fot. materiały prasowe
Dokument "In Touch" Ziemilskiego dostępny online
Na portalu ninateka.pl do 9 kwietnia 2020 za darmo można oglądać film dokumentalny „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego. To idealna propozycja na czas domowej kwarantanny.
„In Touch” opowiada o zbiorowej emigracji i szczególnej więzi jaka zrodziła się pomiędzy tęskniącymi za sobą rodzinami. „Poprosiłem kilka osób, żebym mógł posłuchać ich rozmów skype’owych z najbliższymi z Islandii. Miałem uczucie podobne do tego, które sam mam podczas rozmów na Skype, że jest fajnie, że widzę tę osobę, że mogę przekazać informacje z dnia codziennego, ale po zakończeniu rozmowy niewiele czuję” - przyznaje reżyser filmu.Od lat 80. do Islandii wyjechał co trzeci mieszkaniec mazurskiej wsi Stare Juchy.  Ziemilski pojechał na Islandię i nakręcił dokument o codzienności Polaków. „Pierwsza fala emigrantów to były głównie kobiety pracujące w przetwórstwie rybnym i mężczyźni pływający na kutrach łowiących ryby, ale z czasem społeczność zaczęła się rozrastać” – dodaje twórca. W Polsce zostało głównie starsze pokolenie oczekujące powrotu dzieci i wnuków. Operator Filip Drożdż, nawiązując do japońskich albumów ze zdjęciami, połączył rodziny wizualnie wykorzystując pomysłowe techniki projekcji i montażu. Połowa rodziny znajduje się w pomieszczeniu na Mazurach, a druga, nagrana na Islandii, pokazywana jest na projekcji na drzwiach szopy, blaszanego garażu lub na ścianie. Wyświetlane obrazy wideo i nagrania rozmów Skype sprawiają wrażenie, jakby cała rodzina była razem.


„In Touch” to film o bliskości, miłości i tęsknocie. Opowiada o historii tu i teraz, emigracji, która zaczęła się ponad 30 lat temu i trwa do dziś. Tematem filmu jest komunikacja i przenikanie się dwóch rzeczywistości. „Wierzę, że dokument to spotkanie z drugim człowiekiem. Aby film był dobry nie tylko ja muszę chcieć go dobrze zrobić, ale też bohater musi czuć potrzebę wzięcia w nim udziału” – mówi Ziemilski. Reżyser zbliża się do bohaterów ukazując ich intymność. „My Polacy nie mówimy sobie, że się kochamy i tęsknimy. Emocje wyrażamy gestami lub przebywaniem z drugim człowiekiem. Nie widzę w tym nic złego, ale problem pojawia się, gdy nie mamy kontaktu fizycznego. Wtedy brakuje nam deklaracji – dodaje. Reżyser chciał uzyskać wyznania osób, które nigdy nie padały przez kontakt telefoniczny lub bezpośredni. Miłość werbalizowała się w momencie długiej rozłąki. Film zdobył Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu IDFA w Amsterdamie.


Link do filmu: https://ninateka.pl/film/in-touch-pawel-ziemilski
MR / Ninateka   30 marca 2020 10:52
Scroll