Przegląd Kina Polskiego w Kaliningradzie
Przegląd kina polskiego odbędzie się w Kaliningradzie - mieście partnerskim Łodzi. To szczególny prezent Łodzi dla mieszkańców rosyjskiego miasta, ofiarowany z okazji obchodzonego w tym roku 10-lecia współpracy miast partnerskich Kaliningradu i Łodzi.

Celem prezentacji jest przedstawienie publiczności nowych polskich filmów wybranych spośród ważnych dla naszej kinematografii dokonań. W programie znajdą się dzieła wielokrotnie nagradzane a zrealizowane przez najmłodsze pokolenie twórców – „Sala samobójców” w reżyserii Jana Komasy, „Rewers” w reżyserii Borysa Lankosza i „Galerianki" w reżyserii Katarzyny Rosłaniec oraz najwybitniejszy obraz poświęcony historii Łodzi – „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Przegląd, przygotowany przez Muzeum Kinematografii w Łodzi, został zrealizowany przy udziale Biura Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ, Urzędu Miasta w Kaliningradzie i  kina Fridlandzkie Worota.


Najważniejszy film o Łodzi... "Ziemia obiecana", fot. Muzeum Kinematografii


"Ziemia obiecana"
(1974), Polska; 138’
reżyseria i scenariusz (na podstawie powieści Władysława Stanisława Reymonta „Ziemia obiecana”): Andrzej Wajda; zdjęcia: Witold Sobociński, Edward Kłosiński, Wacław Dybowski; muzyka: Wojciech Kilar; obsada: Daniel Olbrychski, Wojciech Pszoniak, Andrzej Seweryn, Kalina Jędrusik, Anna Nehrebecka, Bożena Dykiel, Andrzej Szalawski, Franciszek Pieczka, Andrzej Łapicki, Zbigniew Zapasiewicz
Wielki epos o historii Łodzi niemal w całości nakręcono w autentycznych plenerach, wnętrzach i budynkach. W filmie pojawiły się m. in.: Księży Młyn, ul. Moniuszki, park Źródliska, kino "Polonia", pałac Scheiblera na placu Zwycięstwa (obecnie Muzeum Kinematografii), fabryka i pałac Poznańskiego przy ul. Ogrodowej, fabryka Scheiblera ("Uniontex") przy ul. Tymienieckiego, pałac Poznańskiego (dzisiejszy budynek Akademii Muzycznej) przy ul. Gdańskiej.
9 października 2000 odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie premiera nowej wersji filmu. W stosunku do pierwowzoru była krótsza o ok. 30 min. Zmieniona została kolejność niektórych scen filmu, pojawiły się także sceny znane z serialu telewizyjnego, dźwięk przygotowany został w systemie Dolby Digital Stereo.
Nominowany do Oscara, unikatowy portret rozwijającego się społeczeństwa kapitalistycznego, ukazanego na przykładzie Łodzi II połowy XIX wieku. Zaprzyjaźnieni przemysłowcy: Polak, Żyd i Niemiec, bezwzględnie walczą o pieniądze i zdobywają fortunę, rezygnując przy tym z młodzieńczych ideałów.


"Rewers" (2009), Polska; 99'
reżyseria: Borys Lankosz; scenariusz: Andrzej Bart; zdjęcia: Marcin Koszałka; muzyka: Włodzimierz Pawlik; obsada: Agata Buzek, Krystyna Janda, Anna Polony, Błażej Wójcik, Marcin Dorociński, Łukasz Konopka, Jacek Poniedziałek
Debiut fabularny Borysa Lankosza, zdobywca m. in. Grand Prix – Złotych Lwów, nagrody za zdjęcia, za muzykę, za pierwszoplanową rolę kobiecą i za drugoplanową rolę męską na 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2009 roku, nagrodę „Srebrny Jerzy” dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie 2010 r. oraz wiele innych nagród krajowych i międzynarodowych.
Akcja filmu rozgrywa się w dwóch planach czasowych:  we współczesne ramy została wpisana historia z początków lat 50-tych, okresu nasilającego się stalinizmu w Polsce. W życiu Sabiny, „szarej myszki”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę, wyraźnie brakuje mężczyzny. Matka wie o tym najlepiej, dlatego próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Żaden z kolejnych adoratorów nie wzbudza jednak zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, jak spod ziemi, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław.

"Sala samobójców" (2011), Polska; 117’
reżyseria i scenariusz: Jan Komasa; zdjęcia: Radosław Ładczuk; muzyka: Michał Jacaszek; obsada: Jakub Gierszał, Agata Kulesza, Roma Gąsiorowska-Żurawska, Krzysztof Pieczyński, Bartosz Gelner, Danuta Borsuk, Piotr Nowak
Film jednego z najzdolniejszych reżyserów młodego pokolenia. Pierwszy raz udało się w Polsce stworzyć film, w którym wirtualny świat awatarów jest równie ważny jak rzeczywista gra aktorów. Ponad rok powstawało animowane, drugie życie głównego bohatera.
Dominik ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców. Jego życie zmienia jeden pocałunek. „Ona” zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do „Sali samobójców”, miejsca, z którego nie ma ucieczki.

"Galerianki" (2009), Polska; 77'
reżyseria i scenariusz: Katarzyna Rosłaniec; zdjęcia: Witold Stok; muzyka: Adam Ostrowski; obsada: Anna Karczmarczyk, Dagmara Krasowska, Dominika Gwit, Magdalena Ciurzyńska, Izabela Kuna, Artur Barciś
Głośny, wielokrotnie nagradzany debiut reżyserski Katarzyny Rosłoniec, który wywołał debatę społeczną na temat prostytucji wśród dziewcząt.
Galerie handlowe - współczesne świątynie konsumpcji, kolorowe wystawy, błyszcząca biżuteria, drogie kosmetyki i najmodniejsze ciuchy. W takich miejscach Milena i jej przyjaciółki spędzają wolny czas. Za zakupy płacą im bogaci mężczyźni, którzy w zamian za seks obdarowują nastolatki upominkami - czasami jest to tylko zwykła, różowa opaska do włosów. Wkrótce do grupy koleżanek dołącza nowa dziewczyna - Alicja. Początkowo czuje się wyobcowana, ale już wkrótce zaczyna się do nich upodabniać. Między Alicją i Mileną zaczyna tworzyć się silna więź.


EJ / inf. prasowa  24 września 2012 10:35
Scroll