Nagrody X. Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci
Zakończyła się jubileuszowa, X. edycja festiwali Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Przedstawiamy nagrodzonych.
- Dziesiąta edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bo przypada w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a dodatkowo 2 października to także data kapitulacji Powstania Warszawskiego i uroczystości pogrzebowe wielkiego patrioty admirała Józefa Unruga – opowiadał zebranym na Gali Zamknięcia o idei i historii festiwali jego dyrektor, Arkadiusz Gołębiewski. - Festiwal NNW, który stworzyliśmy 10 lat temu z grupką przyjaciół filmowców, miał być początkowo miejscem, gdzie chcieliśmy pokazywać nasze filmy, dyskutować z historykami, ekspertami, poszerzać nasze horyzonty, inspirować się nawzajem. Dziś to też przestrzeń dla młodych ludzi, którzy chcą odkrywać swoje korzenie, poznawać tradycję, historię. Naszym motywem przewodnim jest w tym roku Polak – symbol żołnierza podziemia niepodległościowego czy działacza Solidarności – który z biało-czerwoną opaską przemierza Europę. Tematem festiwalowym X edycji jest „Europa Środkowa: Wygrane starcie z dwoma totalitaryzmami”. Staliśmy się zaczynem dla innych państw, które też chcą pokazywać historie swoich krajów. Nie bez znaczenia jest fakt, że gościmy kilkadziesiąt osób z zagranicy – z Węgier, USA, Czech, Łotwy, Francji, Kanady. Jako filmowcy wiemy, że znalezienie klucza do tego, żeby historia łączyła, a nie dzieliła jest trudne, a my z zaszczytem staramy się to realizować.

NAGRODY W KONKURSIE GŁÓWNYM
Jury X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w składzie: Krystyna Krauze, Urszula Rybicka, Jan Ruman, Piotr Niwiński, Mateusz Werner postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Trzy równorzędne wyróżnienia:
- filmowi Ignacego Szczepańskiego „PAMIĘĆ ŚLADÓW” „za przejmującą opowieść o losach najmłodszej Sybiraczki i jej rodziny, dzięki której współczesny widz może dotknąć ludzkiego doświadczenia walki o przetrwanie w nieludzkich warunkach, ale także siły miłości i więzi rodzinnych”.
- filmowi Krzysztofa Żurowskiego „ADA KRYSIA WILLENBERG” „za piękny i czysty portret bohaterki, i jej poruszające świadectwo o Zagładzie przekazywane izraelskiej młodzieży i polskiemu widzowi”.
- filmowi Rafała Geremka „1966” „za odkrywcze spojrzenie na historię PRL-u i odwagę w formułowaniu tezy o roli Wielkiej Nowenny w oporze społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego”.

ZŁOTY OPORNIK
Nagrodę Złotego Opornika przyznano filmowi Marii Dłużewskiej „KRÓTKIE POPOŁUDNIE NA MAZURACH” za ukazanie w lakonicznej formie doświadczenia życiowego zapomnianego barda Solidarności w sposób pełen prostoty, ciepła i humoru. Nagrodę Marii Dłużewskiej wręczyła Anna Maria Anders.

PLATYNOWY OPORNIK
Nagrodę specjalną za całokształt twórczości, za „niezłomność w podejmowaniu trudnych tematów, bezkompromisowość i niezależność w pracy twórczej” otrzymał Michał Lorenc, jeden z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów muzyki filmowej.

NAGRODA DYREKTORA FESTIWALU
Arkadiusz Gołębiewski przyznał nagrodę dla reżysera Sławomira Cioka za „Na zawsze pilot Spitfire’a i Dywizjonu 303”.

NAGRODA IM. JANUSZA KRUPSKIEGO
Nagroda trafiła do rąk Doroty Kani, reżyserki filmu „Ryngraf” – „za odwagę i trud w poszukiwaniu tematów oraz postaci niepokornych, niezłomnych, wyklętych”. Kapituła nagrody im. Janusza Krupskiego przyznała też wyróżnienie dla Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego za „Niedokończone msze wołyńskie”.

NAGRODA SPECJALNA PREZESA TVP
Nagrodę specjalną Prezesa TVP otrzymał film Dariusza WalusiakaGurgacz. Kapelan wyklętych”.

Nagrody PITCHING FORUM
- W tym roku, dzięki wsparciu finansowemu PISF, odbyła się na Festiwalu NNW trzecia edycja Pitching Forum. Przyznano następujące nagrody:
- Nagrodę specjalną ufundowaną przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, w wysokości pięciu tysięcy złotych dla projektu filmu „Na północ od Piekła” w reżyserii Macieja Janiszewskiego, produkcja LIMVA Paweł Zawadzki.
- Nagrodę dla najlepszych projektów prezentowanych na Pitching Forum, ufundowane przez Telewizję Polską, wręczyła Anna Ferens z biura programowego Telewizji Polskiej i Krzysztof Karwowski, dyrektor Agencji Kreacji Publicystyki, Dokumentu i Audycji Społecznych Telewizji Polskiej.
- Nagroda w wysokości 5 tysięcy złotych dla projektu filmu „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reżyserii Piotra Kloca, produkcja PRINTOMATO Magda Piotrowska-Kloc.
- Nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych dla projektu filmu „Powstaniec” w reżyserii Anny Piasek Bosackiej, produkcja Fundacja Sztuki i edukacji filmowej Sztuka Poznania.

Wyróżnienie Drzwi do Wolności przyznawane jest za odwagę oraz poświecenie bohaterom drugiego planu, wspierającym działaczy podziemia niepodległościowego oraz solidarnościowego. W tym roku otrzymali je również filmowcy:
- Twórcy filmu „Dywizjon 303. Historia Prawdziwa” – „za fabularne podjęcie ważnego tematu i umiejętność dotarcia do masowego widza”. Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski i Wojciech Saramonowicz przekazali nagrodę na ręce producenta filmu Jacka Samojłowicza.
- Adam Sikora – reżyser filmu fabularnego „Autsajder” „za przełożenie swojej osobistej historii na duży ekran. Za umiejętność pokazania i opowiedzenia o ukrytej i pozornie niewidocznej przemocy systemu komunistycznego”. Arkadiusz Gołębiewski i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz wręczyli nagrodę producentowi filmu Włodzimierzowi Niderhausowi.

AK / Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”  5 października 2018 10:15
Scroll