Muzyka w filmie: Bartosz Kowalski, Karolina Rec (Resina), Hubert Zemler
Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Muzyka w filmie”, które w 2022 roku zainicjowała z ramienia zarządu Koła Reżyserów SFP reżyserka, autorka tekstów i muzyk – dr Maja Baczyńska. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Kołem Młodych SFP i kierowane do wszystkich filmowców, a jego charakter jest jednocześnie networkingowy, jak i promocyjny i edukacyjny.
Tym razem w sali kinowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich gościli Bartosz Kowalski, Karolina Rec (Resina) oraz Hubert Zemler. Ich wystąpienia były urozmaicone fragmentami muzycznymi oraz rozmowami krążącymi wokół specyfiki pracy kompozytorskiej i roli autora muzyki pracującego dla filmowców.

Jako pierwszy swoją twórczość zaprezentował Bartosz Kowalski, który był już wielokrotnie nagradzany za swoją muzykę (w tym głównej nagrody Krzysztofa Pendereckiego Arboretum), nagrywany na płytach i zapraszamy do różnych projektów o charakterze performatywnym. Jest adiunktem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i autorem blisko 100 kompozycji symfonicznych, chóralnych, kameralnych, filmowych. Umiejętność pisania zapadających w pamięć fraz i pomysłowość sprawiają, że coraz chętniej jest zapraszany do współpracy z artystami sztuk wizualnych. Ma na koncie m.in. fabułę „Biec w stronę ty” i dokument „Układanie wolności”. Był także bohaterem filmu dokumentalnego Mai Baczyńskiej „Kompozytor-rezydent”, zrealizowanego na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca (obecnie: Narodowy Instytut Muzyki i Tańca).

Bartosz Kowalski fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

Swoją muzykę zaprezentował również Hubert Zemler, perkusista, kompozytor i improwizator, który porusza się pomiędzy gatunkami z pogranicza awangardy, elektroniki i muzyki etnicznej oraz twórca ścieżek dźwiękowych do filmów i animacji.

Po nim wystąpiła Karolina Rec, wiolonczelistka, kompozytorka i aranżerka, która na scenie występuje jako Resina.

Rec i Zemler dali się poznać jako kompozytorsko-improwizatorski duet, współpracowali razem przy filmie familijnym „Dzień czekolady” w reżyserii Jacka Piotra Bławuta czy thrillerze „Ukryta sieć” Piotra Adamskiego. Łączy ich zamiłowanie do łączenia brzmień klasycznych z elektronicznymi, subtelnych eksperymentów, rytmu i ambientu. Nieobce jest im także niekonwencjonalne wykorzystanie instrumentów, posiadają doskonałą znajomość techniki gry i są w stanie wiele ze swoich ścieżek wykonać też samodzielnie.

Hubert Zemler fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

Karolina Rec (Resina) fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

Więcej informacji na temat kolejnych edycji Muzyki w filmie SFP można uzyskać na stronie FB Muzyka w Filmie lub kontaktując się bezpośrednio z Mają Baczyńską pod adresem mailowym: mudo.musicdoc@gmail.com
 


Maja Baczyńska fot. Michał Żebrowski / East News / SFP


Więcej zdjęć z wydarzenia
fot. Michał Żebrowski / East News / SFP

***

„Muzyka w filmie” to zapoczątkowany przez Koło Reżyserów SFP, we współpracy z Kołem Młodych SFP, cykl spotkań networkingowych mających na celu poznanie ze sobą i swoją twórczością reżyserów, producentów i kompozytorów muzyki filmowej, a także spopularyzowanie muzyki filmowej i rozpoczęcie dyskusji o muzyce w filmie na płaszczyźnie branżowej w środowisku filmowym. Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się 9 maja 2022 roku w siedzibie Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie, zaś 12 maja 2023 roku świętowano pierwsze urodziny projektu. Wśród zaproszonych kompozytorów znaleźli się dotychczas: Marzena Majcher, Ignacy Zalewski, Tomasz Jakub Opałka, Agata Kurzyk, Jan Sanejko, Antoni Wojnar. Zuzanna Całka, Aleksandra Chmielewska, dr hab. Aleksander Kościów, India Czajkowska, Grzegorz Łapiński, Edward Sielicki, Andrzej Rejman, Anna Jędrzejewska, Paweł Górniak, zespół Niechęć. Ponadto od lipca 2023 roku na łamach Magazynu Filmowego SFP ukazują się teksty poświęcone bohaterom „Muzyki w filmie”.

LK/MB / SFP  23 lutego 2024 19:10
Scroll