"Duszyczka", reż. Barbara Rupik
fot. Szkoła Filmowa w Łodzi
Animacje z łódzkiej Filmówki w Cannes i Annecy
„Duszyczka” Barbary Rupik znalazła się w sekcjach - Cinéfondation festiwalu w Cannes i "Graduation Short Films" festiwalu w Annecy. Do tego ostatniego zakwalifikowały się jeszcze dwie animacje – „Nie masz dystansu” Kariny Paciorkowskiej i „Ovule” Natalii Durszewicz. Do Cannes pojedzie również „Roadkill” Leszka Mozgi.
„Przy brzegu rzeki ugrzęzło martwe ciało. Jego ogarnięte rozkładem wnętrze wciąż skrywa duszę - miniaturę ciała zmarłego. Gnijące narządy rozstępują się i maleńka postać przedziera się na zewnątrz. Stojąc nad brzegiem, żegna się ze swym ciałem i wyrusza w podróż po pośmiertnej krainie”. To poetycki opis „Duszyczki” Barbary Rupik, która zakwalifikowała się do sekcji konkursowej Cinéfondation festiwalu w Cannes. W sekcji prezentowane są filmy ze szkół filmowych. W tym roku do selekcji zgłoszono ponad 2000 filmów z całego świata, z czego wybrano tylko 17 (14 fabularnych i 3 animacje). 72. MFF w Cannes rozpocznie się 14 maja i potrwa do 25 maja. Szczegóły: www.cinefondation.com. Opiekę artystyczną nad „Duszyczka” sprawowali Piotr Dumała i Piotr Milczarek.

Do sekcji Cinéfondation w Cannes zakwalifikował się również "Roadkill". To film polskiego reżysera mieszkającego w Wielkiej Brytanii został zgłoszony na festiwal w Cannes przez Londyński Uniwersytet UAL. Animacja powstała w całości w Polsce, gdzie twórca spędził większość życia, tu także studiował aktorstwo w Szkole Filmowej w Łodzi. „Roadkill” to animowany thriller zrealizowany w technice animacji poklatkowej. Film przedstawia świat, w którym gatunkiem dominującym są jelenie. Pewnego wieczoru jeden z samców jedzie na przejażdżkę. Nic nie zapowiada nieszczęśliwego wypadku...Więcej informacji o filmie: https://roadkill.info/.

"Roadkill", reż. Leszek Mozga, fot. roadkill.info.

Z kolei Międzynarodowy Festiwal Filmu Animowanego w Annecy to najbardziej prestiżowe i najważniejsze wydarzenie w świecie animacji. W tym roku w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dyplomowych aż 3 filmy animatorek ze Szkoły Filmowej w Łodzi: "Duszyczka", "Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej oraz "Ovule" Natalii Durszewicz. Festiwal w Annecy potrwa od 10 do 15 czerwca. Szczegóły: www.annecy.org.

„Nie masz dystansu” to ręcznie rysowana animacja próbująca zadawać pytania na temat miejsca kobiet we współczesnej rzeczywistości. Film inspirowany jest życiem codziennym, wypowiedziami osób publicznych i sposobem, w jaki media mówią o kobietach. Ten projekt opieką artystyczną również objęli Piotr Dumała i Piotr Milczarek.

"Nie masz dystansu" Kariny Paciorkowskiej, fot. Szkoła Filmowa w Łodzi.

Z kolei „Ovule” jest historią kobiety, której lęki i złudzenia materializują się w postać wszechogarniającej dżungli, która niszczy ją i relację z partnerem. Jest to także próba zanalizowania pojęcia lęku separacyjnego, który głównie objawia się u dzieci. Nieobecność matki czy ojca wzbudza w dziecku dotkniętym tą chorobą strach i niepokój, a wyobraźnia tworzy wiele mrocznych scenariuszy. Z takiego lęku najczęściej się wyrasta, ale są osoby, które zachowują tą traumę w sobie i przekładają ją na swoje późniejsze relacje. Podczas zbyt długiej nieobecności ukochanego kobieta popada w paranoję. Nic nie jest takie, jak się wydaje. Jest obsesyjnie podejrzliwa i zazdrosna, wszędzie węszy spisek, boi się samotności. I z tej samotności rodzą się wizje, szaleństwo i strach zaczynają być materialne. Najgorsze przeczucia realizują się, oplatają ją i zabierają możliwość rozsądnego myślenia, odbierają dystans, duszą. Świat tych wizji jest pełen kolorów, bardziej rzeczywisty i pociągający niż codzienność i ten kontrast ukazuje jak bardzo niebezpieczne są wszelakie schorzenia psychiczne, które doprowadzają do tego, że trudno chorej osobie jest zrozumieć i odróżnić świat realny od tego, który jest wykreowany przez cierpiący umysł. Opiekę artystyczną nad projektem objęli Mariusz Wilczyński i Joanna Jasińska-Koronkiewicz.
AK / Szkoła Filmowa w Łodzi  23 kwietnia 2019 15:25
Scroll