Pola Negri w filmie "Bestia"
fot. FINA
FINA na 19. Festiwalu Filmu Niemego
W dniach 6-9 grudnia Fundacja dla Kina oraz Kino Pod Baranami zapraszają na 19. Festiwal Filmu Niemego, który oferuje podróż w czasie do początków istnienia kinematografii. W programie Festiwalu znalazły się filmy zrekonstruowane cyfrowo przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny: „Bestia”, „Mania”, „Szaleńcy” oraz „Cud nad Wisłą”.
Festiwal otworzy projekcja filmu „Bestia” (1917) w reżyserii Aleksandra Hertza z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Kroke. „Bestia” to jeden z pierwszych melodramatów w historii polskiego kina. W roli głównej wystąpiła niezapomniana Pola Negri jako piękna dziewczyna z prowincji, która okrada swojego adoratora i ucieka do wielkiego miasta w poszukiwaniu lepszego życia. Na pierwszy rzut oka główna bohaterka to femme fatale, typ postaci, z którego zasłynęła później polska aktorka. Tymczasem w filmie Hertza Negri wcieliła się w kobietę, która przede wszystkim pragnie wolności i w ambitny, choć lekkomyślny sposób walczy o swoje prawo do szczęścia.  Pokaz odbędzie się 6 grudnia o godz. 19:30 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej “Manggha”. Po seansie, FINA zaprasza na lampkę wina.

Wkrótce po premierze „Bestii”, Pola Negri wyjechała do Niemiec, gdzie zagrała m.in. w prezentowanym w ramach Festiwalu filmie „Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów” (1918). Reżyser Eugen Illés obsadził ją w roli modelki, która zakochuje się w pewnym młodym kompozytorze. Wkrótce odkrywa, że kariera jej ukochanego zależy od wpływowego mecenasa, któremu ona sama wpadła w oko. Podczas krakowskiego pokazu film zostanie wyświetlony w wersji odrestaurowanej cyfrowo z nową ścieżką dźwiękową autorstwa Jerzego Maksymiuka.

Na front I wojny światowej widzowie przeniosą się podczas krakowskiej repremiery odrestaurowanej cyfrowo wersji filmu „Szaleńcy” (1928) Leonarda Buczkowskiego. To pierwsza polska superprodukcja, zrealizowana z użyciem efektów pirotechnicznych i scen bitewnych z udziałem zastępów statystów. Opowiada o trójce przyjaciół walczących w Legionach Piłsudskiego. Pokaz z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Semi-Invented Trio.

Ostatni etap walki o wolność stał się tematem prezentowanego na Festiwalu filmu „Cud nad Wisłą” (1921) z udziałem Jadwigi Smosarskiej, ostatniej polskiej produkcji znanego hollywoodzkiego reżysera Ryszarda Bolesławskiego. To prawdziwe widowisko filmowe opowiadające o wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku poprzez losy mieszkańców dworu na Kresach Wschodnich. Pokazowi będzie towarzyszył akompaniament Daniela Drumza.

Więcej informacji o festiwalu na stronie:
http://www.kinopodbaranami.pl/wydarzenie.php?evnt_id=3808
AK / FINA  4 grudnia 2018 13:06
Scroll