fot. materiały prasowe
TEATROTEKA FEST po raz drugi
Dziesięć premierowych ekranizacji teatralnych w trzy dni. Najnowsza polska dramaturgia na kinowych ekranach. Od 9 do 11 lutego w warszawskim Teatrze Collegium Nobilium oraz w kinie Kultura „nowe kadry teatru”, czyli druga edycja festiwalu TEATROTEKA FEST. Na wszystkie projekcje oraz wydarzenia towarzyszące wstęp wolny.
Podczas trzech dni trwania festiwalu (9-11 lutego) widzowie zobaczą 10 premierowych spektakli i będą mogli wziąć udział w prowadzonych przez studentów i dziennikarzy rozmowach z twórcami. II edycja TEATROTEKI FEST to najzdolniejsi młodzi reżyserzy, najlepsze polskie teksty dramatyczne, wybitni aktorzy, operatorzy, kompozytorzy i scenografowie.

Festiwalowe ekranizacje pokażą, jak bliskie są związki spektakli Teatroteki, wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, z kinem. To właśnie połączenie światów teatru i filmu, z którym mamy tu do czynienia, jest kwintesencją i siłą tych produkcji.


W zestawieniu konkursowym znalazła się między innymi sztuka Jolanty Janiczak „Sprawa Rity G.” (tytuł org. „Sprawa Gorgonowej”) – zdobywczyni Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2016 roku, „Dziecko” Ingi Iwasiów i „Cicha noc” (tytuł pierwotny „Piwnica”) Amanity Muskarii – teksty napisane na konkurs Strefy Kontaktu, organizowany w 2015 roku przez Teatr Współczesny we Wrocławiu – oraz „Nie ma”, czyli najnowsza sztuka Maliny Prześlugi, która została nagrodzona pierwszą nagrodą w zeszłorocznej edycji tego konkursu.


TEATROTEKA FEST 2018, fot. materiały prasowe


Tak swoje teatrotekowe doświadczenia opisują zresztą sami twórcy. – Ujęła mnie ta forma, chociaż od początku miałem problem z określeniem jej gatunku. Czy to jest teatr, kino, czy teatr telewizji? W pewnym momencie po prostu przestałem to robić, a z niejasności i nieoczywistości gatunku zacząłem czerpać kolejne inspiracje. Miałem cztery dni zdjęciowe, a do nagrania 40 aktorów w 40 scenografiach. To było wielkie wyzwanie – podkreśla Adam Sajnuk, reżyser prezentowanego podczas pierwszej edycji TEATROTEKI FEST „Zakładu doświadczalnego Solidarność”.


Filmowy akcent festiwalu widać także w składzie siedmioosobowego jury, które przyzna nagrody w 11 kategoriach. W gronie oceniających znaleźli się: Danuta Stenka (aktorka teatralna i filmowa), Roman Gutek (prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty), Michał Walkiewicz(redaktor naczelny portalu Filmweb.pl), Kalina Zalewska (krytyk teatralny, zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika „Teatr”), Małgorzata Semil(tłumacz, przewodnicząca sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u),Małgorzata Sikorska-Miszczuk (dramatopisarka, laureatka Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST) i Wawrzyniec Kostrzewski (reżyser teatralny i filmowy, laureat Grand Prix pierwszej edycji TEATROTEKI FEST).


Najlepszy spektakl wskaże także kilkudziesięcioosobowe grono dziennikarzy i krytyków zajmujących się zawodowo tematyką teatralną i filmową oraz festiwalowa publiczność. Widzowie będą mogli oddawać głosy w miejscach pokazów, korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk multimedialnych oraz przez specjalną zakładkę na stronie internetowej festiwalu (www.teatroteka.com.pl). Już dziś znaleźć można tam program projekcji oraz wydarzeń towarzyszących, podstawowe informacje, opisy i zwiastuny spektakli walczących o nagrody. W kolejnych dniach na stronie pojawiać się będą aktualności z przygotowań i ciekawostki. W dniu otwarcia TEATROTEKI FEST dla widzów festiwalu zagra Włodek Pawlik (ubiegłoroczny juror festiwalu), który wykona jazzowe improwizacje inspirowane spektaklami Teatroteki oraz utwory ze swoich płyt.


Spektakle nagrodzone przez jurorów zostaną zaprezentowane w kolejny weekend (17-18 lutego) w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu.


Program dostępny na stronie: www.teatroteka.com.pl


Organizatorami festiwalu TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

 

MR / Teatroteka   2 lutego 2018 14:12
Scroll