Baza / Dystrybucja i promocja
Baza / Dystrybucja i promocja
Kino Kika
fot. Kino Kika
Kolejne polskie kino w Europa Cinemas
Do prestiżowej sieci Europa Cinemas dołączyło kolejne polskie kino - krakowska Kika. W sumie Kraków w organizacji reprezentuje już pięć kin, a Polskę - 33. Czy warto do sieci wstępować i z czym się to wiąże? Zapytaliśmy o to najbardziej zorientowane w temacie osoby.
- Obecność w Europa Cinemas to przede wszystkim uczestnictwo w europejskim, ale i dzięki programowi Europa Mundus, międzynarodowym projekcie - odpowiada na nasze pytanie Bogdan Balicki, Wiceprezes Fundacji Wspierania Kultury Filmowej Cyrk Edison. - Daje to możliwość podglądania innych w trakcie dorocznych konferencji oraz szkoleń, które kilkakrotnie w roku odbywają się pod egidą Europa Cinemas. Takie spotkania właścicieli i kierowników kin, kreatorów kultury filmowej z całego świata są niezwykle inspirujące. W naszym przypadku zaowocowało to wydawanym wspólnie z Siecią Kin Studyjnych i Lokalnych - "Informatorem Kin Studyjnych", czyli dwumiesięcznikiem poświęconym ofercie kin studyjnych oraz Konferencją Kin Studyjnych, która odbyła się we wrześniu w Bochni. Dla działalności kin zrzeszonych w Europa Cinemas najbardziej odczuwalne jest dofinansowanie do biletów sprzedanych na filmy europejskie oraz do projektów edukacyjnych dla młodego widza. Taka formuła wsparcia zachęca do pokazywania i promowania kina europejskiego.

- Umiejscowienie kina w sieci Europa Cinemas sprawia, że nie jest anonimowe - np. w rozmowach z zagranicznymi partnerami - dodaje Maria Magdalena Gierat, dyrektor Kina Pod Baranami, które do sieci wstąpiło już w roku 2003, jako jedno z pierwszych (niedługo po warszawskim Muranowie i nieistniejącej już krakowskiej Wandzie) i które w roku 2009 uhonorowane zostało statuetką Europa Cinemas dla najlepszego kina europejskiego. - Bycie w sieci stawia kino w pewnym kontekście - wśród instytucji aktywnych, dbających o wysoki poziom działalności. Częste spotkania członków Europa Cinemas są też cennym polem wymiany doświadczeń, umiejętności, inspiracji - podkreśla Gierat.

Uczestnictwo w sieci to jednak nie tylko korzyści, ale i obowiązki. - Najważniejszy jest udział w repertuarze nowego kina europejskiego, nie narodowego. Na szczęście w Polsce jest kilku dystrybutorów wyspecjalizowanych w takiej ofercie, dzięki czemu możemy widzowi zaproponować filmy nawet z najbardziej "egzotycznych" krajów europejskich.

Kino musi spełnić ponadto liczne wymagania względem liczby widzów, seansów, propozycji specjalnych, promocji kina europejskiego - wymienia Balicki.


Kino Kika, fot. Kino Kika

O wstąpienie do Europa Cinemas ubiegać się mogą kina różnej wielkości, nie tylko te duże, choć czasami, jak w przypadku Kiki, trzeba działać w ramach partnerstwa. - Kika ze względu na swoją wielkość, a raczej niewielkość, nie mogła być przyjęta jako odrębne kino, w związku z tym znalazła się w sieci Europa Cinemas jako członek minisieci z kinem Agrafka - wyjaśnia Balicki.

Akceptacja przez Europa Cinemas nie jest bezterminowa. - Spełnienie warunków wejściowych jest co roku weryfikowane raportami. Trzeba dbać o promowanie kina europejskiego, utrzymywać odpowiednią ilość seansów europejskich i różnorodność repertuaru - odpowiada Maria Magdalena Gierat. - My zawsze powtarzamy, że nie sprawdzamy czy spełniamy warunki; gramy po prostu to, co lubimy, a na koniec zawsze okazuje się, że wszystkie normy wykonane. Takie wymogi nie powinny być dla kina trudnością i obciążeniem; to ma szansę powodzenia tylko wtedy, jeśli przychodzi naturalnie - podpowiada Gierat.

Podobną "receptę" przedstawia również Balicki. - Dotarła do nas informacja, że grono ekspertów nie miało żadnych wątpliwości w kwestii przyjęcia Kiki w szeregi Europa Cinemas. Niemal stuprocentowy udział filmów europejskich w repertuarze stanowił mocny argument - przyznaje wiceprezes Cyrku Edison.


Studencki Nocny Klub w Kinie pod Baranami, fot. Kino pod Baranami

W przypadku Kiki proces wejścia do Europa Cinemas potoczył się wyjątkowo szybko - to młode kino, założone zaledwie trzy lata temu. Dla każdego kina, które zostało już przyjęte, utrzymanie się w sieci to codzienna ciężka praca oraz realizacja mnóstwa pomysłów. Kina zrzeszone w Europa Cinemas niemal każdego tygodnia wychodzą do widzów z wieloma inicjatywami - pokazami dla seniorów i rodziców, dla młodzieży szkolnej, retrospektywami, spotkaniami z twórcami. - Grupa powiększa się o kina prowadzone przez ludzi zaangażowanych w kreowanie kultury filmowej ponad standardowym, premierowym obiegiem. Bycie w tej grupie zbliża i rozwija nas samych, a widzowie mogą dzięki temu tylko zyskać - komentuje Balicki.   - Fakt, że w Krakowie jest już pięć kin w sieci, to tylko wyraz wysokiego poziomu kin w naszym mieście i dowód na ich prężną działalność - mówi Gierat. - To budujące i na pewno wzajemnie dopingujące!

Europa Cinemas działa od 1992 roku i jest pierwszą siecią kinową skoncentrowaną na kinematografii europejskiej. Głównym celem organizacji jest wsparcie operacyjne i finansowe kin, które skupiają swoją działalność na europejskiej produkcji i nie ograniczają jej tylko do seansów. Obecnie sieć działa w 682 miastach i obejmuje 1 182 kin oraz 3 194 ekrany. Pełną listę polskich kin w Europa Cinemas można znaleźć na oficjalnej stronie sieci:
https://www.europa-cinemas.org/en/Network/Network-Cinemas/(city_name)/Poland.
Na stronie znajdują się także wszystkie szczegółowe informacje na temat procedur przyjęcia, korzyści i obowiązków.



Dagmara Romanowska / SFP  5 listopada 2014 10:31
Scroll