fot. DAREK DIKTI Biuro pomysłów
„PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza” z premierą kinową
Premiera kinowa filmu dokumentalnego „PO ZŁOTO. Historia Władysława Kozakiewicza” w reżyserii Ksawerego Szczepanika została zapowiedziana na 23 kwietnia 2021. Obraz był prezentowany w Konkursie Filmów Dokumentalnych 36. Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Film przedstawia historię życia legendarnego polskiego tyczkarza - Władysława Kozakiewicza. Na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie, Kozakiewicz na oczach milionów telewidzów toczy pasjonujący pojedynek z reprezentantem Związku Radzieckiego. W finale zdobywa złoto i pobija rekord świata, ale wyprowadzony z równowagi pokazuje sowieckiej publiczności niesportowy, obraźliwy gest. "Wał" zostaje uznany za prowokację polityczną i życie naszego lekkoatlety z dnia na dzień odmienia się. Początkowo Kozakiewicz staje się… bohaterem narodowym - jego gest miliony Polaków odebrało jako symbol sprzeciwu wobec sowieckiej dominacji. „Kozak” zyskuje w kraju ogromną popularność i wpływy. Kiedy jednak przychodzi kryzys formy, zasłużonego tyczkarza dopadają wierni wobec komunistycznego reżimu działacze sportowi. Czy kochającemu ponad wszystko tyczkę i pragnącemu zawsze wygrywać skoczkowi uda się jeszcze wrócić na szczyt?
Twórcy filmu dotarli do unikatowych materiałów archiwalnych, polskich i zagranicznych, by w porywający sposób opowiedzieć o spektakularnej karierze sportowej, za którą kryją się nie tylko chwile tryumfu, ale też łzy, gorycz i rozczarowania.  
 
fot. DAREK DIKTI Biuro pomysłów

- Blaski i cienie sławy to aspekty życia, które niezmiennie mnie intrygują. Parę lat temu dostrzegłem je w biografii Władysława Kozakiewicza. Uznałem więc, że warto bliżej przyjrzeć się jego drodze przez życie – pełnej wzlotów i upadków. Właśnie takie powikłane, zmienne losy interesują mnie najbardziej i sprawiają, że budzi się we mnie chęć ich opowiedzenia – mówi reżyser i scenarzysta filmu Ksawery Szczepanik.

Producentem filmu jest Darek Dikti. Autorem zdjęć jest Michał Żuberek, za montaż odpowiada Ziemowit Jaworski. Koproducentami są Telewizja Polska S.A., Mazowiecki Instytut Kultury, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy. Produkcję współfinansowali Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Mazowieckie, Miasto Stołeczne Warszawa, Miasto Gdynia, Gdyńskie Centrum Kultury.

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z reżyserem.


JB / DAREK DIKTI Biuro pomysłów   1 marca 2021 12:11
Scroll