Wiemy, kto wygrał Cinergię
W sobotę 1 grudnia 2018 odbyło się uroczyste zakończenie tegorocznej edycji 23. Forum Kina Europejskiego CINERGIA w Łodzi, które uświetnił pokaz najnowszego filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Fuga” oraz krótkometrażowy film w reżyserii Morgane Polański „Pieszczota”. Znamy laureatów wszystkich nagród i wyróżnień Festiwalu.
 Nagrody w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich

W Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich o tytuł najlepszego obrazu i statuetkę Kryształowego Jabłka rywalizowało 11 różnych formalnie i gatunkowo produkcji: były to filmy fabularne, animowane i dokumentalne. Oceniało je Jury pod przewodnictwem Jana Jakuba Kolskiego, którego najnowszy film „Ułaskawienie” otworzył tegoroczną CINERGIĘ. Towarzyszyli mu aktorka Edyta Olszówka, reżyser i scenarzysta Marcin Borchardt i pisarz Łukasz Orbitowski.

Jarosław Kamiński_Sławomir Fijałkowski_fot. Sebastian Szwajkowski

Jury przyznało nagrodę główną filmowi dokumentalnemu „Over the Limit” w reżyserii Marty Prus, który w emocjonalny sposób opowiada o psychicznych kosztach, jakie niesie ze sobą uprawianie wyczynowego sportu. Pokazuje, jak dążenie do mistrzostwa łączy się z brutalnym hartowaniem charakteru zawodniczki. W uzasadnieniu Jury mogliśmy przeczytać: Za głębokie i pełne taktu sportretowanie bohaterki filmu. Za umiejętność zachowania dystansu. Za prostotę i skuteczność formy. Nagrodę 5 000 pln dla najlepszego filmu ufundowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
 
Wyróżnienie w tym konkursie otrzymał również film „Call Me Tony” w reżyserii Klaudiusza Chrostowskiego, a nagrodą jest tygodniowa regularna dystrybucja w kinie Charlie w Łodzi. W tym przypadku Jury tak uzasadniło swój werdykt: Za poruszającą opowieść o człowieku. Za powściągliwość formalną i wiarę w widza. Za zdolność do empatii.

Specjalna nagroda dla najlepszego operatora debiutującego w pełnym metrażu ufundowana przez firmę Heliograf, została przyznana Adamowi Suzinowi za film „Over the Limit” Marty Prus. Nagroda wynosi 5 tysięcy złotych i przyznana jest w aporcie - wypożyczeniu sprzętu oświetleniowego i kamerowego do kolejnej produkcji w przeciągu 1,5 roku od otrzymania wyróżnienia. Firma Heliograf
 
jest jedną z największych niezależnych firm w polskiej branży techniki filmowej. Laureata wyłoniło Jury Konkursu Polskich Debiutów i Filmów Drugich na czele z Janem Jakubem Kolskim.

Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich obradowało pod przewodnictwem reżysera i wykładowcy Łódzkiej Szkoły Filmowej, Łukasza Barczyka, a towarzyszyli mu aktorka Katarzyna Herman, kompozytor i muzyk Mikołaj Trzaska i producent Mikołaj Pokromski.

Spośród 10 europejskich tytułów Jury Kryształową Łódką uhonorowało duński film „Winni” w reżyserii Gustava Möllera, trzymający w napięciu, pełen nieoczywistych zwrotów akcji thriller, w którym reżyser zręcznie prowadzi grę psychologiczną z widzem, budując gęstą atmosferę z oszczędnych, starannie wyważonych środków. Jak Jury tej sekcji motywowało swój wybór? Za niezwykłe pokazanie jak najmniejszymi, najskromniejszymi i szlachetnymi środkami opowiedzieć o rzeczach najważniejszych. Za pokazanie człowieka, który na naszych oczach walcząc o życie obcego, odzyskuje swoją utraconą duszę.
 
Jury Konkursu Europejskich Debiutów i Filmów Drugich przyznało też wyróżnienie 23. FKE CINERGIA duńsko-szwedzkiej koprodukcji "Granica" reż.Ali Abbasi. Jurorzy przyznali to wyróżnienie również z uzasadnieniem: Za poczucie humoru i dziką wyobraźnię. Za stworzenie magicznej rzeczywistości, za mieszanie gatunków od horrorów po baśń. Za umiejętne dotknięcie historycznych ran w intensywny metaforyczny sposób. Za odwagę.

Gabriela Muskała_fot Natalia Zdziebczyńska

Partner 23. FKE CINERGIA, firma Virako - Monopolis przyznała swoją nagrodę specjalną dla Najlepszej Aktorki 2018 za kreacje w filmach "7 uczuć" Marka Koterskiego i „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, Gabrieli Muskale. Pokaz „Fugi”, do której aktorka napisała również scenariusz, uświetnił uroczystość zamknięcia Festiwalu.

Laureaci Złotych Glanów

Tradycyjnie już, zostały wręczone również Złote Glany - nagrody o szczególnym charakterze, ponieważ otrzymują je twórcy niezależni, artyści bezkompromisowi, często idący pod prąd i zawsze wierni swoim zasadom. Na Gali otwarcia festiwalu została ona przyznana wyjątkowemu aktorowi Piotrowi Fronczewskiemu, zaś podczas wieczoru zamknięcia nagrodę otrzymali: Jarosław Kamiński - wybitny montażysta, pedagog Szkoły Filmowej w Łodzi, współautor kilkudziesięciu polskich filmów fabularnych, seriali telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Wśród nich są takie głośne obrazy jak m.in. oscarowa "Ida" oraz „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego (za montaż „Zimnej wojny” Jarosław Kamiński został uhonorowany w tym roku Europejską Nagrodą Filmową). Jarosław Kamiński otrzymał Złotego Glana za: „konsekwentne rozwijanie sztuki montażu na światowym poziomie oraz pracę dydaktyczną, które zaowocowały sukcesem kina polskiego na międzynarodowych festiwalach i zainteresowanie publiczności”.

Mikołaj Trzaska_fot Mikołaj Zacharow

Podczas finałowego wieczoru Złotego Glana odebrał również Mikołaj Trzaska - związany z Trójmiastem saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor, uważany za ikonę jazzowej awangardy w Polsce. Autor muzyki do filmów m.in. Wojciecha Smarzowskiego „Dom zły”, „Róża”, „Drogówka”. Mikołaj Trzaska został laureatem Złotego Glana za: „niezwykłą muzyczną intuicję i talent, który z właściwą sobie uczciwością i determinacją łączy muzyczn przestrzenie zbiorowej wyobraźni Polaków i innych narodów”.
 
Swoje nagrody w plebiscycie przyznała także festiwalowa publiczność. W Konkursie Europejskich Debiutów i Filmów Drugich widzom CINERGII spośród konkursowych tytułów najbardziej przypadł do gustu film “Winni” (reż. Gustav Mölle). Natomiast w Konkursie Polskich Debiutów i Filmów Drugich publiczność na pierwszym miejscu wyróżniła film „Córka trenera” (reż. Łukasz Grzegorzek). Konkurs Polskiej Piosenki Filmowej „Kamer-Ton” Słuchacze Radia Łódź tegorocznym Złotym KamerTonem uhonorowali piosenkę Korteza
"Stare drzewa”
, która powstała do filmu „Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona. W tegorocznym plebiscycie znalazło się 5 piosenek, a w latach ubiegłych nagrodę KamerTonu zdobyli m.in. zespół Kult, Pezet i Czarny Hi Fi oraz Katarzyna Nosowska.


Ekipa filmu Córka trenera_Sławomir Fijałkowski_fot Sebastian Szwajkowski


23. edycja Forum Kina Europejskiego Cinergia to ponad 90 tytułów filmowych, 130 projekcji, ponad 10 premier polskich oraz 40 łódzkich. Konkursy dla twórców z Polski i Europy, spotkania z mistrzami i muzyczne wydarzenia towarzyszące. Goście z Polski i zagranicy. Za nami wizyty wybitnych artystów, panele dyskusyjne z udziałem Jerzego Stuhra - Ambasadora tegorocznej edycji, wystawa fotograficzna Janusza Gajosa, koncert wirtuoza Nigela Kennedy’ego. Widzowie mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym wydarzeniu, jakim był pokaz dzieła filmowego wszech czasów: „Szachista” w reżyserii Raymonda Bernarda z muzyką na żywo w opracowaniu Hani Rani. Uczciliśmy trzydzieste urodziny kultowego „Cinema Paradiso” Giuseppe Tornatore specjalnym pokazem filmu z taśmy 35 mm w obecności odtwórcy roli małego Toto, Salvatore Cascio. Widzowie mieli okazje do spotkań m.in.: z Siergiejem Dworcewojem i Samal Jesljamową - twórcami nagrodzonej w Cannes „Ajki”, Morgane Polański, Sereną Jennings, Antonio Morabito. Podczas Forum odbyła się premiera wyjątkowej polskoamerykańskiej koprodukcji „Kto napisze naszą historię” w reżyserii Roberty Grossman.
To fabularyzowany film dokumentalny o słynnym, odnalezionym po latach podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego, który współprodukowała Nancy Spielberg.

24. FKE CINERGIA odbędzie się w dniach 22 - 30 listopada. Bądźcie z nami! Hasło edycji  2019 roku to: „Gdzie jest bohater?”
 

WRÓB / Cinergia  2 grudnia 2018 15:55
Scroll