fot. SFP
„Z dala od orkiestry” - nowy dokument Rafaela Lewandowskiego
Nowy dokument Rafaela Lewandowskiego opowiada wielowątkową i niezwykłą historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego - filozofa, literata i poety, który spędził większość swojego życia we Francji. „Z dala od orkiestry” to pierwszy film inaugurujący obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę NIEPODLEGŁOŚCI.

Pełnometrażowy dokument „Z dala od orkiestry” zrealizowany został przez Rafaela Lewandowskiego - reżysera i scenarzysty, twórcy „Kreta” - nagrodzonego m. in. na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Montrealu, laureata Paszportu Polityki 2011 i kawalera Orderu Sztuki i Literatury nadawanego przez Francuskie Ministerstwo Kultury.



Film opowiada historię Zygmunta Lubicz Zaleskiego(1882—1967) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie.


Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.


 


Film pokazywany jest w wybranych kinach studyjnych. Dystrybucją zajmuje się Fundacja Tumult.


MR / Fundacja Tumult   4 października 2017 11:51
Scroll