Rafael Lewandowski
fot. Grzegorz Osuch/SFP
Rafael Lewandowski z prestiżowym francuskim orderem
Polski reżyser Rafael Lewandowski został mianowany Kawalerem Orderu Sztuki i Literatury. "Ordre des Arts et des Lettres" to niezwykle prestiżowe francuskie odznaczenie cywilne, przyznawane za znaczące osiągnięcia w dziedzinie sztuki i literatury lub popularyzację sztuki i literatury we Francji i na świecie. Order Sztuki i Literatury jest nadawany przez Ministra Kultury i Środków Przekazu zarówno obywatelom Francji, jak innych państw.
Wśród Polaków odznaczonych Orderem są m.in. Andrzej Seweryn, Andrzej Wajda, Beata Tyszkiewicz, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Radziwiłłowicz, Magdalena Abakanowicz, Krystyna Janda.

- Ta nominacja jest prawdziwą niespodzianką. Otrzymałem ją bez uprzedzenia w ubiegłym tygodniu... po prostu pocztą! Z dyplomem był dołączony list od Pani Minister Kultury Fleur Pellerin – mówi reżyser. -  Dowiedziałem się z niego, że otrzymałem order za "dogodne rozpowszechnianie kultury francuskiej po świecie". Ciekawe: wyjechałem z Francji ponad 12 lat temu, a większość swoich dotychczasowych filmów poświęciłem Polsce... Mimo tego Francuzi uważają, że dobrze reprezentuję ich kraj! Jest mi niezmiernie miło. Poważniej mówiąc, traktuję ten order jako kolejne uznanie mojej podwójnej tożsamości kulturowej. To dla mnie wielki zaszczyt.


Rafael Lewandowski i Magdalena Czerwińska na planie "Kreta", fot. Paweł Sowa

Rafael Lewandowski urodził się w 1969 roku w polsko-francuskiej rodzinie. Jako nastolatek reżyserował filmy amatorskie. Jest absolwentem paryskiej Sorbony - Wydziału Studiów Kinematograficznych oraz Wydziału Reżyserii słynnej, francuskiej szkoły filmowej La Fémis. Pracował jako asystent na planach filmów fabularnych, reklamowych i telewizyjnych. Po realizacji kilku krótkometrażowych fabuł ("Dzień końca lata", "Ranch w Nevadzie", "Motor") robił filmy dokumentalne (m. in. "Cela", "Cień na duszy", "Przesłuchania", "Piosenka i życie"). Ponadto sfilmował we Francji ponad 80 relacji osób, które przeżyły holokaust dla fundacji Stevena Spielberga "Survivors of the Shoah". Wyreżyserował również kilka dokumentów o kreacji artystycznej ("W cieniu Don Giovanniego", "Po drugiej stronie płótna", "Sztuka milczenia") oraz programy dokumentalne dla ARTE. W 2010 roku Rafael wyreżyserował swój debiut fabularny "Kret" z Borysem Szycem, Marianem Dziędzielem i Wojciechem Pszoniakiem w rolach głównych. Film miał swoją premierę na 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie zdobył nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową dla Mariana Dziędziela. Międzynarodową karierę rozpoczął na Festiwalu w Montrealu - nagrodę za rolę główną na tej prestiżowej imprezie otrzymał Borys Szyc.

W styczniu 2012 roku Rafael Lewandowski został laureatem Paszportu Polityki. Jego ostatnim filmem jest pełnometrażowy dokument ("Minkowski Saga") o słynnej warszawskiej rodzinie dyrygenta światowej sławy Marca Minkowskiego, i jej burzliwych dziejach. Aktualnie pracuje nad projektami fabularnymi ("Po lepszej stronie świata", "Dobrze, że wróciłeś"). Kręci również kolejny film dokumentalny między Polską a Francją o literacie i działaczu niepodległościowym Zygmuncie Lubicz Zaleski. Od 1997 prowadzi warsztaty o reżyserii i scenariuszu  - we Francji, w Polsce, w Tunezji, w Norwegii, w Libanie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy!

Anna Wróblewska / artykuł redakcyjny  30 marca 2015 11:25
Scroll