Baza / Prawo i finanse
Baza / Prawo i finanse
Sejm zdecydował o zbiórkach publicznych
24 stycznia 2014 roku Sejm przyjął nową ustawę o zbiórkach publicznych. Za było 301 posłów, przeciw – 5, a 125 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
'Nie będzie już urzędowych zgód na zbiórki publiczne – to obywatele, a nie urzędnicy będą decydować o tym, jaka akcja dobroczynna warta jest wsparcia. W podjęciu decyzji, jaką akcję wesprzeć, pomoże im przejrzysty, ogólnopolski portal internetowy Ministra Administracji i Cyfryzacji, na którym będzie można znaleźć informacje o prowadzonych zbiórkach publicznych i sprawozdania z nich”, czytamy na stronach MAiC. „Zwiększona przejrzystość to także lepsze możliwości kontroli. Zbieranie na dobre cele w internecie – np przez przelewy na konto – gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany – nie będzie podlegało regulacji dotyczącej zbiórek publicznych. W internecie czy przez przelewy można zbierać bez dodatkowych formalności, gdyż przejrzystość i możliwość kontroli zapewnia sama technologia. Ułatwi to rozwój crowdfundingu społecznościowego w Polsce”.

Jak informuje MaiC na swoich stronach www, ustawa ta była szeroko konsultowana, m.in. przez działaczy społecznych i organizacje pozarządowe.


Schemat crowdfundingu i zmian wprowadzonych ustawą, fot. MAiC


  Resort cyfryzacji przygotował informację, jakiego typu korzyści niesie za sobą nowy projekt ustawy, przygotowany w ministerstwie. Cytujemy ją  w całości.

1) Zbieranie na dobre cele przez przelewy na konto – gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany –nie będzie podlegało regulacji dotyczącej zbiórek publicznych.

Ułatwi to rozwój crowdfundingu, gdyż zgodnie z nową ustawą w internecie każdy będzie mógł zbierać, na co chce – bez zezwolenia i bez zgłoszenia (chyba, że zbiera na cele inwestycyjne, wtedy mogą obowiązywać przepisy regulujące inwestycje finansowe). Tam, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany i może być odtworzony, nie ma potrzeby, by państwo narzucało dodatkowe ramy przejrzystości.

Dlatego ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych będzie dotyczyć tylko tego rodzaju zbiórek, gdzie nie ma śladów przepływu środków a darczyńca pozostaje anonimowy.

2) Także dla tych zbiórek – organizowanych w przestrzeni publicznej, gdzie darczyńca i zbierający nie znają się – wprowadzamy znaczne ułatwienia. Ustawa znosi obowiązek uzyskiwania „pozwoleń” na zbiórkę publiczną – zastąpimy je prostymi zgłoszeniami – zamiast decydować o tym, czy cel jest „godny poparcia” urząd zamieści informację o zbiórce na dostępnym dla wszystkich obywateli portalu zbiórek publicznych. Jednocześnie skrócimy procedurę z obecnie około 30 dni na uzyskanie pozwolenia do trzech dni na zgłoszenie drogą elektroniczną.

3) Teraz zgłoszenia zbiórek i sprawozdania ze zbiórek przechowywane są w aktach w urzędzie. Na mocy nowej ustawy zgłoszenia i sprawozdania będą dostępne online dla wszystkich. Wszystkie zbiórki publiczne – małe, duże, ogólnopolskie i lokalne – będą zgłaszane na jednym portalu. To też ułatwi społeczną kontrolę – informacja na temat przyszłych i bieżących zbiórek prezentowana będzie w sposób przejrzysty, czytelny i dostępny dla wszystkich.

Ta ustawa to także oszczędności. Znosimy opłatę skarbową dla organizatorów zbiórek oraz kosztowny – szczególnie dla mniejszych inicjatyw – obowiązek publikacji sprawozdań w prasie. Z tego tytułu organizacje dobroczynne zaoszczędzą odpowiednio prawie 300 tys. zł na opłacie skarbowej i 3 mln zł z tytułu zniesienia obowiązku umieszczania sprawozdania ze zbiórki w prasie.


WRÓB / MAiC  26 stycznia 2014 12:00
Scroll