Nabór na 16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej
Impreza prezentuje najnowsze produkcje międzynarodowe o tematyce żydowskiej, pokazywane i nagradzane na największych festiwalach z całego świata. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 1 września 2018 roku.
Obok retrospektyw filmowych wybitnych twórców, to przede wszystkim międzynarodowy konkurs fabuł i dokumentów. Filmy zgłaszane do konkursu to zarówno obrazy uznanych reżyserów, oraz debiuty, które m.in. pochodzą z  Izraela, USA, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Argentyny czy Australii. Podczas 15 dotychczasowych edycji, zaprezentowano ponad 600 filmów z niemal 30 krajów i nagrodzono produkcje, które następnie zdobyły liczne nagrody, w tym Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. W 2015 roku Oscara otrzymał film Pawła Pawlikowskiego "Ida", który również zdobył nagrodę na Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej w 2013 roku. Z tej okazji, organizatorzy wydarzenia zapraszają filmowców, producentów u dystrybutorów do udziału w konkursie kolejnej 16. edycji festiwalu 2018.

Nagrody- Kamery Dawida przyznawane są w następujących kategoriach:
- Najlepszy Film Festiwalu,
- Najlepsza Fabuła Pełnometrażowa,
- Najlepszy Dokument Pełnometrażowy,
- Najlepszy Film Krótkometrażowy,
- Najlepsza Fabuła Krótkometrażowa,
- Najlepszy Reżyser,
- Najlepszy Scenariusz,
- Najlepsza Aktorka,
- Najlepszy Aktor,
- Najlepszy Operator,
- Najlepsza Muzyka i Dźwięk,
- Nagroda Publiczności.

W konkursie rozpatrywane będą jedynie zgłoszenia filmów, które zostały wyprodukowane w latach 2017-2018. Filmy zgłaszać można w następujących kategoriach: pełnometrażowy film fabularny (powyżej 40 min, w tym animacje), pełnometrażowy film dokumentalny (powyżej 40 min, w tym animacje), krótkometrażowy film fabularny (poniżej 40 min, w tym animacje), krótkometrażowy film dokumentalny (poniżej 40 min, w tym animacje).

Termin zgłoszeń upływa 1 września 2018 roku. Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu zostanie ogłoszona na stronie www festiwalu do dnia 15 października 2018 roku. Za filmy o tematyce żydowskiej uznaje się filmy, których tematem są: żydowskie dziedzictwo kulturowe Żydów z całego świata (ze szczególnym uwzględnieniem Polski i państwa Izrael), historia narodu żydowskiego i państwa Izrael, Holokaust, współczesne życie i problemy diaspor w Izraelu, Europie, USA i na całym świecie, biografie wybitnych postaci żydowskich, kuchnia żydowska, muzyka żydowska, inne odwołujące się do misji festiwalu WJFF.pl. Zgłoszenia filmów, które były wcześniej wyświetlane na innych festiwalach filmów żydowskich w Warszawie, nie będą akceptowane w Konkursie Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Szczegółowy regulamin konkursu tutaj.

Pytania można kierować do departamentu film pod adresem: films@wjff.pl  

Zgłoszeń do konkursu można dokonywać przez festiwalową platformę online FILMFREEWAY.


O Festiwalu:
Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej powstał w 2003 roku. Jest to pierwszy tego typu festiwal w Polsce i jeden z pierwszych i największych w tej części Europy. Zespół Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej od 15 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Myśląc o  o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie – ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta historii. Celem Festiwalu jest umożliwienie polskiej publiczności kontaktu z najciekawszymi filmami o tematyce żydowskiej z całego świata. Pojawiają się w nim produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie. Filmy proponowane uczestnikom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z ksenofobią i antysemityzmem.

16. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej odbędzie się w dniach 12-18 listopada 2018 roku. Głównym Partnerem festiwalu jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.



MP/AK / Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej   19 lipca 2018 10:01
Scroll