Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
Pan Wołodyjowski (1969)
oceń:
ilość ocen: 3
5
plakat: Pan Wołodyjowski
Historyczny, Fabularny, Polska, 161 min, premiera PL: 28 marzec 1969
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz:
o filmie
obsada
ekipa
Wydarzenia
Wydarzenia 30
Opis filmu
Opis filmu
Druga połowa XVII wieku. Pułkownik Michał Wołodyjowski po śmierci narzeczonej wstępuje do klasztoru Kamedułów. Onufry Zagłoba podstępem go stamtąd uprowadza do, rzekomo chorego, przyjaciela Ketłinga. Hetman Sobieski nakłania Wołodyjowskiego do powrotu do wojska. Na warszawskim gościńcu Wołodyjowski i Zagłoba spotykają siostrę pułkownika, panią stolnikową. Towarzyszą jej dwie wychowanice - Basia i Krzysia. Wszyscy zatrzymują się w dworku Ketlinga. Wołodyjowski zakochuje się z wzajemnością w Krzysi. Gdy wyjeżdża na krótko, w domu pojawia się Ketling. Krzysia jest nim oczarowana, lecz nie chce oddać mu ręki, związana przyrzeczeniem z Wołodyjowskim. Pan Michał jednak zwraca jej słowo i błogosławi nowemu związkowi. Korzysta z tego Baśka, która już od dawna darzyła uczuciem pana Wołodyjowskiego. Wyznaje mu swoją miłość i zostaje jego żoną. Hetman mianuje Wołodyjowskiego dowódcą stanicy w Chreptiowie, na wschodnich kresach Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy Michała jest Tatar Azja Mełłechowicz. Młoda pułkownikowa budzi jego pożądanie. Azja jest synem chana Tuhaj-beja i potajemnie utrzymuje bliskie kontakty z tureckimi i tatarskimi nieprzyjaciółmi Polski. Planuje zdradę Rzeczypospolitej, ale przedtem chce zdobyć Baśkę.
W chorągwi Wołodyjowskiego służy również młody szlachcic Nowowiejski. Do Chreptiowa przyjeżdżają jego ojciec i siostra Ewa. Stary Nowowiejski rozpoznaje Azję, który ongiś u niego służył. Azja jednak jest obecnie hetmańskim żołnierzem i Nowowiejski nie ma do niego żadnych praw. Baśka zamierza wyswatać Ewkę Azji, gdyż sądzi, że oboje się kochają. Towarzyszy młodej parze do Raszkowa, rodzinnej wsi Nowowiejskich. W czasie tej podróży Azja usiłuje porwać Basię, która w samoobronie okalecza go i ucieka. Przez kilka dni błąka się po lasach i śmiertelnie zmęczona dociera w końcu do Chreptiowa. Rozjuszony Azja na czele swego oddziału najeżdża Raszków, pali wieś i zabija starego Nowowiejskiego. Ewkę oddaje na pohańbienie żołnierzom. Młody Nowowiejski pragnie pomścić rodzinę. Po przygranicznej potyczce chwyta Chaima, sługę Azji, i dowiaduje się o miejscu pobytu Mellechowicza. Bierze Azję do niewoli i rozkazuje wbić go na pal. Jednak nawet po śmierci Azji nie zaznaje spokoju, przekracza granicę i wpada w ręce nieprzyjaciół. Turcy ruszają na Kamieniec Podolski, ważną twierdzę na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Wołodyjowski i Ketling zostają komendantami twierdzy. Ślubują nie oddać jej nigdy w ręce nieprzyjaciela. Załoga broni się długo i mężnie. Gdy wiadomo już, że zwycięstwo przechyla się na stronę Turków, komendanci dają żołnierzom rozkaz odwrotu. Wysadzają twierdzę i obaj giną pod jej gruzami. Uroczysty pogrzeb pułkownika Wołodyjowskiego kończy film.
Wielka superprodukcja końca lat sześćdziesiątych. Starannie oddaje realia i klimat powieści. Zawiera pełne rozmachu, precyzyjnie zakomponowane sceny zbiorowe. Realizacja filmu trwała prawie dwa lata i była ogólnonarodowym wydarzeniem. Towarzyszył jej rozgłos w prasie i innych mediach. Po wejściu na ekrany film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem widzów i osiągnął rekordową frekwencję. Krytyka zarzucała mu jednak nieco zbyt komiksowe potraktowanie przygód „małego rycerza”.
J.P. / opis redakcji
Tagi: pułkownik, klasztor, Miłość, XVII wiek, Tatarzy, bitwa
Dane produkcji
Dane produkcji
ROK PRODUKCJI:
1969
KRAJ PRODUKCJI:
Polska
JĘZYK PRODUKCJI:
polski
RODZAJ / GATUNEK:
Historyczny, Fabularny
PREMIERA POLSKA:
28 marzec 1969
PREMIERA ŚWIAT:
28 marzec 1969
TYTUŁ ORYGINALNY:
Pan Wołodyjowski
TYTUŁ ANGIELSKI:
Colonel Wolodyjowski
PRODUKCJA:
Zespół Filmowy "Kamera"
Dane techniczne
Dane techniczne
CZAS:
161 min, 148min ()
OBRAZ:
kolor, 2,35:1
DŹWIĘK
mono
Scroll