Jutro rusza Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych
Festiwal jest świętem ambitnego kina, wybitnych osobowości sztuki filmowej, Reżysera Niezwykłego, a od 2014 roku również Niezwykłych Aktorów. W 2018 roku bohaterami jubileuszowej, 15. już edycji Festiwalu są Jerzy Skolimowski - jeden z najbardziej poszukujących reżyserów, wciąż zaskakujący młodzieńczą brawurą i temperamentem twórczym oraz aktorka i wokalistka nie bojąca się wyzwań zawodowych - Stanisława Celińska. Festiwal trwa od 1 do 6 maja.
Wśród najważniejszych cykli tegorocznego programu znajdują się:

- retrospektywa filmów Reżysera NieZwykłego 2018
- filmy reprezentujące nurt kina studyjnego, debiuty filmowe ze Studia Munka-SFP zrealizowane w ramach programów „Pierwszy dokument”, „Młoda animacja” i „30 minut”
- Akademia Filmowa Otwórz Oczy! - cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży;
- nowy cykl, który pojawia się w tegorocznym programie - "Człowiek w zagrożeniu"
- jubileuszowa 10. edycja "Filmowe Ogrody Wyobraźni"
- 6. edycja warsztatów dziennikarsko-filmowych dla dzieci i młodzieży „Szklany Ekran Pilkingtona”

Filmy pokazywane podczas festiwalu poruszają ważne tematy współczesnego świata, portretują bohaterów borykających się z niepokojem egzystencji i skłaniają widza do refleksji i dialogu. Celem kolejnych edycji festiwalu jest promowanie wiedzy na temat dokonań polskiej i światowej kinematografii i zwrócenie uwagi, jaką film odgrywa we współczesnej kulturze.

Celem i ideą imprezy jest promocja ambitnych wydarzeń i filmów, pokazanie ich w szerokiej perspektywie polskiej tradycji i kultury oraz prezentacja poglądów wybitnych osobistości życia kulturalnego, stworzenie przestrzeni dialogu i wymiany myśli między twórcami i odbiorcami. Oferta kierowana jest zarówno do widzów dorosłych i osób młodych. Pokazy i spotkania autorskie umożliwiają wykształcenie pokolenia otwartego i doceniającego wydarzenia, które stoją w opozycji do kultury masowej. W zmieniającej się rzeczywistości pełnej postaw konsumpcyjnych organizatorzy mają na celu kreować wizerunek współczesnego, kreatywnego człowieka, otwartego na świat, innych i rozmowę. Ważne jest zwrócenie uwagi na twórców i dzieła - dlatego organizatorzy próbują skłonić do refleksji i podejmowania dyskusji na ważne tematy, stymulować do życia w działaniu oraz do twórczego i aktywnego odbioru.


Specjalny plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, fot. Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych.

W programie zobaczymy filmy starsze i nowe - obrazy fabularne, dokumentalne, animowane i etiudy studenckie. Zrealizowane przez profesjonalistów, debiutantów, jak i te powstałe na warsztatach dla młodzieży. Festiwal od początku cechuje interdyscyplinarność. W jego trakcie odbywają się także koncerty i wystawy.

Najważniejszą częścią i przesłaniem festiwalu jest edukacja. Podczas imprezy odbędą się warsztaty filmowe dla dzieci i młodzieży (10. edycja "Filmowych Ogrodów Wyobraźni" pod mecenatem SKSiL oraz 6. Edycja "Szklanego Ekranu Pilkingtona"), a studenci Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zredagują Biuletyn Filmowy, na bieżąco stworzą Kronikę Filmową festiwalu.

Dla osób, które mają utrudniony dostęp do kultury i spotkań z wybitnymi twórcami, udział w wydarzeniach ma wymiar szczególny. Repertuar dopołudniowych edukacyjnych seansów dla uczniów, przygotowany zgodnie z programem nauczania i wymogami ścieżek edukacyjnych, podzielony na bloki uwzględniające różne grupy wiekowe - dostosowany jest do percepcji uczniów i treści edukacyjnych omawianych w szkole. Nauczyciele otrzymają materiały merytoryczne umożliwiające przeprowadzenie odpowiednich zajęć szkolnych. Pokazy poprzedzone będą prelekcjami prowadzonymi przez autorów programu Akademii Filmowej Otwórz oczy!, która była nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Edukacja Młodego Widza.

Odbędą się również specjalne seanse familijne integrujące członków rodzin w różnym wieku, a także pokazy w ramach Kina Dojrzałego Widza z udziałem twórców. Podtrzymana zostanie tradycja „Czytania dzieciom” i prezentacja tekstów uwrażliwiających najmłodszych na piękno słowa, tym razem będą to teksty Jacka Cygana - czytane przez samego autora i Gości festiwalu. Organizatorzy uważają, że budowanie dobrych nawyków kulturowych u dzieci jest szansą na budowanie szerokiej widowni w przyszłości.

Kolejnym wartym polecenia wydarzeniem będą "Rozmowy przy stole" – dialog Jerzego Bralczyka i Krzysztofa Materny, a także spotkanie autorskie z artystami m.in. z Magdaleną Boczarską, Stanisławą Celińską, Kingą Dębską, Marią Dębską, Martą Nieradkiewicz, Jakubem Gierszałem, Dawidem Ogrodnikiem, Sławomirem Grunbergiem. Robertem Glińskim, Wojciechem Staroniem, Andrzejem Sapiją i przede wszystkim z Reżyserem NieZwykłym 2018 – Jerzym Skolimowskim, który na naszym festiwalu obchodził będzie swoje 80-te urodziny.

Podczas festiwalu prezentowana będzie również wystawa plakatów filmowych Andrzeja Pągowskiego w roku obchodów 40-lecia jego pracy artystycznej. Autor setki plakatów filmowych, teatralnych i festiwalowych przyjedzie po raz pierwszy w swoim życiu do Sandomierza.

Wszyscy wielbiciele twórczości Wojciecha Młynarskiego będą mogli obejrzeć film dokumentalny Alicji Albrecht o życiu twórcy "Młynarski. Piosenka finałowa", a 1 maja posłuchać koncertu przeplatanego opowieścią i poezją "Mój ulubiony Młynarski" w wykonaniu Piotra Machalicy. Zamknięcie festiwalu będzie zwieńczone koncertem Stanisławy Celińskiej wraz z zespołem, podczas którego usłyszymy utwory z płyty "ATRAMENTOWA".

15. edycja Festiwalu Filmów-Spotkań NieZwykłych odbędzie się w dniach 1-6 maja 2018 roku w Sandomierz.

Więcej informacji:
www.festiwalniezwykly.pl
www.facebook.com/festiwalniezwykly/


AK / Festiwal Filmów-Spotkań NieZwykłych   30 kwietnia 2018 10:00
Scroll