Andrzej Jasiewicz
fot. Borys Skrzyński/SFP
44. FPFF: Gdynia Dzieciom ma już 16 lat!
Gdynia Dzieciom jest jakby festiwalem w festiwalu. Tegoroczna edycja podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbywa się po raz szesnasty.
- Nasi koledzy tworzą filmy dla was, nie tylko dla siebie – mówił podczas inauguracji Gdyni Dzieciom Andrzej Jasiewicz, Przewodniczący Koła Realizatorów Filmów dla Dzieci i Młodzieży. - Dla was, żeby opowiedzieć ciekawą historię. I dlatego bardzo wam dziękuję za liczną obecność i zapraszam na dalsze projekcje - w tym krótkie filmy UNICEF-u, pokazujące życie dzieci w różnych regionach świata, co nam pomoże zastanowić się też, jak my żyjemy. To jest naprawdę bardzo ważny temat i myślę, że później będziecie mogli sobie wszyscy o tym porozmawiać.

- Jak oglądacie filmy, to tak samo jak wielu dorosłych, zapominacie, że jesteście w świecie fikcji, iluzji, że ten świat został stworzony i wymyślony, utożsamiacie się z bohaterami, przeżywacie emocje itd. - wtórował mu Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Leszek Kopeć. - A potem, jak zgaśnie ekran, zapalą się światła na widowni, wracacie do realnego świata. Bardzo wam serdecznie życzę, żebyście na festiwalu i przez cały rok, wchodzili w ten świat z przyjemnością, żebyście mieli dobre wspomnienia z filmów, które obejrzycie i żeby te filmy przynosiły wam trochę radości, ale też i smutku, bo ten smutek szybko minie. W końcu to tylko film.

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Głównymi organizatorami odbywającej się od 2004 roku sekcji Gdynia Dzieciom jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich i Pomorska Fundacja Filmowa. Gdynię Dzieciom wspiera też Polski Instytut Sztuki Filmowej, a w tym roku inicjatywie patronuje również UNICEF. Od kilku lat, dzięki ożywieniu produkcji filmowej dla młodej widowni, sekcja prezentuje najnowsze osiągnięcia tego nurtu kina polskiego, filmy krótkometrażowe nagradzane na najważniejszych światowych filmowych festiwalach oraz fabularne filmy kinowe. Nie brakuje też klasyki, od „Mami Fatale” i „Dnia czekolady” po „Reksia”. Tegoroczne pokazy obejmują aż 30 bajek animowanych oraz 11 filmów pełnometrażowych. Gdynię Dzieciom otworzył „Podróż za jeden uśmiech”, zmarłego w tym roku Stanisława Jędryki, wieloletniego ambasadora inicjatywy.

- „Filmy Stanisława Jędryki były czymś w rodzaju trzeciego filara edukacyjnego – przypomina wypowiedź Andrzeja Jasiewicza Jerzy Armata. - uzupełniając znakomicie szkołę i rodzinę w procesie wychowawczym. On sam kokieteryjnie bagatelizował ten »dydaktyczny« walor swojej twórczości, twierdząc, że przede wszystkim chciał opowiadać ciekawe historie, których bohaterami są dzieci. Sprawiało mu wielką frajdę, że choć czarno-białe i wiekowe, jego filmy były ciągle żywe”. I są nadal, uniwersalne i ponadczasowe, podobnie jak dzieła Kaniewskiej, Nasfetera, Nehrebeckiego, Marszałka, Serafińskiego, Gałysza…

Fot. Borys Skrzyński/SFP.

Szczegółowy program pokazów „Gdynia Dzieciom”, adresowanych do poszczególnych grup wiekowych – przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych – dostępny jest TUTAJ. 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.
Albert Kiciński / artykuł redakcyjny  17 września 2019 13:23
Scroll