do tej niezwykłej grupy - w trakcie uroczystej gali w kinie Kijów.Centrum - dołączył Bogdan Dziworski. - W jego kolekcji są cztery Srebrne Lajkoniki i jeden Złoty Smok. Ale wygrywał też w Lipsku i Oberhausen, w najbardziej renomowanych konkursach filmów dokumentalnych na świecie - mówił o laureacie, jeszcze przed galą, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego Krzysztof Gierat. - Bywał u nas jurorem, rok temu prezentowaliśmy wystawę jego zdjęć. Wspaniały nauczyciel, piękny człowiek. Mistrz. 


Bogdan Dziworski ze Smokiem Smoków. Fot. KFF.


Uroczystości towarzyszył pokaz "Kilku opowieści o człowieku", "Scen narciarskich z Franzem Klammerem" i "Szapito". Widzowie, którzy nie mogli przybyć na galę, będą mieli jeszcze okazję, żeby obejrzeć dzieła laureata, a także spotkać się z nim osobiście. Trwa jego retrospektywa. W środę, 28 maja, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki poprowadzi masterclass, a na Industry Party w czwartek, 29 maja, wspierany przez Młodych Producentów KIPA, pojawi się w roli DJ-a!


Bogdan Dziworski nie był jedynym bohaterem dnia. Goście festiwalu mogli również poznać najnowsze wydawnictwo DVD Studia Munka - "Polskie debiuty 2014". Przypomnijmy, że na płytach znalazły się zarówno filmy, które już debiutowały na festiwalach, jak i jeszcze nieznane tytuły. Są wśród nich "Psubrat" Marii Zbąskiej, "Dom na końcu drogi" Wojciecha Kasperskiego, "To tylko marzenia" Jakuba Michnikowskiego, "Ze wsi Grunwald" Artura Wierzbickiego czy "Siłaczka" Kacpra Czubaka i Iwony Kaliszewskiej - w sumie 14 filmów krótkometrażowych z programów "30 Minut" i "Pierwszy Dokument". Do Krakowa przyjechali autorzy, którzy w czasie spotkania prowadzonego przez Zofię Ścisłowską opowiedzieli o swoich projektach, a także o pomocy uzyskanej ze Studia Munka.


Do Krakowa dotarli również kolejni twórcy filmów prezentowanych w różnych sekcjach imprezy. To kilkuset gości, a spotkania z nimi odbywają się po większości seansów. Żywe rozmowy toczyły się także w ramach rozpoczętego właśnie 9. Dragon Forum. Pre-pitching ma charakter zamknięty dla uczestników, podobnie jak one-to-one meetings, ale już w piątek, 30 maja, odbędzie się publiczna prezentacja nowych projektów. Przypomnijmy, że wśród wykładowców i konsultantów programu znaleźli się: Dorota Roszkowska, Linda Beath, Nicola Lees, Gerard Davies, Marcin Jamkowski, Paweł Pitera, Elaine Sharp czy Jacek Wasilewski. Nie przegapcie tego wydarzenia! Więcej szczegółowych informacji na stronie http://dragonforum.pl/)! Wiele z tytułów Dragon Forum wraca później na festiwal w gotowej formie, by wypełnić jego sekcje konkursowe i cykle tematyczne. 


54. Krakowski Festiwal Filmowy potrwa jeszcze do 1 czerwca. Przed nami ciągle wiele filmów i wydarzeń branżowych. Zapraszamy do Krakowa, ale również do Warszawy - do Kina Kultura, gdzie prezentowany jest konkurs DocFilmMusic.


Dagmara Romanowska / SFP  28 maja 2014 15:55
Scroll