Konin: Ruszył Konkurs Filmów Niezależnych
Ponad 60 ze 142 nadesłanych do oceny filmów, dwa koncerty, wystawy i spotkanie z Janem Jakubem Kolskim wypełnią program 58. Ogólnopolskiego Konkursu Filmów Niezależnych im. profesora Henryka Kluby, który  rozpoczął się w Koninie.

- To najstarszy w Polsce konkurs filmowy dla amatorów, w którym oceniane są fabuły, dokumenty i animacje zrealizowane przez niezależnych twórców w trzech kategoriach: filmu niezależnego, filmu szkolnego, filmu studentów szkół filmowych. Jury, pracujące po kierownictwem aktora filmowego Krzysztofa Majchrzaka, wybierze najlepsze z nich - poinformowali organizatorzy.



Doceniana będzie m.in. pomysłowość, różnorodność wykorzystywanych technik oraz szeroki wachlarz tematów. Na uwagę zasługuje również twórczość dokumentalistów, którzy w swoich obrazach potrafili dostrzec zmiany dokonujące się w polskim życiu społecznym oraz rodzinnym.

Przez trzy dni, zakwalifikowane do konkursu filmy oceniać będzie profesjonalne jury, które swój werdykt przedstawi 30 września, podczas uroczystej gali. - Wyniki pracy jury to także tzw. omówienia - niezwykle ważny dla uczestników element Konkursu, który pozwala im na pogłębienie warsztatowych umiejętności - powiedziała dyrektor festiwalu Paulina Pachulska.

Jak podkreśliła, w tym roku organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na twórczość najmłodszych filmowców. - Nie mamy ograniczeń gatunkowych. Jest animacja, dokument i fabuła - dodała.

Festiwalowa widownia może liczyć na kilka wydarzeń towarzyszących, m.in. na konkurs na plakat artystyczny, koncert krakowskiego zespołu Kroke, koncert polsko-niemieckiej grupy International Big Band i pokaz specjalny najlepszych filmów pokazanych na konkursach w latach 2001-2011. Będzie też pokaz filmów Romana Polańskiego i wystawa  "Roman Polański. Aktor. Reżyser" oraz wieczór poświęcony profesorowi Henrykowi Klubie.

Autorami zakwalifikowanych do konkursowego przeglądu filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych są    głównie młodzi twórcy indywidualni, a także członkowie klubów filmowych z całej Polski. Tradycją konińskiego konkursu jest omawianie filmów po każdym bloku projekcyjnym przez zawodowych jurorów.

Patronat nad imprezą sprawuje Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna w Łodzi.

Od 2006 roku z inicjatywy Federacji Niezależnych Twórców Filmowych w Polsce oraz Centrum Kultury i Sztuki w Koninie  Konkurs nosi imię profesora Henryka Kluby, który zmarł w trakcie 51. edycji tej imprezy. Konkurs organizowany jest w Koninie po raz 21. Wcześniej odbywał się w kilku innych miastach. Trzy lata temu zmieniono jego nazwę - konkurs filmów amatorskich (OKFA) przekształcił się w konkurs filmów niezależnych

Imprezę współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz miejscowy samorząd. Jej organizatorem są Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Federacja Niezależnych Twórców Filmowych

KS / PAP  26 września 2012 20:21
Scroll