Ars Independent: co boli polskie festiwale filmowe?
„Polskie festiwale filmowe – bariery, szanse, perspektywy…” to tytuł polskiej części dwudniowego forum poświęconego festiwalom filmowym, zorganizowanego podczas Ars Independent. Będzie to pierwsza w Polsce profesjonalna rozmowa między uczestnikami i twórcami tego segmentu branży filmowej.

Na ile samorządy zdają sobie sprawę z wagi festiwali filmowych dla rozwoju społeczności? Jak pokazać instytucjom finansującym w regionie korzyści – także finansowe – z organizacji festiwalu filmowego? Jak  budzić świadomość ludzi odpowiedzialnych za politykę kulturalną regionu? Innymi słowy – po co samorządom festiwale?
Brak dostatecznego zaangażowania samorządów jest często barierą w organizowaniu imprez kulturalnych. Jak tę barierę pokonać?


Tarnowska Nagroda Filmowa, finał na Rynku, fot. Paweł Topolski

Temat samorząd-festiwal będzie dominował podczas tej rozmowy, ale jej uczestnicy będą rozmawiać także o innych kwestiach: sprawie wyłączności – lub nie – programowej, dostępu do kopii filmów, problemach mniejszych festiwali, np. z pozyskaniem kopii lub nawet z… naciskami politycznymi. I dalej: jak rozmawiać ze sponsorami, jak ich przekonać do naszej idei, co zaproponować? W jaki sposób edukować animatorów kultury filmowej w regionie? Jakie problemy mają wielkie, a jakie mniejsze, lokalne festiwale? Czy powinny ze sobą konkurować, czy współdziałać? I w końcu – co pokazywać? Czy publiczność żąda premier, czy kieruje się zasadą, że najbardziej podobają się filmy powszechnie znane?

W dyskusji o polskich festiwalach filmowych wezmą udział paneliści: Anna Sienkiewicz-Rogowska (Polski Instytut Sztuki Filmowej), Jerzy Armata (Tarnowska Nagroda Filmowa, Animator), Michał Chaciński (Gdynia Film Festival), Krzysztof Gierat (Krakowski Festiwal Filmowy). Moderować będzie niżej podpisana Anna Wróblewska (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Portalfilmowy.pl – dział PROF).  Wśród uczestników debaty znajdą się przedstawiciele najważniejszych festiwali filmowych w kraju, m.in. T-Mobile Nowych Horyzontów, Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”, Lubuskiego Lata Filmowego, Kina na Granicy, OFF Plus Camera.

Rzeczowym efektem tej dyskusji mają być artykuły przeznaczone do publikacji w mediach PISF i SFP (na stronach Instytutu oraz w „Magazynie Filmowym SFP”). Linki lub artykuły zostaną rozesłane do przedstawicieli festiwali filmowych w Polsce. Powstanie także artykuł na temat roli festiwalu filmowego w społeczności lokalnej, który zostanie opublikowany w piśmie naukowym z zakresu kulturoznawstwa lub zarządzania.

Serdecznie zapraszamy!


Oryginalny pomysł na promocję - Młodzi i Film, fot. MiF

Wtorek 25.09.2012

RONDO SZTUKI

godz.10.30 – 12.30  Dyskusja panelowa – „Polskie festiwale filmowe – bariery, szanse, perspektywy…” – moderator Anna Wróblewska

godz. 13.00 – 14.30 lunch/projekcje w Rondzie Sztuki

godz.15.00 – 17.00 otwarta debata – „Polskie festiwale – i co dalej?: Postulaty, wnioski, propozycje” – moderator Janusz Wróblewski

godz.17.00 pożegnanie gości Forum

Anna Wróblewska / Portalfilmowy.pl, Ars Independent  24 września 2012 08:45
Scroll