PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  15.12.2015
W czwartek, 17 grudnia, godz. 19.00, w Hotelu Hilton w Warszawie, podczas wigilijnego spotkania członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wręczone zostaną Nagrody SFP za całokształt osiągnięć artystycznych. Dziś ujawniamy nazwisko laureata Nagrody Specjalnej – został nim Jerzy Hoffman, reżyser filmów fabularnych ("Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem") i dokumentalnych, scenarzysta, producent. Nazwiska wszystkich laureatów poznamy podczas uroczystej gali. To już dziewiąta edycja Nagród SFP przyznawanych przez Zarząd Stowarzyszenia filmowcom, których praca przyczyniła się w wyjątkowy sposób do rozwoju polskiej kinematografii.
Jerzy Hoffman, reżyser filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzysta, producent, dał nam przede wszystkim ekranizację Trylogii Henryka Sienkiewicza, w tym "Potop", nominowany do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Przyczynił się też do powstania słynnej czarnej serii w filmie dokumentalnym.

Urodził się 15 marca 1932 roku w Krakowie. Szczęśliwe dzieciństwo w Gorlicach przerwała wojna i wywózka na Sybir, która paradoksalnie ocaliła przyszłego reżysera od Holocaustu. Po wojnie: powrót do kraju, studia na Wydziale Reżyserii WGiK-u w Moskwie (rok ukończenia: 1955), kierowanie Zespołem Filmowym Zodiak (1980-1997), wiceprezesura Zarządu Głównego SFP (1983-1987), członkostwo w Komitecie Kinematografii (1987-1989), współtworzenie spółki Zodiak Jerzy Hoffman Production (1997), no i trudy realizacji filmów, zwłaszcza superprodukcji według Trylogii (11 lat walki o "Ogniem i mieczem"!).


Statuetki Nagród SFP, fot. Kuźnia Zdjęć/SFP.

- Mogę wszystko powiedzieć o swoim życiu, tylko nie to, że było nudne. Kochałem życie z wszystkimi jego barwami – wyznaje Jerzy Hoffman, członek założyciel SFP i członek Polskiej Akademii Filmowej. Robienie filmów zawsze sprawiało mi frajdę – podkreśla. Zaczął od dokumentów, które zainicjowały czarną serię, przeciwstawiającą lukrowi filmów socrealistycznych gorzką prawdę. Dwa najgłośniejsze, zrealizowane – jak większość z ponad 20 filmów dokumentalnych w dorobku Hoffmana – z Edwardem Skórzewskim, to "Uwaga, chuligani!" (1955) i "Dzieci oskarżają" (1956). Świetne były też ich dokumenty religijne "Pamiątka z Kalwarii" (1958) i "Dwa oblicza Boga" (1960). W fabule Hoffman debiutował – w duecie ze Skórzewskim – wyborną komedią "Gangsterzy i filantropi" (1962). Obaj nakręcili jeszcze "Prawo i pięść" (1964), udany polski western, i "Trzy kroki po ziemi" (1965). Dalsze filmy – od rewelacyjnego, 25-minutowego "Ojca" (1967) po pierwszy film polski w 3D: "1920. Bitwa Warszawska" (2011) – Hoffman reżyserował sam. Adaptacja Trylogii: "Pan Wołodyjowski" (1968), "Potop" (1974, pierwszy film polski w systemie Panavision), "Ogniem i mieczem" (1999) przyciągnęła do kin miliony widzów, podobnie jak "Trędowata" (1976), czy "Znachor" (1981). "Piękna nieznajoma" (1992) i "Stara baśń" (2003) to także filmy historyczno-kostiumowe, a "Do krwi ostatniej" (1978) i "Wedle wyroków Twoich..." (1983) – wojenno-okupacyjne. Znaczącym powrotem do dokumentu był film "Ukraina. Narodziny narodu" (2007). Brak filmów Jerzego Hoffmana w historii polskiego kina byłby (zachowując proporcje) podobny do braku w dziejach Polski Grunwaldu, Wiednia, Somosierry. Już samo podjęcie się ekranizacji Trylogii było brawurową szarżą. Jej rezultat okazał się wielkim triumfem. - Sadzę, że Sienkiewicz by się z tym zgodził – uważa Daniel Olbrychski.

Mistrz ma uczniów: jednym z wybitnych reżyserów, który zaczynał karierę w Zodiaku, jest Waldemar Krzystek. Dziś mówi: Każdy debiutant marzy o takim opiekunie artystycznym, jakim dla mnie był Hoffman: lojalnym, odganiającym od filmu czarne chmury. Jego roli w moim starcie zawodowym nie da się przecenić. Filmy Hoffmana nagradzano w kraju (m.in. Złote Lwy na 1. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku, siedem Złotych Kaczek w plebiscytach czytelników Filmu) i za granicą (Chicago, Moskwa, Oberhausen). Reżyser otrzymał Orła – Polską Nagrodę Filmową – za Osiągnięcia Życia i Platynowe Lwy za Całokształt Twórczości na 34. FPFF w Gdyni. Odznaczony został zaś m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Posiada także ukraiński order Za zasługi, Złoty Medal Polonii Amerykańskiej i tytuł Doktora Honoris Causa moskiewskiego WGIK-u. - Dobrze, że kiedy prawdziwa sztuka schodzi w społeczeństwie na daleki plan, SFP docenia wielkiego artystę Jerzego Hofmana – cieszy się aktorka Ewa Wiśniewska.


AK
SFP
Ostatnia aktualizacja:  15.12.2015
Zobacz również
fot. Kuźnia Zdjęć/SFP
Pogrzeb Wojciecha Szczudło
Znamy już termin 10. edycji Dwóch Brzegów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll