Władysław Ślesicki jest niepowtarzalny. Retrospektywa i wystawa
Fundacja im. Władysława Ślesickiego zaprasza do kina Iluzjon na retrospektywę i wystawę poświęconą reżyserowi w dniach 1 – 5 grudnia. Podczas retrospektywy pokazane zostaną najciekawsze i najczęściej nagradzane filmy fabularne i dokumentalne Ślesickiego, a goście wystawy poznają jego drogę artystyczną. Finisaż wystawy uświetni koncert do wizualizacji z filmów reżysera.
W dziesiątą rocznicę śmierci reżysera, Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego zaprasza  na wydarzenia poświęcone twórcy "W pustyni i w puszczy" i "Rodziny człowieczej" oraz innych filmów fabularnych i wielokrotnie nagradzanych dokumentów. Z okazji wydarzeń poświęconych jednemu z mistrzów polskiego dokumentu - Władysławowi Ślesickiemu, odbędzie się koncert muzyki Marzeny Majcher z zespołem - Andrzejem Wojciechowskim i Michałem Pałką-Keff. Awangardowi muzycy zagrają specjalnie skomponowaną muzykę do autorskiego setu video złożonego z fragmentów najważniejszych filmów Ślesickiego z lat ’50 i ’60. Jedyne wykonanie tego koncertu odbędzie się w warszawskim kinie Iluzjon, w środę 5 grudnia.

„Jednym z zadań naszej Fundacji jest przybliżanie twórczości mojego ojca, Władysława Ślesickiego, który został zapamiętany jako reżyser "W pustyni i w puszczy", ale największe sukcesy odnosił jako dokumentalista” – mówi Adam Ślesicki, syn reżysera. – „Dlatego szczególnie zapraszam na projekcje, na których prezentujemy właśnie te wcześniejsze prace. Będą to oczywiście najbardziej nagradzane: "Płyną tratwy", "Rodzina człowiecza", czy "Zanim opadną liście", ale też mniej znane filmy. Ciekawostką może być fakt, że w jednym z nich, pt. "Góra" wystąpiła moja mama, Barbara Ślesicka: film opowiada o nauczycielce, która codziennie pokonuje wiele kilometrów w górach, by dotrzeć do szkoły.”
 
Tytuł wystawy i retrospektywy "Władysław Ślesicki – jest niepowtarzalny" został zaczerpnięty z napisanego w 1966 r. przez Stanisława Janickiego artykułu: „Ślesicki należy do tych reżyserów, którzy choć mówią stale o tym samym – potrafią powiedzieć coś nowego. Może właśnie na tym polega talent i wrażliwość artysty? Ślesicki jest niepowtarzalny. Na szczęście! Bo mrówki po plecach zaczynają mi chodzić, że znalazłby się ktoś, kto zacząłby go naśladować. Zbyt wiele takich potworków zrealizowanych przez znakomitych kopistów oglądaliśmy już na ekranie.” Wystawa została przygotowana przez Piotra Pławuszewskiego oraz zespół Centrum Kultury Zamek w Poznaniu i zaprezentowana po raz pierwszy na festiwalu OFF Cinema w 2013 roku.

Tematem, do którego często powracał Władysław Ślesicki był los mieszkańców polskiej prowincji, chyba najpiękniej przedstawiony w "Rodzinie człowieczej". Film został doceniony w Wenecji, gdzie otrzymał Grand Prix oraz w Krakowie, gdzie został wyróżniony Złotym Lajkonikiem (1966 r.). Wśród innych nagradzanych dokumentów znalazły się "Płyną tratwy" (Złoty Smok na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 1962 r.) oraz "Zanim opadną liście..." (Srebrny Lajkoniki na KFF w 1964 r.).
 

W programie Kina Iluzjon znalazł się również nakręcony wspólnie z Kazimierzem Karabaszem dokument "Ludzie z pustego obszaru", opowiadający o młodzieży z warszawskiej Pragi (1957 r.) oraz filmy fabularne. Najpopularniejszą z nich – "W pustyni i w puszczy" (1973 r.) – obejrzało ponad 30 mln widzów, dzięki tej frekwencji zdobyła w polskim box office drugie miejsce, zaraz po "Krzyżakach". Filmem otwarcia retrospektywy będzie natomiast "Droga daleka przed nami", w której Ślesicki opowiedział wojenną historię młodych harcerzy z Szarych Szeregów po upadku Powstania Warszawskiego. Film inspirowany był jego własnymi przeżyciami.
 
Władysław Ślesicki, fot. materiały organizatorów

Filmy Władysława Ślesickiego były nagradzane nie tylko w Wenecji i Krakowie, ale i w Lipsku, Kordobie (Grand Prix), Buenos Aires, Bergamo (Nagroda Główna), Guadalajarze i Oberhausen. W 1969 roku reżyser otrzymał nagrodę indywidualną II stopnia Ministra Kultury i Sztuki, a w roku 1976 odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku Stowarzyszenia Filmowców Polskich nagrodziło go za wybitny wkład w rozwój polskiej kinematografii, a pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej i za osiągnięcia w pracy twórczej na rzecz rozwoju polskiej kinematografii.

Historię twórczości Władysława Ślesickiego przedstawia zaprojektowana przez Piotra Pławuszewskiego wystawa, której wernisaż odbędzie się w Kinie Iluzjon 1 grudnia o godz. 18.00. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie promocja książki napisanej przez kuratora pt. "Po swojemu. Kino Władysława Ślesickiego". Retrospektywę zakończy, w środę 5 grudnia o godz. 21.00, koncert "Dźwięki z pustego obszaru". Wystąpi Marzena Majcher (syntezator, wokal, exformer interaktywny) z zespołem – Andrzej Wojciechowski, Michał Pałka-Keff. Muzyce towarzyszyć będą wizualizacje z obrazami z filmów Władysława Ślesickiego.

PROGRAM WYDARZEŃ

1 XII – sobota, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

18.00 – wernisaż wystawy „Władysław Ślesicki jest niepowtarzalny”, promocja książki „Po
swojemu. Kino Władysława Ślesickiego” – Kino Iluzjon – foyer

19.00 – projekcja „Droga daleka przed nami” – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

2 XII – niedziela, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

16.00 – projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. I – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

18.00 – projekcja „W pustyni i w puszczy” cz. II – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

3 XII – poniedziałek, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja –zestaw dokumentalny I – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

4 XII – wtorek, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja – zestaw dokumentalny II – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

5 XII – środa, Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50A, Warszawa

19.00 – projekcja – zestaw dokumentalny III – Kino Iluzjon – sala Mała Czarna

21.00 – koncert – Marzena Majcher z zespołem – Andrzej Wojciechowski, Michał
Pałka-Keff. „Dźwięki z pustego obszaru” – muzyka do filmów Władysława
Ślesickiego – Kino Iluzjon – sala Stolica


22.00 – finisaż wystawy – Kino Iluzjon – foyer.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny (na podstawie ograniczonej puli
wejściówek, które już można odbierać w kinie Iluzjon). 
EO/MR / Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA)  30 listopada 2018 15:31
Scroll