PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.01.2013
Do końca stycznia 2013 roku goście Instytutu Polskiego w Budapeszcie mogą oglądać wystawę monograficzną „Jerzy Hoffman. Kino z historią w tle”, poświęconą wielkiemu reżyserowi, który na srebrny ekran przeniósł „Trylogię”.

Wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi z okazji 80. urodzin artysty, jest oblegana przez węgierską publiczność. Przedstawia ogromny dorobek artystyczny twórcy, od pierwszych filmów dokumentalnych i fabularnych, aż po wielkie produkcje filmowe, takie jak "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Ogniem i mieczem" i "1920. Bitwa Warszawska". Wystawa prezentuje zdjęcia z planów filmowych, na których można podejrzeć Jerzego Hoffmana przy pracy z wybitnymi polskimi aktorami, operatorami filmowymi, scenografami. Jest to unikalny zbiór wcześniej niepublikowanych materiałów, które po raz pierwszy można oglądać w formie wielkoformatowych fotografii uzupełnionych o teksty wywiadów z Jerzym Hoffmanem przeprowadzonych przez Stanisława Zawiślińskiego.


Stanisław Zawiśliński na otwarciu wystawy o Jerzym Hoffmanie w Budapeszcie. Fot. Muzeum Kinematografii

Ekspozycja „Kino z historią w tle” po raz pierwszy gości za granicą. Dotychczas była udostępniana polskiej publiczności. Pierwsza jej odsłona oraz jednocześnie jej pełna wersja z elementami scenograficznymi została pokazana w Muzeum Kinematografii w Łodzi od 19 marca do 31 sierpnia 2012 r. Wystawa gościła również jako impreza towarzysząca Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w Muzeum Miasta Gdyni od 8 maja do 30 czerwca 2012. Budapeszt – to pierwszy przystanek na trasie węgierskiej podróży wystawy. Ze względu na duże zainteresowanie gości, tuż po zakończeniu prezentacji w Instytucie Polskim, zostanie pokazana w mieście Győr – informuje Piotr Kulesza, kurator wystawy.


Plakat z wystawy o Jerzym Hoffmanie. Fot. Muzeum Kinematografii

Jerzy Hoffman – reżyser, scenarzysta, producent filmowy. Urodzony 15 marca 1932 roku w Krakowie. W roku 1940 został wywieziony na Syberię. Po zakończeniu wojny wrócił do Polski, gdzie w Bydgoszczy w 1950 roku otrzymał świadectwo maturalne. W roku 1955 ukończył Wydział reżyserii w Państwowym Instytucie Kinematografii w Moskwie (WGiK). Zadebiutował wspólnie z Edwardem Skórzewskim krótkometrażowym filmem dokumentalnym „Czy jesteś wśród nich?”. Obaj twórcy pracowali razem do 1966 roku, realizując wiele filmów dokumentalnych i trzy pełnometrażowe filmy fabularne ("Gangsterzy i filantropi", "Prawo i pięść", „Trzy kroki po ziemi”). Od 1967 roku Jerzy Hoffman pracował sam, realizując filmy fabularne i telewizyjne, m.in. "Pan Wołodyjowski" i nominowany do Oscara "Potop". Jego obrazy zdobywały nagrody na festiwalach filmowych w Oberhausen, Mannheim, Wenecji, Florencji, Moskwie.


Edward Skórzewski i Jerzy Hoffman na planie filmu "Gangsterzy i filantropi". Fot. Muzeum Kinematografii 

W 1989 roku podjął starania, by przenieść na ekran "Ogniem i mieczem" i jednocześnie zamknąć ekranizację „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Udało mu się to 10 lat później, a filmowe "Ogniem i mieczem" zostało uznane za jedno z największych przedsięwzięć realizacyjnych w dziejach polskiej kinematografii. W roku 2003 wyreżyserował film fabularny „Stara baśń – kiedy słońce było bogiem” oparty na motywach powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. W 2011 r. zrealizował kolejny głośny fresk filmowy, "1920. Bitwa Warszawska", będący pierwszym w historii polskiej kinematografii filmem w technologii 3D.

Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.01.2013
Zobacz również
Carax: Żyję na wyspie Kino
Żebrowski: przekonała mnie plejada świetnych aktorów
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll