Heroiny i herosi polskiego kina czyli siła narkotyczna
„Heroina Polskiego Kina - potężna dawka magnetyzmu i narkotyku polskiego kina w wersji dla odważnych”. To inicjatywa ZASP-u, której celem jest promocja osiągnięć wybitnych ludzi polskiego kina. Już 26 maja 2014 roku odbędzie się spotkanie z Ewą Szykulską.
Heroina Polskiego Kina” to  cykl spotkań z publicznością, których celem jest przypomnienie, dokumentowanie i upowszechnienie wiedzy o najbardziej fascynujących aktorkach polskiej kinematografii powojennej. Autorką programu jest Katarzyna Ostrowska ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru Filmu Radia Telewizji – ZASP.  Jak wyjaśnia, tajemnica cyklu zawarta jest w dwuznaczności słowa „heroina”: z jednej strony to tradycyjne określenie damy sceny, z drugiej przywodzi na myśl narkotyczną siłę osobowości bohaterek. Tak jak w przypadku Anny Nehrebeckiej, bohaterki marcowego spotkania. „Nie ma chyba w Polsce aktorki o większej sile oddziaływania na wyobraźnię. Niezwykła, jasna twarz, uśmiech ciepły, choć nieco enigmatyczny, siła, godność i spokój. A przy tym mądre, piękne spojrzenie dziewczyny z polskiego dworku, dojrzałej kobiety, matki, aktorki”, piszą organizatorzy spotkania.



Spotkania publiczności z aktorkami odbywają się od kwietnia 2013 roku zawsze w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie. Do tej pory bohaterkami cyklu były: Aleksandra Śląska, Lucyna Winnicka, Hanna Skarżanka, Aleksandra Zawieruszanka, Barbara Horawianka, Barbara Brylska, Elżbieta Starostecka, Anna Nehrebecka. 26 maja 2014 roku o godz. 19.00 z publicznością spotka się jedna z najbardziej fascynujących aktorek naszych czasów: Ewa Szykulska. Czerwcową Heroiną będzie Małgorzata Braunek, a nowy sezon  rozpocznie się od benefisu Ewy Kuklińskiej w Teatrze Syrena – już we wrześniu.

Podsumowaniem każdej edycji jest Gala Finałowa. Wręczane są na niej nagrody przyznawane przez Kapitułę Heroiny Polskiego Kina, w skład której wchodzą wybitne osobowości ze świata teatru, filmu i kultury. Również publiczność przyznaje swoją nagrodę. Pierwszą laureatką wyróżnienia publiczności „Heroina 2013” została Barbara Brylska, która otrzymała lutnię – na pamiątkę słynnej kreacji w „Panu Wołodyjowskim”. Jak powiedziała jedna z nagrodzonych przez Kapitułę dam, Barbara Horawianka, dzisiaj słowo „heroina” brzmi inaczej. „Nam było łatwiej być heroiną, bo żyłyśmy w ciężkich czasach i na co dzień musiałyśmy załatwiać heroiczne sprawy. Dwa, czy nawet już trzy pokolenia po mnie to całe mnóstwo wspaniałych, zdolnych dziewczyn - aktorek. Heroina będzie krążyła jeszcze długo, bo jesteśmy nieśmiertelne. Moje pokolenie może spokojnie odchodzić. Mamy godne następczynie”, cytuje słowa wybitnej artystki portal Interia.pl.



Katarzyna Ostrowska podkreśla, że na spotkania do Teatru Collegium Nobilium przychodzi publiczność w bardzo różnym wieku, a atmosfera za każdym razem jest wyjątkowa, padają ważne pytania o pracę, karierę, emocje bohaterek. Powodzenie cyklu zainspirowało ją do wprowadzenia parytetu - utworzenia partnerskiej imprezy: „Mężczyzn MoJego kina”. Zimą tego roku z publicznością spotkali się aktor Olgierd Łukaszewicz, który, w co trudno uwierzyć, obchodził 45-lecie pracy artystycznej (tym razem w Teatrze Lalka) oraz najpopularniejszy polski reżyser – Jerzy Hoffman.

  Krótkie wdzięczne filmowe making-ofy i spoty projektu można oglądać na specjalnym kanale youtube pod hasłem „Heroina Polskiego Kina”, m.in. ze spotkania z Jerzym Hoffmanem, Anną Nehrebecką, Olgierdem Łukaszewiczem. Kolejne wydarzenia można śledzić na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Heroina-Polskiego-Kina/715156868512065?fref=ts
oraz
https://www.facebook.com/pages/Mężczyźni-MoJego-Kina/712814345447412?fref=ts


Natasza Urbańska i Jerzy Hoffman, fot. Justyna Rojek / Agencja Eastnews

Organizatorami spotkań są: Oddział Warszawski ZASP. Współorganizatorami cyklu są: Teatr Ateneum, Teatr Polskiego Radia i Telewizja Kino Polska. Partnerami cyklu są: Filmoteka Narodowa, Fototeka Filmoteki Narodowej, Telewizja Kino Polska, RMF Classic, Imperium Kobiet, Law Business Quality, Akademia Teatralna w Warszawie, Teatr Collegium Nobilium, Teatr Syrena, Teatr Ateneum, Hotel Trylogia w Zielonce.

Mamy nadzieję, że wkrótce i nasza redakcja dołączy do zaszczytnego grona partnerów projektu.

Anna Wróblewska / artykuł redakcyjny / ZASP  25 maja 2014 16:30
Scroll