fot. SFP
Julian Żejmo – dokumentalnym traktem
Julian Żejmo – operator kilkudziesięciu filmów dokumentalnych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 29 marca 2020 roku obchodzi 80. urodziny.
Urodził się w Leningradzie. W 1964 roku ukończył Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Po studiach związał się z warszawską Wytwórnią Filmów Dokumentalnych, w której debiutował jako operator podczas realizacji „Wyszogrodu 66” (1966) Krzysztofa Szmagiera, dramatycznej relacji z walki o ocalenie drewnianego mostu pod Wyszogrodem, zagrożonego przez skutą lodem Wisłę.

Ma na swym koncie zdjęcia do wielu dokumentów wyprodukowanych przez Przedsiębiorstwo Usług Filmowych „Polfilm” w Warszawie, m.in. „Przyrządy Tadeusza Ruta” (1979) Edwarda Podolskiego, „Uśmiech losu” (1981) Krzysztofa Iwanowskiego, „Dziewczyna z mgły” (1982) Roberta Glińskiego, „Siała baba mak” (1987) Grażyny Bryżuk. Pełnił funkcję operatora na planie efektownego plakatu antyalkoholowego „Nałóg” (1975) Marka Piwowskiego, z Janem Himilsbachem i Zbigniewem Buczkowskim w rolach głównych, uhonorowanego II nagrodą na Ogólnopolskim Przeglądzie Filmów z Zakresu Oświaty Zdrowotnej w Kielcach (1976).

Jako aktor wystąpił w słynnej animowano-aktorskiej etiudzie studenckiej Daniela Szczechury „Konflikty” (1960), melodramatycznej opowieści o małżeńskim trójkącie – utrzymanej w konwencji starego kina – z krwawym zakończeniem i… cenzuralną ingerencją, która je diametralnie zmienia.
Jerzy Armata / SFP  29 marca 2020 00:01
Scroll